Miksi laki on "porsaanreikäinen"?.

Laki kysymyksenä.

Hyvä kysymys.
Nyt vastauksia ja teidän mielipiteitä,että mitä korjaisitte tai paikkaisitte Suomen-laissa,Suomen-lakipykälissä?.

11

714

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikea kysymys

      Ehkäpä sen takia, että lakia on vaikea kirjoittaa kaiken kattavaksi. Mutta ei pelkkä kirjoitettu laki mitään tarkoita, vaan sen tulkinta ja yleinen oikeuskäytäntö. Lakiahan voidaan tulkita hyvinkin eri tavalla, eikä kirjoitettu teksti välttämättä anna "varmaa" yleiskuvaa siitä, miten mikäkin asia ratkaistaan oikeudessa.

      Mielestäni suomen laki on melko aukoton. Ei hirveämmin esiinnny porsaanreikiä...Enemmänkin ongelma on siinä, että lakia kiertävät tai siinä harmaalla alueella liikkuvat, pääsevät usein pälkähästä koska lait ovat liian löysiä. Aina löytyy joku teoria jonka mukaan rötöstelijää ei voida tuomita.

      Toinen "porsaanreikä" on taas sellainen, että teot voivat olla hyvinkin vääränlaisia moraalisesti, mutta lain mukaan ei voida tuomita...ja taas rötöstelijät pääsevät pälkähästä.

      • Beagle Boy

        Kyllä ne lainsätäjät niitä möhläyksiä tekevät jatkuvasti. Aikoinaan suurin möhläys oli se, kun auton varastaminen ei ollutkaan enää varastamista, vaan siitä tehtiin moottorikulkuneuvon luvaton käyttö, joka oli vielä asianomistajarikos. Siitä seurasi, että poliisi ei voinut edes `entistä varasta` pidättää ja etevimmät varkaat veivät jopa 700 autoakin vuodessa. Nyt tosin porsaareikää on hieman tukittu.
        Toinen samanmoinen on Ulkomaalaislaki, jota on muutaman vuoden kuluessa jouduttu uusimaan jo useaan kertaan ja nytkin Suomessa on Euroopan liberaalein ulkomaalaislaki. Eli täysin perseestä säädetty, jos jopa Ruotsissakin on ankarampi. Tässä vaan muuta esimerkki.


    • iines-ankka

      niin, useimmat porsaanreijät liittyvät verottomiintuloihin, tulonsiirtoihin, yms. isoon omaisuuteen ja ovat käytettävissä vain ns.isokenkäisten hyödyksi. Tai sanotaan suoraan "itse lainlaatijoiden hyödyksi" ja kukapa muu osaisikaan kiertää lakia parhaiten kuin sen laatijat itse. Oletko kuullut sellaista sanontaa kuin "kierrä kieroa lakia", se tavallisen köyhän kansan suussa kiertävä sanonta joka antaa toiveita jostakin, mutta on kuitenkin tavallisen kansalaisen tavoittamattomissa.

      • määritelmään.

        tarkoitatko tavallisella kansalaisella sellaista joka ei itse osaa hyödyntää porsaanreikiä tehdäkseen rikoksia ?


      • iines-ankka
        määritelmään. kirjoitti:

        tarkoitatko tavallisella kansalaisella sellaista joka ei itse osaa hyödyntää porsaanreikiä tehdäkseen rikoksia ?

        En.... vaan uskon että, monet tavalliset kansalaiset vain puhuvat siitä, että "kierrä kieroa lakia", mutta tuskin tekisivät tietoisen rikoksen vaikka se porsaanreikä löytyisikin. Kun taas mediasta olemme saaneet kuulla ns. isokenkäisen tulojensiirroista veroparatiiseihin ym. Köyhän on aika vaikea tehdä ainakaan mitään isojen rahansiirtojen rikoksia. On eriasia puhua jonkun työttömän pimeästä työkeikasta taloudellisessa ahdingossa, tai jonkun isokenkäisen tietoisesta miljoonaluokan verojen kierrosta.


    • arpeli

      Monet asiat ovat tulkinnanvaraisia. Kaikkea ei voi kriminalisoida, koska tapaukset ovat erilaisia. On toki paljon tapauksia, joihin pätee samat merkit ja motiivi on ollut sama, mutta sitten on myös niitä joista asiaa tutkittaessa ilmenee ettei motiivina ole ollut rikos.

      Esimerkkinä Beagle Boyn mainitsema moottoriajoneuvon varastaminen. Esim. mies on saanut lainata naisystävänsä autoa kun on saanut luvan. Sitten kun mies ottaa naisystävänsä auton naiselta lupaa kysymättä ja nainen tekee ilmoituksen poliisille, niin ei siinä oikein varkauden tunnusmerkistö täyty. Jos täyttyisi, niin aika mustavalkoinen olisi maailma.

      Porsaanreikäisyys on juuri sitä tulkinnanvaran jättämistä, mutta porsaanreiät löytyvät vasta kun lakia todella on voimassa ja rikolliset tulkitsevat sitä omaksi parhaakseen. Silloinhan lakia niiltä osin pyritään korjaamaan. Jos tiedät jonkun lain, joka sallii rikoksen, ja niitä rikoksia on todettu sekä tuomioita jätetty antamatta juuri lain porsaanreikäisyyden takia, niin ilmoita ihmeessä asiasta päättäjille! Mitä turhaa kotona ja keskustelupalstoilla kitisee päkohdista kun hyödyllisempää olisi tehdä asialle jotain...

      • Beagle Boy

        Joo, ihmisiähän ne ovat lainlaatijatkin.
        Tunnen muutaman tällaisen henkilön, jonka kynästä jokin laki on lähtöisin, tosin sen prosessin jälkeen, mitä Suomessa lain synty vaatii.
        Kun jälken päin olen kertonut, että tällainen ja tällainen porsaareikä siihen vaan on tullut, on vastaus tietysti ollut, ettei tuotakaan kukaan tullut ajatelleeksi.
        Ilmeisesti prosessissa pitäisi olla myös rosvoja, jotka heti nämä porsaanreiät huomaavat.
        Mutta kertoisivatko rosvot ne porsaanreiät onkin jo toinen juttu.


    • Uusimisen paikka

      Aina kun lakia uudistetaan,huononnetaan ns.kivijalkakauppojen asemaa.Aivan "pääkallopaikalta" on todettu että lakiin on jätetty porsaanreikiä,sijoittajia ja muuta eliittiä varten. Asuntoosakeyhtiössä saa tehdä mitä tahansa liikehuoneistojen tappioksi.Kukaan ei tässä maassa puutu tekemisiin.Muutamat rosvot ostelee sijoitusasuntoja ja remppaavat ne talon piikkiin.Vääntäydytään talon johtoon,eikä oteta liikeh.asioita edes kokouksessa käsiteltäviin.Liikeh.maksavat kaikki talon rempat 2-5 kertaisina vaikka eivät itse saa näistä rempoista yhtään mitään.Jos ei pysty maksamaan,otetaan liikeh taloyhtiön haltuun ja pidetään sitä vuosikaudet tyhjillään.Koko huvin maksaa Liikkeenharjoittaja. Lopuksi Ulosotto myy koko liikeh. lähes ilmaiseksi haltuunottoajan vastikkeista. Tälläiset haltuunotot pitää lopettaa.Hallituksen kykenettömät jäsenet eivät edes kiinteistövälityksen avulla pysty vuokraamaan koko paikkaa.Sitten kun pystyy niin annetaan muutama kuukausi ilmaiseksi ja loput vastikkeiden hinnalla.Asuntojen omistajat tekevät hyvät voitot Liikehuoneistojen omistajat ovat täydellisessä lirissä.Kukaan ei osta paikkaa jossa on moninkertaiset vastikkeet.Kun taloon rakennetaan ullakko ym tiloja.Lämmitys vesi ym.Kulut kasvavat kun asukkaat eivät maksa todellisia kulujaan.

    • Fritz

      Turhaa narinaa niiltä, jotka eivät ole elämässään saaneet mitään aikaan! Aina on helpompi syyttää muita kuin itseään. Laki muka sallii aina rikkaille etuja, turhaa ja typerää puhetta. Suomessa kaikki voi menestyä jos haluaa.

      Porsaanreikiä löytyy aina, laki ei voi olla täydellinen. KKO ja KHO kyllä paikkaa tarvittaessa.

      • RY-Yhdistys

        Olet seuraava potentiaaliinen asiakas. Kannattaa ottaa osaa RY-tapahtumiin (ryypätään yhdessä).Siellä kyllä tehdään selvää mitä kukakin oikein omistaa.Jos vaan on tarpeeksi mammonaa jota kannattaa jahdata,niin kyllä etevät konkurssipesien juristi sellaisen raon elämästäsi löytävät.Tuomarit ja muu eliitti ei uskalla puuttua näiden tekemisiin. Voi tulla vaikka turpiin rantalepikossa,kuulaassa kesäyössä.


      • Fritz
        RY-Yhdistys kirjoitti:

        Olet seuraava potentiaaliinen asiakas. Kannattaa ottaa osaa RY-tapahtumiin (ryypätään yhdessä).Siellä kyllä tehdään selvää mitä kukakin oikein omistaa.Jos vaan on tarpeeksi mammonaa jota kannattaa jahdata,niin kyllä etevät konkurssipesien juristi sellaisen raon elämästäsi löytävät.Tuomarit ja muu eliitti ei uskalla puuttua näiden tekemisiin. Voi tulla vaikka turpiin rantalepikossa,kuulaassa kesäyössä.

        Katkeraa puhetta ilman tosiseikkoja. Omaa heikkoutta ja tyhmyyttä on hyvä perustella muiden virheillä tai tekemisillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe