Jesajan kirja

Kahdesta joukosta, toisesta mikä pelastuu ja toisesta mikä ei pelastu. On siis vain yksi oikea joukko, ei muita. Mikä joukko siis pelastuu?
4294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kristukseen. Ja elää Jumalan tahdon mukaisesti, lähimmäistään rakastaen. Se pelastuu.

Yksinkertaista, mutta totta.

Äänestä

ollakkaan olemassa enempää kuin kaksi joukkoa. Sydänmenuskoisten joukko ja epäuskoisten joukko.

Sydänmenuskoisten joukko tietenkin pelastuu ja epäuskoiset eivät pelastu. Hyvin yksinkertaista.

Äänestä
  • Kun sydämestään uskovia on niin monenlaisia, voiko jotkut kieltää heidän puolestaan uskon ja nimittää heitä epäuskoisiksi? Joidenkin seinien sisällä on toisten usko tuomittu epäuskoksi. Mikä on se epäusko?

    Äänestä

  • juusoM kirjoitti:

    Kun sydämestään uskovia on niin monenlaisia, voiko jotkut kieltää heidän puolestaan uskon ja nimittää heitä epäuskoisiksi? Joidenkin seinien sisällä on toisten usko tuomittu epäuskoksi. Mikä on se epäusko?

    kun yhdenlaisia oikein uskovia, ja sen näkee yksin Jumala kenen usko on sitä oikeaa ja kenen usko on epäuskoa. Jumalaa meistä kukaan ei voi huijata.

    Me emme voi määritellä jotain läheistämme epäuskoiseksi. Tosin jos huomaamme hänen käyttäytyvän täysin Jumalan tahdon vastaisesti ja puhuvan siten mikä ei ole kovin rakkaan kuuloista puhetta, niin sellaista ihmistä me voimme auttaa jos huomaamme omasta mielestämme että häneltä usko puuttuu, mutta emme kuitenkaan voi sanoa hänelle että hän on epäuskoinen sillä perusteella mitä itse ajattelemme. Koska ei hän välttämättä ole edes epäuskoinen, hän ei ole vain saannut vielä herätystä kohdalleen, ja uskovaisten tehtäväksi on jätetty heidän saattaminen perille.

    Jos me alamme tuomitsemaan lähinmäisiämme epäuskoisiksi, niin emmekö silloin ole itse sitä? Sillä meidänhän kuuluisi uskoa että on vain yksi oikea tuomari ja meillä ei ole oikeutta tuomita.

    Hän joka ei meidän mielestämme ole löytänyt sitä uskoa, saattaa olla jonain päivänä oikea uskovainen, niin mitä siitä seuraisi jos me olisimme jo etukäteen tuominnut hänet epäuskoiseksi? Emmekö olisi silloin hyppineet Jumalan silmille?

    En varmaan osaa näitä ajatuksia niin selvästi selitellä, mutta ei meidän ihmisten pidä alkaa erottelemaan ihmistä aidosti uskovaksi ja epäuskoiseksi, sillä me emme näe ihmisen sisälle, sinne näkee vain Jumala.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertoo kirjoitti:

Kahdesta joukosta, toisesta mikä pelastuu ja toisesta mikä ei pelastu. On siis vain yksi oikea joukko, ei muita. Mikä joukko siis pelastuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu