tuli sitten B.167pistettä. petyin täysin,koska kaikkien kurssien arvosanat on 8 .... perkele.
ruotsin yo:sta :
........................
101163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
IMO. niitä ei voi verrata keskenään. Kurssinumeroihin vaikuttaa niin paljon muutkin, kun vain itse koe. Ainakin meidän koulussa.
Onko kyse pitkästä ruotsista?
itellä laski också aika roimasti ruotsin pisteen YTL:ssä.... mutta ei se mitään, jokatapauksessa saan lakin. :)
Mullakin meni toi b-ruotsi vähän alakanttiin numeroihin nähden...Kaikki kurssit on 8 tai 9...Ruotsi lähti c:n ja m:n rajoilla, pisteitä oli 209...Lautakunnassa "vähän" tippu pisteet, tuli takasin pisteillä 197...Tosin meidän koulussa suurimmat pudotukset on ollu jopa 20 pistettä...Vähän harmittaa kun elättelin pienen pieniä toiveita siitä m:stä...Mut ei voi mitään...Uusimaan en aio mennä, täytyy tyytyä tähän:-)Mitenkäs muilla on menny..?
Ruotsin kursseista oon saanu 7 ja 8. Kuunteluista sain jotain 30 p :D. Mut aineesta sit jotain 75 p :). Oon ihan tyytyväinen C:hen.
mulla lähti ruotsi m:nä ja tuli samana takas. pisteet ei heilahtanu mihinkään suuntaan, vaikka opettaja sanoikin että niin voi hyvin käydä. Pisteitä mulla oli 222, kuuntelust tuli 53(elämäni huonoin) ja ainekin meni ihan hitoilleen. Keväällä uusin.
Onkohan kellään nousseet pisteet YTL:ssä???
Moih!
Miun pisteet nousi keskipitkänruotsin kohalla jonkun 8 pistettä. Olin odottanut saavani C:n, mutta nyt se tuli M:nä. Lyhyensaksan pisteet laskivat 3 pistettä, mutta se ei vaikuttanut oletettuun kirjaimeen.
Keskipitkä ruåtsi nousi 6 pisteellä 237:stä 243:een. E tuli. Kuuntelu ja lyhyet kirjoitelmat meni myös mulla vähän reisille. Mutta niinhän ne kaikilla.
E:nä lähti ja E:nä tuli takas, viuh :) 244 pistettä. Nyt niiiin huojentunu olo, kun tuli vielä saksasta M ja reaalikin nous M:n, eikä tarvi miettiä uusiako keväällä niitä. tyytyväinen olen! :)
Mulla B-ruotsin yo-koe lähti 119 pisteellä ja putosi lautakunnassa 6 pisteellä eli 113 pistettä ja i . Kompensaatiopisteitä ei ole mulla tarpeeksi ja minun kohdallani on helpompi kirjoittaa keväällä se ruotsi uudestaan kun kirjoittaa ylimääräisiä aineita, varsinkin kun se jäi vain yhdestä pisteestä hylätyksi.
Vaikutat sen verran fiksulta, että kyllä se ruotsi ensi keväänä läpi menee, kunhan vaan käytät fiksuutesi opiskeluun. En oo ite mikään nero, vaikka sainkin B-ruotsista E:n (243p), mutta ajattelinpa vaan, että voisko musta olla jotain apua sulle? Onko esimerkiksi joitain kielioppiasioita, joita et oppikirjan ohjeista millään sisäistä?