Käsiraha voi olla enintään 4% kauppahinnasta (eli minun tapauksessani n. 3300 eur).
Aivan, Mutta... Olen tekemässä yksityisen kanssa asuntokauppaa hiukan alle xx xxx euron asunnosta ja muutto kk:n (1/2006). Olin valmis maksamaan kauppahinnan kokonaisuudessaan tammikuussa, kun asunto vapautuu. Emme siis kaupanteko vaiheessa tehneet käsirahasopimusta eli vielä ei ole rahaa liikkunut.
Myyjä on hankkimassa asumisoikeusasuntoa ja tarvitsisi n. 10.000 euroa nyt heti sitä varten. Hän ei haluaisi moista summaa omaa lisälainaa hakea, vaan alkanut ehdottaa/vaatia minulta osamaksuerä sopimusta. Myyjä haluaakin nyt, että tehdään kauppakirja joulukuussa, ja että maksaisin sille joulukuun alussa ns. osamaksun 1. eränä 10 000 euroa ja loput kauppahinnasta joulukuun lopussa. Ja muuttamaan pääsisin siis tammikuussa. Eli joutuisin nostaa lainaa 2:ssa erässä ja maksaan jo joulukuulta korot yms yms.
Kysymys kuuluukin, että onko pakko suostua maksamaan moista summaan?
Miten te olette yksityisten välisissä kaupoissa maksuasioista sopineet? Mikä on kohtuu etukäteismaksu?? Mitä kaikkea minun täytyy moisen maksun suhteen ottaa huomioon, ettei se häippäse rahojen kanssa?
Riittääkö kauppakirjassa maininta jälkipanttauksesta, sopimushan siitä on myyjän pankin kanssa tehtävä. (Jälkipanttaussitoumuksessa pantinhaltija sitoutuu säilyttämään panttia.)
Käsiraha vai osamaksu??
6
7484
Vastaukset
- käsiraha
voi olla ihan mitä vain esim. 25% se 4% tarkoittaa että se on enimmäismäärä minkä kukin joutuu maksamaa mahdollisen kaupan purkaamisen yhteydessä.teillä ei taida olla mitään sopimuksia joten ne olisi syytä tehdä! jos kyseinen kämppä on juuri sitä mitä etsit niin siitä vaan sopimusta myyjän kanssa tekemään hänen ehdoilla,jos taas ei ehdot sovi etsi toinen asunto.
- AppleJuice
Jep. Sopimusta yritetty tehdä...
Ehdotin myyjälle, että maksan vaikka koko kauppahinnan nyt jo joulukuussa ja hänellä olisi huoneiston hallintaoikeus 31.12.2005 saakka. Lisäksi ehdotin, että huomioidaan vuokraosuus esim. kauppahinnassa tai hän voi erikseen sen maksaa tililleni esim. 12.12.2005 mennessä.
Mutta hänelle ei käynyt, kun hän olisi "joutunut" maksamaan minulle kuukauden ajalta vuokranmaksun !!
- dfg
moi,
kuten jo todettiin se 4% on max käsirahan suuruus, mikä tavallaan on ostotarjouksesi vakuutena ja jonka menetät jos perut kaupan kun ostotarjouksesi on hyväksytty. J apäin vastoin jos myyjä peruu hyväksymänsä kaupan saat sen verrankorvausta.
kauppahintahan voidaan maksaa aikataulussa ihan miten sovitaan ja tämän aikataulunhan olit siihen kirjalliseen ostotarjoukseesi laittanut, eikö ;)
Nyt kun se on hyväksytty niin sen mukaan edetään ja myyjän kitinöistä ei kannata välittää. Tietenkin jos hän haluaa pääsee hän sinusta eroon tuolla 4% (tai muulla ostotarjouksessa sovitulla) summalla.
Tietenkin kute jo sanottiin niin jos tuo on juuri se kämppä, niin eikun tekemään kauppakirjoja. Maksat sen 10000 (- se käsiraha jos olet sen jo maksanut) kaupantekohetkellä ja loput sitte. tammikuussa. osakkeiden omistus kaupanteossa sinulle ja osakkeet on myyjän (pankin) säilytyksessä kunnes maksat tuon loppusumman jolloin ne siirretään ja luovutetaan sinulle.
jotenkin noin se meni vuonna 98 - menee
Ja näin tehtiin mekin toukouussa 2005
Asunnon hinta 190.000 €. Tehtiin 2-vaiheinen kauppa, 1. erä 10.000 € (pyysi 20.000 €, en suostunut) Tämä ei ollut siis mikään käsiraha, vaan sitova kauppa. Loput sovittiin maksettavaksi kesä-heinäkuun vaihteessa, jolloin asunto vapautuisi. Vapautui kuitenkin kuukautta aiemmin, joten maksettiin myös loppuosa kuukautta aiemmin.
HUOMAA! Tällaisessa 2-vaiheisessa kaupassa varainsiirtovero maksetaan 1-vaiheen yhteydessä - ja koko summasta.
Jos menettelet näin, tai maksat jopa enemmän, niin voithan vaatia myyjältä vuokraa ajalta, jolloin hän vielä asuu asunnossa. Tai ainakin jotain korvausta, maksaahan raha jo korkomenetyksinä.. Pakko ei varmasti ole, mutta miksipä et suostuisi, jos sinulla on rahoitus valmiina ja olettaen, että ennakkomaksujesi kuluista korvauksen.- sekoilua
Osakkeen omistus ja vapautuminen tapahtuu kun rahat maksettu ja kauppakirja allekirjoitettu.
- no 5
sekoilua kirjoitti:
Osakkeen omistus ja vapautuminen tapahtuu kun rahat maksettu ja kauppakirja allekirjoitettu.
sekoile. Omistusoikeuden tunnusmerkki on osakekirjan siirtyminen ostajan haltuun. Ja vielä täsmällisemmin sanottuna, kun siihen on as.oy:n edustaja tehnyt siirtomerkinnän.
Asunto voi tuosta huolimatta vapautua edelliseltä omistajalta vasta aikojen päästä, jos niin sovitaan. Ja jos niin sovitaan, niin siitä on syytä tehdä merkintä mahd. sanktioineen kauppakirjaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan483080Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan272884- 1212316
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281432Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336- 111296
Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121073- 74979
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39922Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13802