mistähän saisi tietoa vesisuihku laitteen toiminnasta esim.millaset potkurit halk. ja nousu ja kierrokset?jos ostasi perämoottorin nii se ois oltava 100-150hp elikkä millä koneella ja minkä kokosella jetillä sais samaa kyytiä.vene on 640 pitkä omavalmiste painoa 1,7tn.imatralla on joku da vincin sukulainen tehny jetin ite 7m alu veneeseen jos joku tuntee kaverin nii kiinnostas käydä vähä vaklaamassa mallia.
jeteistä
11
1602
Vastaukset
- R K-S
Jetti on yksinkertainen laite, mutta ei ollenkaan niin helppo kuin luulisi. Jos veneesi pohja on hyvä ja sinulla on riittävän kevyt ja tehokas kone sekä riittävän iso jetti, niin toimii aika hyvin. Tuolle veneelle n. 200 -250 hv. ja esim. Alamarin 235 jetti tai vastaava. Nopeus n. 30 solmua ja kulutus n. 50 l./h.
- tietoa vailla
paljonko menee hukkaan peräveto laitteella
- R K-S
tietoa vailla kirjoitti:
paljonko menee hukkaan peräveto laitteella
kuin tavanomainen potkuri ja paljon kriittisempi tehopainosuhteelle, Olen tehnyt ensimäiset jettiasennukset jo vuonna 1973. Silloin oli Castoldi kova sama ja muitakin oli. Jetti on aika hyvä, silloin kun kaikki tekijät ovat kohdallaan, mutta jos joku on pielessä,niin sitten ollaan pahasti pielessä.
Sorry vaan, jetti ei ole tee-se-itse laite. Voin luvata, että epäonnistuu varmasti.
Jos haluat tehdä itse veneesi voimansiirron,niin tee ensin suunnitelma ja piirustus. Laske sitten paljonko menee rahaa. Lisää summaan 100 %.
Vertaa summaa valmiisiin ratkaisuihin. Joko valmis käytetty vene tai käytetty kone. Niitä on aika hyvin tarjolla. - Elwood
R K-S kirjoitti:
kuin tavanomainen potkuri ja paljon kriittisempi tehopainosuhteelle, Olen tehnyt ensimäiset jettiasennukset jo vuonna 1973. Silloin oli Castoldi kova sama ja muitakin oli. Jetti on aika hyvä, silloin kun kaikki tekijät ovat kohdallaan, mutta jos joku on pielessä,niin sitten ollaan pahasti pielessä.
Sorry vaan, jetti ei ole tee-se-itse laite. Voin luvata, että epäonnistuu varmasti.
Jos haluat tehdä itse veneesi voimansiirron,niin tee ensin suunnitelma ja piirustus. Laske sitten paljonko menee rahaa. Lisää summaan 100 %.
Vertaa summaa valmiisiin ratkaisuihin. Joko valmis käytetty vene tai käytetty kone. Niitä on aika hyvin tarjolla.Et kai luovuttanut tuon viestin johdosta?
Kehitystä ei tapahdu jos kukaan ei uskalla yrittää mitään uutta. Eihän sitä etukäteen tiedä mitä uusia oivalluksia tulee jetti rintamalla jos toteutat tuon projektisi.
Minä pääsin aikoinaan piirrustus asteelle omassa saman tyyppisessä prjektissa, mutta siinä nopeudessa mitä itse tavoittelin, niin Celeaver oli oma luokkaansa ;-)
- Elwood
Kysy esim. tuolta http://www.alamarin-jet.com/.
Mutta miksi jetti? Paljon helpommalla ja paremmalla hyötysuhteella pääset perävetolaitteen kanssa.
Jos välttämättä haluat rakennella niin osta sopiva "potkuri" ja rakentele sen ympärille. Mikäli tuo projektisi onnistuu hyvin niin 25 solmun vauhtiin pitäisi päästä 10kg/1hv suhteella.- tietoa vailla
siksi jetti kun projektin ideana on maksimoida omavalmistus osuus.kävin alamarin sivuila ja hinnat valmiissa systeemissä on 5500e alkaen ja kun tämmösen vesisuihku laitteen on kai joku tehny iha ite sorvit jajyrsimet kun on työpaikalla vapaasti käytettävissä.
- Elwood
tietoa vailla kirjoitti:
siksi jetti kun projektin ideana on maksimoida omavalmistus osuus.kävin alamarin sivuila ja hinnat valmiissa systeemissä on 5500e alkaen ja kun tämmösen vesisuihku laitteen on kai joku tehny iha ite sorvit jajyrsimet kun on työpaikalla vapaasti käytettävissä.
Kyllähän noita pystyy itse tekemään.
Mitkä on tavoitteet veneelle? max. kokonaispaino, tavoiteltu nopeus? noista voisi arvioida tarvittavan tehon. Sitten etsit sopivan moottorin jonka tietojen perusteella voi ruveta mitoittamaan "pumppua". - pelaa
Elwood kirjoitti:
Kyllähän noita pystyy itse tekemään.
Mitkä on tavoitteet veneelle? max. kokonaispaino, tavoiteltu nopeus? noista voisi arvioida tarvittavan tehon. Sitten etsit sopivan moottorin jonka tietojen perusteella voi ruveta mitoittamaan "pumppua".kyllä ne itsetehdyt jetitkin toimii hienosti! tuossapa yksi vene johon on rakennettu itse suihku, eikä kulutuskaan ole mahdottomia lukemia. http://www.e-alicia.net/vene
- Elwood
pelaa kirjoitti:
kyllä ne itsetehdyt jetitkin toimii hienosti! tuossapa yksi vene johon on rakennettu itse suihku, eikä kulutuskaan ole mahdottomia lukemia. http://www.e-alicia.net/vene
Kuvia kun katsoo niin väkisinkin tulee mieleen että tälläkin rakentajalla on ollut niin kova kiire rakentamaa, ettei ole ollut aikaa piirtää venestä kuvaa, jossa näkyisi kokonaisuus. Lopputuloksen ulkonäöstä voidaan olla montaa mieltä, mutta minusta se ei ole kovin onnistunut.
- Kantapään kautta
Ei jetissä sinäänsä mitään ihmeellistä ole..., sehän on periaatteessa tavallinen keskipakopumppu, jonka toimintaperiaate ja mitoituksen perusteet löytyvät esimerkiksi Allan Virtseniuksen oppikirjasta "Virtaustekniikka". Mitä taas hyötysuhteisiin tulee, niin totean nimimerkin R K-S olevan oikeassa. Alan ammattilaiset ovat nimittäin jo yli sadan vuoden ajan etsineet parempaa keinoa muuttaa moottorin pyörimisenergia siten, että se muuntuisi alusta eteenpäin työntäväksi voimaksi ilman merkittävää hukkaa. olemassa olevista vaihtoehdoista potkuri pystyy parhaimmillaan noin 33% hyötysuhteeseen. Ns. Duo-Prop pääsee noin 37%:iin. Suunnilleen sama tulos saavutetaan Vortex-pyörällä varustetulla potkurilla. Jetti pääsee parhaimmillaan noin 30%:iin. Käytännön hyötysuhdetta heikentää kuitenkin merkittävästi kapea toiminta-alue, joka ulkopuolella hyötysuhde romahtaa olemattomaksi. Tähän myös R K-S kommenteissaan viittaa. Kun vielä otetaan huomioon turbiinipyörän ja pesän käyntivälyksen nopea kuluminen ja sen merkitys hyötysuhteeseen, niin ollaan lähellä totuutta...
- Joakim
Olipahan merkillisiä väitteitä!
Jetti on tosiaan pumppu, mutta ei suinkaan keskipako, vaan aksiaalipumppu.
Pumpun mitoittaminen on vielä helppoa ja siinä päästäänkin hyviin hyötysuhteisiin (~90%), mutta ongelmat alkavat, kun pitäisi saada työntövoimaa sillä veden virtauksella ja vielä eri nopeuksilla ja kuormilla.
Potkurin hyötysuhteet ovat kylläkin alueella 50-80% veneissä ja jetin hyvin suunniteltuna jossain 60% paikkeilla. En tiedä mistä olet saanut nuo 30-37% luvut. Sellaiseen voisi päästä lähtemällä liikkeelle erinomaisen diesel-moottorin 50% hyötysuhteesta eli luvut sisältäisivät moottorinkin hyötysuhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087070
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h945183Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143443Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333342Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352484Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191826Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961461Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391412Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311316- 481084