Jokunen aika sitten tällä palstalla oli kiivas keskustelu alkoholin käytöstä autourheilun yhteydessä. Alla lainaus suoraan liiton etusivun tiedotteesta. Mitä mieltä ootte onko pukki laitettu kaalimaan vartiaksi?
Nyt viimeistään on korkea aika lopettaa keskustelu "ongelmasta"
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
PALVELUT PAVILJONGILLA 26.-27.11. 2005
Paviljongin kahvila avoinna
lauantaina klo 11-17 (lounas klo 14 saakka)
sunnuntaina klo 9-14
Tarjolla kahvilapalvelut sekä lounaspöytä lauantaina (10 eur/hlö).
Drinkkiliput illan gaalassa
Myynnissä on kolmenlaisia drinkkilippuja. Juomalipukkeiden myyntipiste on ala-aulassa, ns.messuinfotiskillä sekä ensimmäisen baarin ( lähinnä aulaa) yhteydessä B-hallissa.
Myynnissä olevat lipukkeet:
Olut/ siideri / viini 4,50 ? / lipuke
lipukkeella saa 0,4 l III-olutta (tuopillinen), 0,33 l siideriä (tuopillinen) tai 12 cl viiniä lipukkeella saa myös pullo-oluen
Juomalipuke 5,00 ? / lipuke
lipukkeella saa lonkeron, smirnoff ice, campari mix tai jägermeister
Drinkkilipuke 7,00 ? / lipuke
lipukkeella saa kaikkia top ten- alkoholijuomia ( konjakki, likööri, koskenkorva, vodka, gin, viski, rommi, campari annosvesineen), ja muita juomia, jotka ovat arvoltaan 7,00 ? tai alle 7,00 ?.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX¨
Että tälleen!!!!
Nyt viimeistään on korkea aika lopettaa keskustelu "ongelmasta"
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
PALVELUT PAVILJONGILLA 26.-27.11. 2005
Paviljongin kahvila avoinna
lauantaina klo 11-17 (lounas klo 14 saakka)
sunnuntaina klo 9-14
Tarjolla kahvilapalvelut sekä lounaspöytä lauantaina (10 eur/hlö).
Drinkkiliput illan gaalassa
Myynnissä on kolmenlaisia drinkkilippuja. Juomalipukkeiden myyntipiste on ala-aulassa, ns.messuinfotiskillä sekä ensimmäisen baarin ( lähinnä aulaa) yhteydessä B-hallissa.
Myynnissä olevat lipukkeet:
Olut/ siideri / viini 4,50 ? / lipuke
lipukkeella saa 0,4 l III-olutta (tuopillinen), 0,33 l siideriä (tuopillinen) tai 12 cl viiniä lipukkeella saa myös pullo-oluen
Juomalipuke 5,00 ? / lipuke
lipukkeella saa lonkeron, smirnoff ice, campari mix tai jägermeister
Drinkkilipuke 7,00 ? / lipuke
lipukkeella saa kaikkia top ten- alkoholijuomia ( konjakki, likööri, koskenkorva, vodka, gin, viski, rommi, campari annosvesineen), ja muita juomia, jotka ovat arvoltaan 7,00 ? tai alle 7,00 ?.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX¨
Että tälleen!!!!
Vastaukset 29
Vanhimmat
että kalliiksi käy juominen noilla hinnoilla.
no onks toi ny sitte niin kauheeta ,
sinne vain lippuja osteleen kuka pääseekin
Mielestäni niissä tilaisuuksissa joissa on lapsia ja nuoria alkoholi ei kuulu. Sitten on kyllä jo vähintään jonkun sortin asenne ongelma jos kaikkialla on sitä alkoholia saatava. Miksi näyttää nuorille huonoa esimerkkiä alkoholin kanssa läträtessä. Kun sitä voi ihan oikeastikkin pitää hauskaa tuoremehun voimallakin.
Tuola aikaisemmissa keskusteluissa ihmettelin suuresti sitä ryypiskelyn puollustelua juuri sellaisilla alkoholistimaisilla argumenteilla. Ja heti oltiin nimittämässä absolutistiksi jos paheksui humalahakuista juomista etenkin tietyissä tilanteissa.
Omituista käytöstä aikuisilta ihmisiltä ja ilmeisesti vielä lasten vanhemmilta... Mitä sellaiset meinaaa sitten opettaa jälkikasvulleen? Näin hankitaan vuosisadan darra?
Pitäiskös mielestäsi laivoillakin olla nollatoleranssi?Siellähän on lapsia ja nuoria myös.
kaffejoulusta
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000017&conference=553&posting=22000000011804326
kaikki absolutistit, että jokainen toimii niinkuin parhaaksi näkee ja se ei kuulu teille ollenkaan. On se nyt helvettiä, että te puututte joka ainoaan asiaan, mitä muut tekee. Jokaisella on oikeus päättää mitä tekee eikä se kuulu teille ollenkaan. Jokainen tietään kuka olen.
ja kohta minäkin olen juoppo. Ei paljon häiritse.
taas sä täällä ihmettelet mitä ihmettelet ,
miksi ihmittelet ,ihmettele itseäsi ,
kannattaa ihmetellä ihmettelemesin ilosta ,
ihmettele miksi, ihmettele koska , ihmettele milloin, mutta ihmettele omaksi iloksi
mietiskelijä on mun paras kaveri , aina kutsuu
saunoon näin perjantaina ja tarjoo tuoremehua ,
mut se mikä täs on parasta, niin toi tuoremehu.
mä en käsitä miski hik.. she rupee näih illashta
aina laulathaan, nunnuka nunnuka lailaa laa ,,,
ei mutha nyth tyäythyy menhä kun on uutha mehua
tathjolla
toi on toi , mietiskelijä varmaan aloitti
aiheen ja vastasi siihen mietiskelijänä ,
yks tai kaks jotka jaksaa vaahdota samasta asiasta
kun ei muuta asiaa ole
jos alkoholista aiheutuu käytösongelmia.
Kun seurustelujuomaa käytetään osaamattomasti
lasten autourheilutapahtumassa, saattaa muille osallistujille aiheutua haittaa jota heidän ei tarvi hyväksyä.
Toivottavasti et ole ensi kesänä eka joka lähtee hoitamaltani varikolta, siellä ei jokainen toimi niinkuin "parhaaksi näkee"
Jos ottaa vinaa niinkun se aika yleistä tänäpäivän Suomessa on, mutta pitää sen omana tietona eikä huutele siitä muille ottamisistaan niin joutuuko sun varikolat pois.
Onko ylipäätään oikein että kuljettajaa rangaistaan jos huoltaja on illalla kännissä?
Ok. Taidampa siis pirauttaa poliisille seuraavalla kerralla kun joku hihhuloi ja häiritsee rata-alueella.
Hittojakos mä siitä välitän jos kotonas olet tillin tallin, kunhan se ei mun yöuniani tai lapseni unia häiritse. Muutoin korjatkoon talteen se kenelle sekin työ kuuluu.
eikä varmasti joudu pois, vain häiriköt poistuu. kuskia ei pitäisi rankaista, joten huoltajaksi ilmoittautunut joutuu miettimään jo etukäteen mitä varten hän yleensäkään on tullut lapsensa kanssa kilpailupaikalle.
Jos syy kännin veto, kannattaa jättää lapset kotiin (säästyy ilm. maksu)
Jos syy on kisaaminen, kannaattaa hoitaa se parhaansa mukaan, eikä vaaranna kuskin suoritusta
Itse näkisin melko nolona kerrottavana kotona, töissä, kavereille mummolle jne meen poika ei päässytkään kisaan kun mä puhalsin aamulla ohj.kok. mittarit tappiin.
järjestäjällä oikeus puhalluttaa. laki ei ilmeisesti ole siinä järjestäjän puolella.
Häriköijät kurin ja soitto poliisille "pääsevät aamulla aikaisin putkasta ja kerkeevät takaisin kisa paikalle" jos ottaa kohtuudella eikä häiritse muita niin onko siitä kenellekkään haittaa?
näillä ns. leirintä alueilla. samat kuin varikolla? Vai ei sääntöjä ollenkaan.
Tupakointi kun se haisee niin kauhian pahalle.
Milloikahan nipottajat huomaa että kyllä kartilla ajaminenkin haisee öjylelle ja pensalle eli kauhin pahalle ja koittaa kieltää sen.
pohdiskelen tässä että kuka olet ,
olet katkera , ei oikein kulje ,
joku juo makkaran kans oluen , mitä sitten,
olet yksi huuhaa kun et kerro kuka olet,
eipä ole tainnut oikeen ehtiä kun täytyy
yöuniin asti vedota , miksi yleensä olet siellä,
nyt vielä tupakka , mites pieru ?
niinku , onko rohkeutta sanoa "mikä varikko",
sinä poliisi , mietiskelijä , yms..
mieti saunassa se on aika hyvä paikka terästetylle
mehulle , olet yksin , ymmärrän , löysää vähän
pipoa ja vyötä , misis "täti monica".
pidät tästä keskustelusta kun et muusta tiedä,
onko patoutunutta energiaa esiintyä monella nimim.
yks ja sama "kääpä" jaksaa . viittaa jämsään.
seuraavaaksi selvinpäin niin muutkin sais selvää mitä yrität sanoa
aloitit aiheen "alkoholi" ,osuiko varpaille ,
aloita seuraavaksi aiheena "tuoremehu"
Ainakin sääntökirjasta löytyy "Autokilpailujen kansalliset määräykset Suomessa"-sivuilta Kilpailijoita ja ilmoittajia koskevat määräykset sekä toimitsijoita.
---
52.5. Alkoholin, huumaavien aineiden tai doping-aineiden vaikutuksen alaisena kilpailuun osallistuminen on rangaistava teko.
Alkoholiraja on 0,00 ‰, joka todetaan puhalluskokeella. Puhalluskokeessa käytetään poliisin käyttämää tai AKK:n hyväksymää laitetta. Puhalluskokeesta kieltäytyminen on este osallistumiselle ja se johtaa samanlaiseen seuraamukseen kuin positiivinen puhallustulos.
---
Tässä ei mainita ovatko huoltajat/mekaanikot ilmoittajia, eikä häiriköintiä, mutta se voidaan laskea autourheilua vahingoittavaksi teoksi. Se on eri asia kuin ottaa olut makkaran kanssa.
Tämän perusteella järjestäjillä on oikeus puhalluttaa.
http://www.akk-motorsport.fi/saannot/Yleinen.htm
Nämä keskustelut ovat täysin turhia paskanjauhanta otsikoita! Miettikää nyt hyvät ihmiset millaisen kuvan ulkopuoliset saavat rakkaasta lajistamme. Ei teillä paljon äly päätä pakota...
Ajauduin hiukan vahingossa tälle palstalle. Ihmettelen yleensäkin, mitä alaikäiset tekisivät autourheilun palkintojenjakotilaisuudessa!
Lasten pikkujoulut ovat erikseen! Siellä saa piparia ja mehua.
NO. Ihan tosissaan. Aika yksisilmäistä touhua olla kieltämässä muilta juhlan hetkeä. Eikös se sama huoltajahomma toimi sielläkin, valvotaan ettei oma kullannuppu vaan pääse kupittamaan.
Pitäisköhän autourheilu yleensäkin kieltää alle 18-vuotiailta?
Sä nyt vasta helvetin hullu oot kun tuollaisia kirjoitat.
No... ainakaan et ole entisiä kartingkuskeja, vaan taidat olla jostakin rasvamontusta peltilaatikoon noussut köyhä duunari!
Kannattais sinunkin mennä tai tulla edes kerran katsomaan kansallisen tason kartingkisoja niin tietäisit mitä kirjoitat.
Nim. Minä tiedän
mitä sä ny muka tiedät , yks hehhuli täällä
pyörii rutisees , pysy kotona
hirvee akka, onneksi ei olla saman katon alla
otin siinä yhden shhiiderin saunan päälle,
mitäs nyt