Autoni (A4 vm. -01) käväisi 90 000 kilsan huollossa, jonka jälkeen jakoavaimen kuvaa tökittyä kilsojen ja päivien kohdalla näkyy pelkkää viivaa.
Antaako näyttö lukemat vasta pienen ajon jälkeen vai onko siinä jotain hämminkiä? Nyt olen kurvaillut noin 600 kilsaa huollon jälkeen.
Kiitos etukäteen.
A4: huoltovälinäytön toiminta
4
918
Vastaukset
- audillinen 2
Et ole ongelmasi kanssa yksin. Nyt minulla on jo toinen A4 menossa, mutta ensimmäisen -01 mallisen osalta ihmettelin samaa. Merkkihuollon mukaan on kuitenkin täysin normaalia, että se näyttää pelkkää viivaa jonkin aikaa huollon jälkeen. Olisikohan se ollut muistaakseni 1000-1500km? Kuitenkin, ajele vaan huoletta, kyllä se kohta alkaa taas lukemiakin näyttää!
- JMK
Se ei olekkaan ongelma vaan ominaisuus! :)
Samasta asiasta sanoi mulle huollossa, on ihan normaalia. Sitten kun alkoi näyttämään kilometrimäärää, niin näytti ensin että seuraavaan huoltoon on vain 26 500 km, mutta todellisuudessa huoltoväli on kuitenkin lähempänä 30 tkm (ts. 60/90/120 tkm mittarissa). Eli tuo lukema alkaa sitten pienentyä (jos alkaa, riippuu ajotavasta) vasta kun kilometrejä on tullut jonkin verran lisää. - JMK
JMK kirjoitti:
Se ei olekkaan ongelma vaan ominaisuus! :)
Samasta asiasta sanoi mulle huollossa, on ihan normaalia. Sitten kun alkoi näyttämään kilometrimäärää, niin näytti ensin että seuraavaan huoltoon on vain 26 500 km, mutta todellisuudessa huoltoväli on kuitenkin lähempänä 30 tkm (ts. 60/90/120 tkm mittarissa). Eli tuo lukema alkaa sitten pienentyä (jos alkaa, riippuu ajotavasta) vasta kun kilometrejä on tullut jonkin verran lisää.tarkoitin, että huollon km-määrä alkaa pienentyä esim. heti jos on raskas kaasujalka. Tuskin kukaan kuitenkaan niin voi ajaa ettei se pienene! :)
- Audillinen
JMK kirjoitti:
tarkoitin, että huollon km-määrä alkaa pienentyä esim. heti jos on raskas kaasujalka. Tuskin kukaan kuitenkaan niin voi ajaa ettei se pienene! :)
Kiitti vastauksista. Meinasi hämätä, kun edellisessä Mersussa toimi vähän toiselle logiikalla samoin kuin vanhan sukupolven nelkussa.
Taitaa olla liian kevyt kaasujalka. Tai talvirajoitukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163255Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622962Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o732793Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä342676Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582188- 491769
- 831718
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise131711Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181709- 571599