Tasan vuosi kotiutuksesta

Päivälleen vuosi kotiutuksesta lapsahti luukusta sisään kutsu kertaamaan. Viestissä meni mukavasti sitten viikko kertaillessa, kyllä vuosi on liian nopeasti


t.
1.kirjoittaja
41605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sen siitä saa kun särmäilee liikaa.....

Äänestä
  • ...särmäilystä laisinkaan, vaan sijoituksen mukaisen joukko-osaston kertausaikataulusta. Tietenkin jos kertauksissa särmäilee, saattaa saada sellaisen sijoituksen, että kutsuja tulee useinkin.

    Äänestä

  • Kerran olen ollut kertaamassa ja sekin tapahtui n. vuosi reserviin pääsyn jälkeen. Kaksi viikkoa metsässä, mutta yllättäen suhtauduin asiaan paremmin kuin olin odottanut. Homma pelasi paljon jouhevammin kuin varusmiesaikana ja "kapiaisetkin" olivat pelinhenkisempiä. Ylennys tuli tuon kertauksen jälkeen ja toista kertaa (n. 15 vuoden jälkeen) ei ole kuulunut.

    Äänestä

  • Tapsat kirjoitti:

    Kerran olen ollut kertaamassa ja sekin tapahtui n. vuosi reserviin pääsyn jälkeen. Kaksi viikkoa metsässä, mutta yllättäen suhtauduin asiaan paremmin kuin olin odottanut. Homma pelasi paljon jouhevammin kuin varusmiesaikana ja "kapiaisetkin" olivat pelinhenkisempiä. Ylennys tuli tuon kertauksen jälkeen ja toista kertaa (n. 15 vuoden jälkeen) ei ole kuulunut.

    Yhden edelliseen. Kertausharjoitukset (v. 1989 ja 2005) olivat joka suhteessa mukavia kokemuksia. Kouluttajien suhtautuminen ihan erilaista (vaikka osin samoja kuin varusmiesaikana), mukava porukka jne.

    Ja selvyyden vuoksi sanottakaan, että en todellakaan ole mikään särmä sotilas. Varusmiesaikana olin se rähmäkäpälä, joka aina kämmäsi kaikessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palstan korkkaus kirjoitti:

Päivälleen vuosi kotiutuksesta lapsahti luukusta sisään kutsu kertaamaan. Viestissä meni mukavasti sitten viikko kertaillessa, kyllä vuosi on liian nopeasti


t.
1.kirjoittaja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu