miksi pösön lukot reistailevat??? itselläni on vm.-91 605:n pösö ja molempien ovien ja takakontin lukko "pyörii" tyhjää kun avaimella yrittää aukaista!! onneksi on kaukoohjattu keskuslukitus, jotta pääse sisään. Mutta ongelmat alkavat kun avaimesta loppuu paristot eli mitenkä sisään. TIETÄÄKÖ kukaan miksi lukot pyörivät tyhjää??? autoni lukkoja on käytetty minimaalisesti kauko-ohjauksesta johtuen, mutta silti eivät toimi. Ainakaan ne eivät voi olla kuluneet! Vastailkaa jos joku tietää?? uusia lukkoja kyllä saa kaupasta, mutta voiko entisille tehdä jotain?? samaa vikaa on myös muissa pösön malleissa!
OVIEN LUKOT
605SV3.0
72100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tuntien PSAn tuoteita, otaksun että 605:ssä on sellaiset lukot jossa avainta täytyy painaa ihan pohjaan jotta lukko toimisi. Vaikeuttaa freelanseridemareiden toimintaa.
Ongelmana on :
1. Lukon mekanismi on yksinkertaisesti pikeentynyt umpeen vähäisen käyttön takia. Voitele esim CRCllä, paina avain ihan pohjaan asti ja liikuttele edestakaisin.
2. lukon pohjassa oleva palikka on joko murtunut tai muuten vaan kuoleentunut. Löytyy erillisenä varaosana.
Tuntien ilmeisesti paremmin PSA:n tuotteita kuin NN, voin kertoa ettei avainta tarvitse painaa pohjaan sen kummemmin kuin muissakaan autoissa.
Lukon pohjassa oleva palikka murtunut, täyttä HÖPÖ HÖPÖÄ.
Luultavimmin avaimesi on kulunut, jolloin se alkaa pyöriä lukoissa. 605:n lukoissa on murtoja vaikeuttamassa systeemi, että lukko alkaa pyöriä, jos sitä yritetään avata muulla kuin omalla avaimella ja kulunut avain tekee saman tempun.
Lukot kestävät koko auton iän, kunhan niitä säännöllisesti rasvataan. Myös virtalukko kannattaa kevyesti voidella ajoittain.
Voitelu estää merkittävästi myös avaimen kulumista.
kyllä ainakin citroenin puolella täytyy painaa
lukkopesä avaimella pohjaan ennenkuin lukko aukeaa.Kyllä ilmeisesti pesät ovat "pikeentyneet jumiin vähäisestä käytöstä johtuen,jos et viitsi purkaa lukkoja irti ovista niin ainoa keino on yrittää puhdistaa pesät paikoillaan notkealla esim. aseöljyllä eli suutinputki lukkoon ja painetta .Se ei välttämättä tehoa heti mutta päivä pari kyllä näyttää onko siitä apua.Asiasta on kokemuksia,kaukosäätö on mukava mutta ainakin kerran viikossa pitäisi raplata lukkoja avaimella.
Toivottavasti tästä tarinasta on jotain apua.
Kiitoksia kaikille vinkeistä, täytyypä kokeilla. Avaimen kuluminen epäilyttää koska olen kokeillut useimmilla avaimilla (autoni avaimia on 4 kpl) joita ei ole monesti käytetty. Ilmeisesti jumiutuminen on mahdollista vähäisestä käytöstä johtuen ja tästä saattaa aíheutua "varkausesto"ilmiö joihin kuluneen tai vieraan avaimen käyttö johtaa. JOS lisää vinkkejä niin kiitollisena otetaan vastaan ja lähteekö lukkopesä muuten pois kuin purkamalla oviverhoilun?? (oven sivuhelmassa on lukkolaitteen yläpuolella reikä kumitulppa, josta lukkopesä näkyy, vain onko tämä jokin rasvausreikä?)
Itse olen ajanut kolmella eri 605:llä jo kymmenen vuotta ja kaukosäätöinen keskuslukko on ollut ongelmaton ovien avaaja. Vaihda paristot silloin, kun huomaat, että lukot ei aukee viittä metriä lähempää. Tämä tarkoittaa minulla ainakin n. kerran vuodessa. Nykyinen 98 mallin auto sisältää myös ajoneston, jolloin avaimen kaukosäätötoiminto on välttämätön; jos on kaukosäädöllä suljettu, täytyy se sillä avatakin.
Toki olen lukkopesiä silloin tällöin voidellut ja kokeillut, että avaimellakin toimii, mutta varsinkin takakontin lukko on aika toivoton pitää toimintakuntoisena. Takakonttiin suosittelen taksien käyttämää sähköistä avaajaa, kuten itsellänikin, ei tarvii talvisin tapella sen jumiin jäätyvän napin kanssa!
Joudut irroittamaan ovipahvit pois, B-palkkia vasten olevassa oven reunassa lukon tasolla on kumitulppa, se pois ja näät lukkopesän. Pistä reiästä pitkä peltiruuvi ja kierrä se kiinni lukitus luistkaan, ja vetise luiska pois ja lukkopesä on irti. Ovipahvia ei siis ehkä tarvii ottaa , mut kokemuksesta tiedän että jotain aina tippuu sinne oven sisään.
Itse uusin etuovien lukkopesät , ostin ne varaosaliikkeestä ja maksoivat n. 700mk. mukana 2 avainta. En sarjoittanut niitä joten täytyy pitää kaksia avaimia nipussa. Mut nyt toimii..
Mulla oli muuten molemmat lukkopesät rikki, eli joku oli yrittänyt mennä ilman avaimia sisuksiin.
Eli helppo homma..joskin rahaa menee..taas..
Miksi lukita?
Eipähän vorot ainakaan tee turhaa vahinkoa autolle.