Plasma, LCD vai kuvaputki?

Onko kellään "järjellistä" käsitystä mihin laitteeseen nyt kannattaa rahat pistää? Eri näyttövaihtoehdoista on niin paljon mielipiteitä puolesta ja vastaan, että valinnan teko on jokseenkin hankalaa. Massit on koossa kalliimpaankin, mutta onko järkeä laittaa pari tonnia likoon, jos parasta kuvan laatua saa halvemmallakin. Heittäkää vihjeitä mikä laite hinta/laatusuhteelta on paras kaapeliverkkoon nyt ja lähi tulevaisuudessa?
21592
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos ajattelee ihan puhtaasti hinta-laatu suhdetta, niin voittaja on ihan selkeästi perinteinen kuvaputki.

Nuo vertailut ovat aika hankalia, mutta kannattaa lähteä liikkeelle omasta käyttötarpeesta, eli mitä aiotaan katsoa ja miten paljon.

Jos tarkoitus on käyttää tv:tä pelkästään analogisen/digitaalisen tv ohjelman katseluun, niin kannattaa ajatella putkitöllöä.

Jos katsoo paljon dvd elokuvia ja pelaa konsoleilla niin silloin vaaka alkaisi kallistua plasman(LCD:n) suuntaan.

Jos katsoo paljon dvd elokuvia ja meinaa kytkeä tietokoneen telkkariin, niin LCD tulee mieleen parhaan vaihtoehtona.


Nuo ovat MINUN omia painotuksia tv:n valintaan, kannattaa miettiä tarkasti millaiseen käyttöön se tv tulee ja mitä asioita tarvitsee.


Jos mielit saada "parasta kuvan laatua" normaaleista tv ohjelmista, niin silloin kannattaa ostaa se putkitv.
Ja jos tarvitset ison ruudun eli yli 32", niin silloin litteä lienee valintana perusteltu.


Itse ostin 37" LCD:n ja sen kaveriksi dvd soittimen, josta saa syötettyä 720p kuvaa tv:lle ja täytyy sanoa, että näyttää ihan törkeän hyvältä. Tv kuva, ana ja digi, näyttää ihan ok:lta 2,5m katseluetäisyydeltä.

Mielestäni EI KANNATA ODOTTAA LIIKAA normaalista tv lähetyksestä vaikka se litteä on HD-ready, noita ominaisuuksia ei voi vielä hyödyntää paljon muualla kuin dvd elokuvissa ja tietokonekäytössä.

Äänestä
  • Hinta-laatusuhde on kuvaputki TV:ssä ylivoimainen. Lcd:ssä näkyy häntimistä nopeassa liikkeessa vielä todella kalliissakin laitteissa. Hyvän LCD/Plasman jos haluaa niin pitää laittaa 3000€, onko järkeä?
    Jos vaan putkitöllön saa mahtumaan kotiin, niin ehdottomasti se, tosin laatumerkit alkaa olla hakusassa, koska valmistus on lopetettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ostoaikeissa kirjoitti:

Onko kellään "järjellistä" käsitystä mihin laitteeseen nyt kannattaa rahat pistää? Eri näyttövaihtoehdoista on niin paljon mielipiteitä puolesta ja vastaan, että valinnan teko on jokseenkin hankalaa. Massit on koossa kalliimpaankin, mutta onko järkeä laittaa pari tonnia likoon, jos parasta kuvan laatua saa halvemmallakin. Heittäkää vihjeitä mikä laite hinta/laatusuhteelta on paras kaapeliverkkoon nyt ja lähi tulevaisuudessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu