Talkooperinne

Heijastuu rakentamisessa

Oletetaan että itse, tai joku kummin kaima pystyy tekemään sähkötyöt oto-hommina. Rintamiestaloissa se oli käytäntö hyvin pitkälle. Nykyajan talot ovat tekniikkaa täynnä, joten talkoosysteemi johtaa vakaviin puutteisiin ja virheisiin, joita ei halvalla ja siististi korjata, kuten tämänkin palstan kirjoituksetkin kertovat. Taloja on monenlaisia ja nykyhinnoitetussa talossa ei kannata alkaa leikkimään "amatööriasennuksilla", koska sen hinnan joutuu ensimmäinen tai toinen omistaja jossain muodossa aikanaan maksamaan.

4

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sami_

      Eiköhän niitä virheitä ja puutteita ole enemmän niissä rintamamiestaloissa. Käyttömaadoituksena kuparilevy, joka on paiskattu sähköpylvään kuopan pohjalle, pääsulakkeet ullakolla ja koko talon sähköt kuuden sulakeen takana, joista kolme vesipumpulle.

      • puutteita

        ne ovat. Ennenvanhaan ei tarvittu enempää sulakkeita ja pääsulakkeet piti laittaa vintille, kun ilmajohto tuli siihen talon päätyyn ja pitmmälle ei saanut viedä.


      • Sami_
        puutteita kirjoitti:

        ne ovat. Ennenvanhaan ei tarvittu enempää sulakkeita ja pääsulakkeet piti laittaa vintille, kun ilmajohto tuli siihen talon päätyyn ja pitmmälle ei saanut viedä.

        Ei tarvittu, mutta se oli ennen se. Nollaviat ja sulakkeiden ylikuormitukset on yleisiä ongelmia noissa vanhoissa taloissa.


    • Ammattimies

      tässäkin tapauksessa
      Soita ammattimies paikalle , sellainen jolla on luvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5896
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4762
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2780
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2036
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1486
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      940
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe