Haluan vaan sanoa että maga ei todellakaan sovi kaikille!! Lähes aina treeneissäkin joku on taju kankaalla kun vapaaottelussa ym. tulee iskua. Ryhmä on karsiutunut huomattavasti alkuajoista; moni on saanut vammoja vaikka varusteita on käytetty. Itelläkin on kroppa lähes aina mustelmilla ja silmätkin on muurautunu umpeen kerran. Mutta lajina ihan ok jos on valmis ottamaan iskuja vastaan. Mutta kuten sanoin ei voi suositella heiveröisille, aroille yms. koska uskallusta todellakin tarvitaan.
erittäin rankka ja kova laji
ei kaikille
83657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
antaa pahoinpidättelyttää itseään, mielenvikaista pellehommaa
^^Lähes aina treeneissäkin joku on taju kankaalla kun vapaaottelussa ym. tulee iskua^^
Höpö, höpö. Surkea provo.
"Mutta kuten sanoin ei voi suositella heiveröisille, aroille yms. koska uskallusta todellakin tarvitaan."
Oli provo tai ei, mutta minusta tämä nimenomaan on hyvä laji aroille, sillä tässä varmasti pääsee arkuudestaan. Eihän sitä heti peruskurssilla treeneissä otetakaan kontaktia, mutta silti tehokkaita ip-juttuja kuitenkin, joilla arkajalat saavat itsevarmuutta. Lisäksi lajissa opetetaan myös teoriaa, josta arkajalat saavat varmasti hyviä oppeja arkielämään.
Ja heiveröisyydellä ei mun mielestä ole mitään merkitystä lajivalinnassa. Itsekin olen aika heiveröinen ja hyvällä menestyksellä olen useita erilaisia lajeja kokeillu. Paini vielä puuttuu, ja siihen ehkä tarvitsisikin lisää lihasmassaa, mutta ei heiveröisyys mua estäisi aloittamasta.
Niin, että arat ja heiveröiset rohkeasti Krav Magaan mukaan vaan kokeileen :)
Missä päin treenataan tämän tyylistä magaa. Kirjoituksesi on todennäköisesti pelkkä provo mutta olisi silti mielenkiintoista tietää missä treenataan näin rankasti, varsinkin kun se on periaatteiden vastaista. Yksi magan perusperiaatteistahan on se että treeni saa olla kovaa mutta vammoja ei saa tulla.
Kirjoittajan kuvaamaa magaa taidetaan treenata vain hänen oman näppäimistönsä äärellä.
Tekkeniä,Half lifeä ja Mortalia tuli tuupattua. Todellisuus, Sucks!
Eiköhän mustelmat ja kivut ole kamppailulajien arkipäivää. Ainahan voi myös sattua "tapaturmia". Pahimpia tilanteita lienevät aloittelijoita tai huonon tekniikan omaavia vastaan käydyt ottelut.
olen harjoitellut säännöllisesti kohta seitsemän vuotta Krav Magaa. Ja huomio kiinnittyy juuri siihen, että useimmin aloittelijoille tulee runsaasti mustelmia (esim. käsivarret eivät ole tottuneet iskuihin), suoritusten ollessa "sitä sun tätä" tulee ruhjeita, (siis: huonosta suorituksesta kärsii koko ruumis)
Olenkin sanonut aloittelijoille, että kestää muutaman kuukauden ennen kuin huomaa ehkä tilanteessa muutoksen.
Toiseksi, on ehkä hyvä harjoitella kestämään kipuakin, koska tositilanteessa kivun sietäminen voi olla ratkaisevaa siihen lamaantuuko vai pystyykö reagoimaan "toivotulla tavalla."