Pohja

Tiinuli

Moi, mulla on isorakeista värikästä soraa akvaarion pohjalla mutta sitä taitaa olla liian vähän kun kasvien juuret tuppaa nousemaan ylös sieltä. Olen ajatellut että olisiko mahdoton ajatus jos puolet akvaariosta olisi hienoa vaaleaa hiekkaa ja kasais tuo nykyisen soran toiselle puolelle paksummasti....? Onko puhdistus ym vaikeaa? Leviääkö hiekka kun vaihtaa vettä? Kasvaako kasvit samanlailla molemmissa? Vai olisiko viisasta ostaa tuota soraa vaan lisää? =) Akvaario on n.200l ja pituudeltaan 1,20m.

2

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elli

      Ajan mittaan ne hiekat kyllä sekottuu toisiinsa jos ei välissä ole esim lasilevyä jakamassa ne omiin "laatikoihinsa". Joidenkin kokemusten mukaan kasvit tykkää enempi hienommasta hiekasta. Jos se sun värikäs sora on kauhean isorakeista, niin ehkä ne juuret ei vaan pysy siellä soran sisällä? Soraa pitäisi olla ainakin 5 sentin kerros pohjalla.

      • Tiinuli

        Kiitos! ei mulla ole kuin pari senttiä sitä soraa eli ihan liian vähän....=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      151
      2496
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      74
      2353
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      68
      2005
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      101
      1774
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      114
      1688
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1528
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1494
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      33
      1329
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1201
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1174
    Aihe