Plagiointia?

Minttuliisa11

Kertokaapas tietäjät kenen musaa POTF jäljittelee? En kyllä saa päähäni. Joku puhui REMistä, mitä en ainakaan tajua, kuuntelen molempia paljon, mitään yhteistä tosiaan löydy!

5

1583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllästynyt

      Plagiointi on ihan eri asia kuin jäljittely tai matkiminen. Plagiointia on tietyn teoksen kopioiminen omiiin nimiin.

      Jos POTF kuullostaa joltakin toiseltä yhtä huonolta bändiltä, niin se ei ole plagiointia.

      • Minttuliisa11

        Varmasti tiesit mitä tarkoitin, sori kun järkytin virheellisellä termillä. Kysymykseeni et sitten kuitenkaan vastannut, joten hyvä oli kommenttisi siinäkin mielessä :D


    • Be a winner....

      Nääh...on pojat kuunnelleet ainakin ahkerasti U2:n Achtung Baby! ja Zooropa-levyt....kuunnelkaapa Zooropa-biisin alkuskeba...tuttu vai mitä?

    • -kuuntelija-

      Enpä usko, että on plagioitua musiikkia, vaikka samantyylistä musiikkia (ehkä) tekevät muutkin.

      Hyvin tehtyä ja LOISTAVASTI TUOTETTUA rock musiikkia ja hyviä pop/rock -kappaleita ovat nopean kuuntelun perusteella ainakin "Seek you out", "Lift" ja "Stay".

      • MaryJ

        Jokaisella bändillä on esikuvansa ja siksi niitä vaikutteita tulee väkisinkin mukaan kun tekee omaa musiikia, siksi sana plagiointi on aika voimakas sana.

        Anssi Kela on esimerkiksi Springsteen fani ja hänen eräs biisinsä kuullostaa Born to run biisiltä, molemmilla on sama tyyli tehdä musiikkia, eli tarinankerrontaa parhaimmillaan.

        On itse asiassa mielenkiintoista kuunnella jonkun bändin soittoa, jolla on joku voimakas esikuva, miten heidän musiikkinsa heijastuu omaan.

        Itse en ole keksinyt ketä Poets muistuttaa, mutta hyvältä se silti kuullostaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3560
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3403
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3025
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      132
      1348
    Aihe