Asumme uudehkossa omakotitalossa. Kodinhoitohuoneeseen ilmestyy ajoittain kamala lemu. Olemme huomioineet, että hajua on tyynellä kelillä ei tuulisella. liittynee siis jotenkin viemärin ilmastointiin. Voiko ilmastointia tehostaa jollakin viipperällä ja jos niin millaisella ja hinta?
Hajua tyynellä kelillä
yäk
61465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pitäkää lattiakaivo puhtaana ja sen hajulukossa vettä.
Yleensä ilmiö johtuu ulkoilman matalapaineesta. painaa hajun katolla olevasta tuuletusputkesta takaisin alas. Eli ilma raskaampaa. Putkessa pitäisi olla parempi veto, vaikea ongelma, sähköinen imuri tms.
Mitä kautta ilma tms. tulee sisään huoneeseen? Jos viemäreiden hajulukoissa on vettä, niin tuskinpa niiden kautta.
Minulla on ilmanvaihtokoneella pidettävä pieni alipaine, enkä ole tuohon ongelmaan törmännyt.
Vesilukot ja viemäriliitännät.
VIemärin tuuletukseen ei saa laittaa mitään imureita. Tarkasta onko viemärin tuuletusputki edes viety vesikatolle asti. Välillä niitä on unohtunut yläpohjaan.
onko wc:tä,tai lattia kaivoa huoneessa.onko kaivossa vettä. valskaako wc jostain hajua? liitos kohdasta?