että ne voi leperrellä kaikkii et sä oot ihana ja maailman söpöin,rakastan sua ym ym ym. ja sit yht äkkii suuttuu ihan pikkuasioista ja melkee niinku jättää.. seurustelen tälläsen kalamiehen kanssa.. tai no seurustelin ainaki viimeks eilen ennenku ku sai iha ihme kohtauksen..ei ollu eka kerta..
onko kaloille
tyypillistä
51552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen ollut 10 v.naimissa kalamiehen kanssa ja täytyy sanoa että näin on. Puuskat menee kuitenkin pian ohi. Ei kannata ottaa niistä stressiä. Ole itse avoin ja kerro miltä sinusta sellainen käytös tuntuu. Ainakin minun kalamieheni ymmärtää tunteeni ja järkevöityy yleensä pian
okei nojoo toi mun kalamies on ennenki saanu noita ihme kohtauksia ja leppyny aikast nopeesti..:) eiköhän se nytkin?:)
Seurustelin vuoden tällaisen kalamiehen kanssa. Suhteessa oli muitakin isompia ongelmia, mutta tämänkaltainen herkkyys kalamieheltäni löytyi myös. Muistan eräänkin kerran, kun aivan ihanan yhteisen intiimin hetken jälkeen hellimme toisiamme ja rohkenin ottaa puheeksi erään arkaluonteisen asian - siinä silmänräpäyksessä kalamieheni suorastaan räjähti ja kylmä viima vain kuvainnollisesti kävi ympärilläni! Muutos parissa sekunnissa oli totaalinen... Oli myös muita samansuuntaisia "räjähdyksiä" tuon vuoden aikana, mistä milloinkin - yleensä sellaisista asioista, mistä en itse olisi pulttia ottanut, vaan keskustellut asiasta asiana rauhallisesti.
kokemusta on.. silloin ku tulee tommonen raivokohtaus tuntuu et jätän koko ukon, en jaksa kattoa ku se suuttuu jatkuvasti kaikista pikku jutuista. Mut sit ku se rauhottuu ja sanoo taas mulle niitä maailman ihania sanoja niin mietin et en vois millään olla erossa siitä..
Tämä piirre löytyy kalanaisistakin.
Itse olen myös kalat ja se on ärsyttävä piirre itsestäkin :) Kaikissa merkeissä ne huonot puolet on,kaloilla ehkä tämä että vaikka huumorointajua löytyykin enemmän kuin keltäkään muulta.
Neuvoisin tässä pimahtelu piirteen omaavien kanssa toimimaan siten että kysyy ensin että "Hei, puhuttaisko nyt eräästä asiasta joka on askarruttanut mieltäni". Minua itseä ärsyttää sellanen että jos on joku huippuhetki menossa niin sit siihen väännetään joku ikävä asia yllättäen niin suutun minäkin. Tulee toisesta mieleen että onpa varsinainen ilonpilaaja :).
Kyllä ne kalaihmisetkin teidostaa suhteessa arat asiat mutta ovat huonompia ottamaan niitä esille joten tällainen ennakointi jonkun asian esille tuomiseksi auttaa ja todella paljon.
Kokeilkaapas.