Niin että onko japanissa kohteliasta röyhtästä ruuan jälkeen..??
kiitti etukäteen
Japanissa
7
928
Vastaukset
- *burp*
no ei kuule TODELLAKAAN ole.
- Galax..
Mikä hemmetin kysymys toi nyt sitte oli..? Kannattais topiceille laittaa järkeviäki kysymyksiä, ku tällasii turhanpäiväsiä juttuja.
Eiköhän tuo oli jo itsestään selvä asia ollu.. - harr
Galax.. kirjoitti:
Mikä hemmetin kysymys toi nyt sitte oli..? Kannattais topiceille laittaa järkeviäki kysymyksiä, ku tällasii turhanpäiväsiä juttuja.
Eiköhän tuo oli jo itsestään selvä asia ollu..No on röyhtäily ihan hyväksyttävää Kiinassa aterian yhteydessä (ainakin jotkut lähteet niin sanovat). Kun Japani on kuitenkin aika paljon vaikutteita Kiinasta ottanut, niin kysymys ei ihan huono ollut tai vastaus ilmiselvä.
- Galax..
harr kirjoitti:
No on röyhtäily ihan hyväksyttävää Kiinassa aterian yhteydessä (ainakin jotkut lähteet niin sanovat). Kun Japani on kuitenkin aika paljon vaikutteita Kiinasta ottanut, niin kysymys ei ihan huono ollut tai vastaus ilmiselvä.
No jaa.. Onhan tuo ehkä saattanut ottaakkin.. Mutta Japani on kuitenki ns. hyvien käytöstapojen maa, et enpä kummiskaan usko, että röyhtäily ruuan jälkeen olisi niinkään sallittua.. Tällaisen käsityksen olen saanut.
- Älyvapaata riistaa
Galax.. kirjoitti:
No jaa.. Onhan tuo ehkä saattanut ottaakkin.. Mutta Japani on kuitenki ns. hyvien käytöstapojen maa, et enpä kummiskaan usko, että röyhtäily ruuan jälkeen olisi niinkään sallittua.. Tällaisen käsityksen olen saanut.
Otan tässä vaiheessa lainauksen Häjyt elokuvasta(Samuli Edelmann)
"Syödään ja piereskellään...."
tai Kummeli Kultakuume elokuvasta..
"Mikä täällä haisee??"
"MINÄ!"
Piereskely, "paskan jauhaminen" sekä röyhtäily ovat kaiketi kiellettyjä Japanissa???(Kuulema jopa julkisilla paikoilla jakelevat sakkoja)
Tämä juttu oli sitten TÄYSIN ÄLYVAPAA :D
- Zryen
periaattessa se ei ole missään maassa kohteliasta
- Anonyymi
periaatteessa röyhtäily on kiitos täyttävästä ruuasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232668- 1692098
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1231351Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631316- 981311
HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio301197En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771161Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351142Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451129Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841078