Pohja

Tiinuli

Moi, mulla on isorakeista värikästä soraa akvaarion pohjalla mutta sitä taitaa olla liian vähän kun kasvien juuret tuppaa nousemaan ylös sieltä. Olen ajatellut että olisiko mahdoton ajatus jos puolet akvaariosta olisi hienoa vaaleaa hiekkaa ja kasais tuo nykyisen soran toiselle puolelle paksummasti....? Onko puhdistus ym vaikeaa? Leviääkö hiekka kun vaihtaa vettä? Kasvaako kasvit samanlailla molemmissa? Vai olisiko viisasta ostaa tuota soraa vaan lisää? =) Akvaario on n.200l ja pituudeltaan 1,20m.

2

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elli

      Ajan mittaan ne hiekat kyllä sekottuu toisiinsa jos ei välissä ole esim lasilevyä jakamassa ne omiin "laatikoihinsa". Joidenkin kokemusten mukaan kasvit tykkää enempi hienommasta hiekasta. Jos se sun värikäs sora on kauhean isorakeista, niin ehkä ne juuret ei vaan pysy siellä soran sisällä? Soraa pitäisi olla ainakin 5 sentin kerros pohjalla.

      • Tiinuli

        Kiitos! ei mulla ole kuin pari senttiä sitä soraa eli ihan liian vähän....=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      146
      1336
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      782
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      38
      701
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      80
      617
    5. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      576
    6. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      45
      575
    7. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      50
      551
    8. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      49
      547
    9. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      30
      524
    10. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      520
    Aihe