Tuottihan se poliisien tehoratsailu sitten tulosta. Perjantaina menossa mökille ohitin kaksi sivaria putkeen :) Kusipää perkeleet ajoivat 85-90km/h 100 alueella, aika hiljasta että pitäisi körötellä perässä! Pitäisi kyllä tehdä valitus, poliisi itse sanoi etten omasta mielestään tehnyt mitään väärää..
Kieltämättä nihkeä fiilis kun katsoo takapeiliin ja huomaa keltaisen liivin loistavan Primeran etupenkillä..
Kai se pitäisi Alfa vaihtaa vanhaan diesel pick-upiin, kerran vielä ja taas kortti hyllylle, inssi uusiks jne.
Kieltämättä nihkeä fiilis kun katsoo takapeiliin ja huomaa keltaisen liivin loistavan Primeran etupenkillä..
Kai se pitäisi Alfa vaihtaa vanhaan diesel pick-upiin, kerran vielä ja taas kortti hyllylle, inssi uusiks jne.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Gestapo saa kuulemma ajella miten vaan ja missä vaan, kun ovat virkatehtävissä..
Mulle kävi samanlailla kerran; Ajoivat siviili Mazdalla 35-40 kaupungissa, enkä tollo huomannut,
heti kun tuli kaksi kaistaa tietnkin kiihdytin liikennevaloista ohi ---> Pikavoitto, ärsyttävää provosointia, luulis että gestapolla olisi muutakin tekemistä, kun katselee miten porukat vetelee päin punaisia nykyään,,,,
joka on sivarin ohi mennyt, ne köröttelee aina huomattavaa alinopeutta ja kukaan ei jaksa roikkua alinopeutta ajavan ooppelin perässä...
On ne piruja...=(
Kyllä nuo poliisit ovat sitten epäilyttävää porukkaa. Monta kertaa pitänyt mennä kysymään, että millä asialla pojat liikkuu. Taas ovat sitten olleet pahan teossa. Jakamassa laskuja oikeaksi katsomaansa nopeutta ajavalle 33:selle. Ei voi hyväksyä.
Töitään ne siellä tekee, joskus osuu kohdalle.
Sen takia ne koittaa hillitä hommaa kun näkevät töissään sen nurjan puolen - kolareissa joita aiheuttavat monet harkitsemattomalla ajollaan. Tietenkin vain Opelilla tehdään moista..
TimoJ
Pitäs varmaan käydä noissa ratajutuissa rankaisemassa pahimmat kaahailut itsestään ulos. Tai sitten Eurooppaan, tosin 33:sen huiput ei oikein taida siihen käyttöön riittää.
Saisi toteuttaa taitellisen vapauden mukaan omia ideoita aiheesta "kuinka huolella monoa annetaan" ilman pelkoa poliisien kritiikistä. Täällä hieman epäkäytännöllistä ja kallista, ehkä alfa 16V:kin on jo huomasi?
on minulla ollut aina kun innostun monottamaan. Koskaan ei ole sattunut virkavalta kohdalle, eikä myöskään vahinkoja ole sattunut.
Tosin vanhemmalla iällä kaahaus rajoittuu varovaiseen kaasun polkaisuun nenä kiinni kierroslukumittarissa, ettei mene "yli".
Niinkuin eilen sillä 16v:llä...
;-)
TimoJ
Mikä on tämä auto jonka taas mainitsit? Minen ymmärrä?
Kai se on välillä sakot saatava kun kilometrejä on alla jokunen 10 tuhatta ja niistä 99,9% ylinopeutta. Mutta että tuollaisesta turvallisesta ohituksesta pitää antaa niin menee jo överiks. Olisiko sitten pitäny ajaa reilua 100m/h ohi, sekö on sitten turvallista kun ohitus kestää ja kestää ja kestää ja kestää...
No jos mulla on nyt 6 vuotta ollut kortti ja ikinä en ole rajoituksia katellut, tosin en kyllä kaahaillutkaan - on pakko saada ennemmin tai myöhemmin sakot.
Tosin jos tokaa kertaa lähtee zetti niin voi olla itsetutkiskelun paikka? :)
Kerran sai poliisisetä minulta donitsirahaa, homma meni niin että tuuli loppui ja kaverit jäi Hankoon kuseen ilman rahaa ja ruokaa purkkarilla. No lähdin sitten hakemaan ne Espooseen ja VIKASSA mutkassa Matinkylässä Nuottaniemen satamaan sitten oli kytät tähtäilemässä hiustenkuivaajalla. Sakot tuli. Murkotin hetken jä lähdin kaasu pohjassa hitoille. Tarinan opetus? YKSIKÄÄN hyvä teko ei jää rankaisematta.
Pitänee taas varoa, ainakin Länsiväylällä on 50% ajasta tutka.
Munkkiä löytyy täältäkin..
Viimeeksi lauantaina. Ajoin hieman kisaa Hämeenlinnan moottoritiellä Uno Turbon kanssa..
Tietysti Alfa vei voiton mutta kun hiljennettiin Unon kanssa niin vilkaisin vanhalle tielle niin siellä oli polliisit pysäyttänyt jonkun moraalittoman hurjastelijan ;-)
-Krister-
Alfa 156 V6
Pappa osti semmosen, kävin ajamassa kotiin.
Tosin se on ihan tukossa...ajettu jotain 70k.
:-)
TimoJ
Ja että isukki unohti Berlinat ja siirtyi boxereihin? Taktista. Tuli muuten eka oma 10000km 33:sella täyteen tuossa joku aika sitten, pitäisi varmaan juoda kalja. Aika jännää löytää 70tkm 33, jos kori on kuosissa sillä ajaa vielä pitkään. Ei kyllä mullakaan ole tiensä päässä thank god. Saattaa olla että näillä jälleenmyynti hinnoilla ajan sen sinne itse.
Näin muuten stadissa vimpan päälle kiiltävän nätin punaisen 33 16V:n, jossa istui öbaut 70-vuotias pariskunta. Siinähän pappa körötteli, varmaan pitänyt huolta siitä niin kuin joskus autoista oli tapana, ei mikään huono ostos tommonen papan säilömä.
Kortti ollut 7 vuotta, kilometrejä arviolta 70-80 tuhatta ja aina pieni ylinopeus mittarissa.
Ei sakkoja.
Ainoan kerran ajettu tutkaan Santahaminen portilla, intin ladalla matkalla päävartioon. Rangaistuksena pysäköintiluvan menetys ginesviikonlopuksi, ei paljoa stressannut kun ei ollut autoa käytössä.
Pappa sen hankki, ajelee muutoin 75ts Alfalla. Sukuvikahan tuo on, sedällä oli aikanaan tusinan verran Giulioita ja GTV ja GTJ. Pappa siitä innostui ja osti Berlinan...
Kivaa on ollut niillä ajella (ja ruuvata)
16v:n kori on virheetön, näyttää uudelta myös alta. Kone on ainoa mikä huolestuttaa, sillä ei ole ilmeisesti ajettu kovaa niinkuin pitäisi. Saattaa pian kilkata kun on tukossa.
Vie autosi ruostesuojaukseen ennenkuin suola vie..
TimoJ
Omalla tutkavuorolla SP:na intissä olisin kyllä alfojen antanut mennä olan kohautuksella... hyvä veli :)
Tosiaan firman Ladalla ajettiin.
Santiksen spolli kysyi varusmieskorttia vaikka näki että autossa on viisi kaveria rynnäkkökiväärit kädessä ja sotilaspoliisimerkein varustetut maastopuvut päällä. Sitten se kirjoitti vielä mun nimen ajokortista niin väärin että oman komppanian päällikkö oli tulkinnut sen yhdeksi toiseksi kaveriksi. Joutui vähän selittelemään siinä sitten.
Moro! Onko mies lomilla ollut kun ei ole pitkään aikaan kuulunut mitään?
Juu kyllä ottaisin minäkin mielelläni virheettömän 16veen, ajamisessa oli ihan oma fiiliksensä ja Alastaron aikakin olisi varmaan ollut parempi :-/ Kiva etteivät nuo kaikki ole joutuneet teinien tuhottavaksi, 33 ei kauaa kestäne amisviiksen rankaisua.
Lomilla juu. Toiseksi vaikuttaa myös se, ettei kotikoneesta pysty vastaamaan näihin viesteihin. Yritin välillä mutta ei futaa.
Ja auto on kyllä aika upea, kone nakuttaa hieman ilmeisesti tukkoisuuttaan.
TimoJ
Mulla olisi edelleen se ylimääräinen 16veen imusarja, poikkea hakemaan pois jos pappasi tarvitsee varaosaröörejä. Samoin muut, jos tuollaiselle on käyttöä niin siitä vaan, iil-mai-sek-si.
Toisaalta, jos torviin ymppäisi pikkuiset halogeenispotit, käsissä olisi mitä tyylikkäin kattolamppu :) Naisväki saattaisi kylläkin käyttää veto-oikeuttaan.
..Kun työllistit niitä etten jäänyt kiinni Lahden motarilla räimiessäni. Jonkun vastaantulevan ne saivat...
Pääsin ajelemaan Ukon vimpanpäälle hienolla 16v:lla ekaa kertaa.
TimoJ
Pelkkää hymyä :-)
Valvonnassa aina alinopeutta, kerkee näkemään tilanteet paremmin ja uukkarit onnistuu helpommin... Tuskinpa ne provoa hakee hitaudellaan, mutta mistäs sitä tietää?!
Ei muuten ole montaa Alfaa Suomen poliisilla ajossa!! On varmaan liian hienoja pysäytys ajoneuvoiksi, takaa-ajoon ajettavuudeltaan varmasti kelpaisi...;)
Olisikohan se syntiä, jos suomalaiset poliisit valvoisivat Alfoilla liikennettä, tiedä häntä...
Ainakin ne on hienoja kaikissa Saksalaisissa ja Etelä-eurooppalaisissa poliisisarjoissa.
Talvella tuli käytyä Tampereen poliisiopistolla
liukkaan kelin harjoitteluradalla, ja samalla
(poliisien)ajo-opettajat esitteli seriffien uuden GT Vectran jossa on uusinta uutta tutkateknologiaa ei ne paljon kertoillut ilmoitti vaan että se tutka reagoi vaikka auto ei vielä ole edes näkyvissä Esim. mutkan takaa (älkää kysykö miten, mutta näin vaan on), joten kannattaa olla tarkkana jos tekee
mieli vähän kurmoottaa....
se poliisisetä ajelee komeella 166:lla...
Vissiin, jos ajelisi Volkkarilla tai jollain muulla sakemannilla, niin saisi ajella vaikka ylinopeuttakin... Alfat ovat ilmeisesti poliiseistakin niin hyvän näköisiä, että pitää sakotella...
Itse sain sakot, kun ohitin normaalisti edellä menevän auton, joka ajoi 85 km/h:ssa satasen alueella. Ohitustilanteessa nopeutta 115 km/h:ssa ja lopputuloksena sakot. Muulla automerkillä tuskin olisin saanut sakkoja.
Näin poliisi vissiin parantaa liikenneturvallisuutta =) .
Tuntuu kyllä että seriffejä Alfat kiinnostaa,
mulle tapahtui Längelmäen Nesteellä seuraavaa:
Autossani on radiolähetin taustapeilin takana tuulilasissa kiinni, se aukaisee työpaikan portit automaattisesti kun niitä lähestyy.
Olimme kahvilla vaimon kanssa ja seriffit ajoivat viereiseen ruutuun ja jäi Alfaa pällistelemään, kun tulimme ulos nuorempi konsta kysyi mikä tuo harmaa 'laatikko' tuossa peilin takana on, kerroin, ei jumaliste uskonut piti repiä se irti ja näyttää kädestä.
Kyllä se sitten luovutti vähän nolona, dorka kuvitteli että se on joku tutkanpaljastin... :-D