Onko

hihna vai ketju jakopäässä? Jos hihna, mikähän lienee vaihtoväli? Miten kestävä on cvt vaihteisto ja mitä olette tykänneet? Lyhyellä koeajolla ohjaus oli oudohko (tunnoton keskialuella ja jäi kaartamaan jos hieman rattia käänsi) tottuuko tähän, vai kyrsiikö pitempäänkin? Miten Jazzilla sujuu muutaman sadan kilometrin matkat?
8866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Miksi ostaa JAZZia, kun voi ostaa TYPERrän? En voi ymmärtää? TYPER ei vie paljoa bensaa, on suht pieni auto ja tarvittaessa löytyy WOIMAA! ja käytettyinäkään ei ole pahan hintaisia

Äänestä
  • En tarvitse teiniautoa, vaan monikäyttöisen II-auton perheelle!

    Äänestä

  • Ensinnäkin typeR ei vie paljon bensaa jos ei kierrätä vtecciin asti.. jos paljon kierrättää ni kuluttaa kyl paljon... nim. kokemusta on.. itselläni jo toinen typeR. ekalla ajoin n.35000km ja tällä uudella on nyt 5500 kilometriä taulussa.. keskikulutus on noin 10-11 litraa satasella. maantiellä jollei paljon ohittele ni pääsee johonki kasin paikkeille. ja jos kakkosautoa katsoo niin onhan jazzissa paljon pienemmät vakuutukset, huoltokulut yms.
    ja kun ostaa uuden ni on aina se kolmen vuoden takuu/100000km.

    Äänestä

Mun kai pitäisi muistaa onko ketju vai hihna, mutta kun en muista! :P

Vaihtoväli ei kuitenkaan voi olla kovin lyhyt, koska siinä tapauksessa kyllä muistaisin sen, heh..

Ohjaus on todella kevyt ja osin tunnoton, mutta siihen tottuu.

Sen sijaan pitkillä matkoilla Jazz ei ole kovin hyvä. Ei nyt ihan huonokaan, mutta parempiakin on olemassa..

Pitkällä matkalla kaipaisi CVT-Jazzissa lepopaikkaa vasemmalle jalalle. Vakionopeudensäädin ja tehokkaampi konekin olisi mukavat olemassa. Jos Jazzia myytäisiin 1.6l:n koneella, se olisi miellyttävämpi maantiellä. Nyt maantiellä joutuu Jazzia käskemään ja samalla polttoaineenkulutus kasvaa huomattavasti tehtaan ilmoittamista luvuista (ei nyt minnekään 10l/100 km:llä, mutta myöskään 5l/100 km:n ei pääse).

Jazz on _loistava_ kaupunkiauto ja jos olet hommaamassa perheelle 2-autoa, jolla ei kuitenkaan pääsääntöisesti ajeta maantiellä, et löydä ainakaan tuossa hintaluokassa Jazzia parempaa autoa.

Minulla on Jazz vm.2005 ja olen siihen erittäin tyytyväinen!

Äänestä
  • Kiitoksia asiallisesta vastauksesta!

    Äänestä

honda jazzissa on ketjujakopää. muutenkin auto on luotettava käyttöpeli. ei pahemmin vikoja ilmennyt.

Äänestä

Mitenkä niin on outo ohjaus? Hondissa juuri ohjaus on ollut parasta mitä ns. tavallisissa autoissa on. Jazzin ohjaus on ehdottomasti pienten autojen kärkeä, aivan eri tasoa kuin joissakin saksalaisissa ja ranskalaisissa kipoissa. Eikä sen kuulukaan palauttaa, vaan ratti on sitä varten, että sitä käännetään kaarteen suuntaan ja takaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jazzissa kirjoitti:

hihna vai ketju jakopäässä? Jos hihna, mikähän lienee vaihtoväli? Miten kestävä on cvt vaihteisto ja mitä olette tykänneet? Lyhyellä koeajolla ohjaus oli oudohko (tunnoton keskialuella ja jäi kaartamaan jos hieman rattia käänsi) tottuuko tähän, vai kyrsiikö pitempäänkin? Miten Jazzilla sujuu muutaman sadan kilometrin matkat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu