Autoni (A4 vm. -01) käväisi 90 000 kilsan huollossa, jonka jälkeen jakoavaimen kuvaa tökittyä kilsojen ja päivien kohdalla näkyy pelkkää viivaa.
Antaako näyttö lukemat vasta pienen ajon jälkeen vai onko siinä jotain hämminkiä? Nyt olen kurvaillut noin 600 kilsaa huollon jälkeen.
Kiitos etukäteen.
Antaako näyttö lukemat vasta pienen ajon jälkeen vai onko siinä jotain hämminkiä? Nyt olen kurvaillut noin 600 kilsaa huollon jälkeen.
Kiitos etukäteen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Et ole ongelmasi kanssa yksin. Nyt minulla on jo toinen A4 menossa, mutta ensimmäisen -01 mallisen osalta ihmettelin samaa. Merkkihuollon mukaan on kuitenkin täysin normaalia, että se näyttää pelkkää viivaa jonkin aikaa huollon jälkeen. Olisikohan se ollut muistaakseni 1000-1500km? Kuitenkin, ajele vaan huoletta, kyllä se kohta alkaa taas lukemiakin näyttää!
Se ei olekkaan ongelma vaan ominaisuus! :)
Samasta asiasta sanoi mulle huollossa, on ihan normaalia. Sitten kun alkoi näyttämään kilometrimäärää, niin näytti ensin että seuraavaan huoltoon on vain 26 500 km, mutta todellisuudessa huoltoväli on kuitenkin lähempänä 30 tkm (ts. 60/90/120 tkm mittarissa). Eli tuo lukema alkaa sitten pienentyä (jos alkaa, riippuu ajotavasta) vasta kun kilometrejä on tullut jonkin verran lisää.
tarkoitin, että huollon km-määrä alkaa pienentyä esim. heti jos on raskas kaasujalka. Tuskin kukaan kuitenkaan niin voi ajaa ettei se pienene! :)
Kiitti vastauksista. Meinasi hämätä, kun edellisessä Mersussa toimi vähän toiselle logiikalla samoin kuin vanhan sukupolven nelkussa.
Taitaa olla liian kevyt kaasujalka. Tai talvirajoitukset.