Mitä pohjamaali peittää?

Asunnossani 60-luvulla rapatut seinät eli se on aika karkeaa jälkeä. lisäksi sitä on paikkailtu hienommalla tasoitteella. Ongelma on, että se pitäisi saada tasaiseksi maalausta varten.

Voinko tehdä sen pohjamaalilla? Peittääkö se kerralla 0,5 - 1 mm:n epätasaisuuden eli sen päälle voisi sitten pistää pintamaalin.

Mitä muita keinoja olisi? (kenties parempia)
55249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei peitä. Surkeinkin tunari saa pohjamaalin levittettyä niin, että maalikalvo on yhtä paksu joka paikassa. Tasoita.
Jos seinä olisi pelkkää rapattua ja hierrettyä alustaa, niin tuo ei haittaisi ainakaan minua (päin vastoin, tulee ihanan vanhanaikainen tunnelma), mutta nuo tasoiteella korjaillut kohdat erottuvat ikävästi.

Äänestä

Tapetoitavaksi tarkoitettu pinta vaatii tasoituksen, jos haluat asiallista jälkeä.

Pohjamaali ei peitä yhtikäs mitään eikä ole tarkoituskaan. Se on tarkoituksella mahdollisimman ohutta ja tunkeutuvaa, jotta se pureutuisi lujasti alustaan.

Äänestä

Jos sinua häiritsee hienotasoitteella paikatut
kolot etsi käsiisi VALKOINEN tiilen kappale ja hankaa sillä näitä paikattuja kohtia niin saat pinnan jokseenkin samanlaiseksi kuin muu pinta.
POHJA maali on pohja maali.SE on tarkoitettu pohjustukseksi seiniin sillä saadaan seinä tasaisen väriseksi,ja se on täysin himmeä.
Pohja maalin päälle voit maalata millä tahansa
sisä maalilla.Pohja maalia käytetään silloinkun
ei varmasti tiedetä millä maalilla seinä tai kaapit on aikaisemmin maalattu.
Hyviä maalaus hetkiä.

Äänestä

morjens spegi

Tottakai pohjamaali peittää kaikki rosot. Levität hiukan runsaammin vain kerralla pohjaväriä ja pintamaalauksen jälkeen seinä on tasainen kuin lapsen pylly.
Muista suojata lattia.

Äänestä
  • Unohdit vaan sanoa, että seinä pitää kaataa vaaka-asentoon ja siihen vaan sitten liruttelee pohjamaalia päälle 5 millin kerroksen. Näin mekin tehtiin ja hyvä tuli!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Spegsi kirjoitti:

Asunnossani 60-luvulla rapatut seinät eli se on aika karkeaa jälkeä. lisäksi sitä on paikkailtu hienommalla tasoitteella. Ongelma on, että se pitäisi saada tasaiseksi maalausta varten.

Voinko tehdä sen pohjamaalilla? Peittääkö se kerralla 0,5 - 1 mm:n epätasaisuuden eli sen päälle voisi sitten pistää pintamaalin.

Mitä muita keinoja olisi? (kenties parempia)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu