Kuka aloittaisi Suomessa?

Ruotsissa ovat eräät firmat keskittyneet vanhojen, hyväksi tunnettujen pursien peruskunnostukseen. Ks. esim:

http://www.marieholm.nu/ghab/start.htm

Olisiko tässä ideaa myös Suomessa? Ei kaikilla uusipurjehtijoilla ole rahoja Bavarioiden ja muiden uuspursien hankintaan. Eikä varsinkaan ylläpitoon.

Kuitenkin aitoa purjehdusnautintoa voi kokea pienemmällä ja vaatimattomallakin purrella, kunhan vain rakenteet ja varusteet ovat kunnossa.
41297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä suomalaiset valmistajat peruskorjaavat valmistamiaan veneitä ja lisäksi ovat tietysti korjaamot. Mutta tuloksena ei tietenkään ole halpa vene, kun jo aihiokin maksaa enemmän kuin uusi Bavaria, siis siinä hinta- ja kokolukassa jossa peruskorjauttaminen yleensä tuntuu mielekkäältä.

Aitoa purjehdusnautintoa voi toki kokea vanhalla ja vaatimattomalla veneellä ilman että sitä "peruskorjaa", koska veneen perusrakenteet ja varusteet voivat edelleen olla ihan kunnossa.

Äänestä
  • Totta puhut, että veistämöt tekevät swanien ja vastaavien peruskunnostuksia. Ja totta on myös, että monella halvalla ja yksikertaisella purrella pystyy hyvin seilamaan ilman peruskunnostuksia.

    Marieholmsin esimerkissä oli kuitenkin mielenkiintoista heidän keskittyminen hyvin tehtyihin edullisempiin veneisiin. Myyntilistalta löytyy näköjään IF, MS, KC 29 ym. Näitä mainostetaan lähes "uudenveroisina" ja kuitenkin uusiin verrattuna selvästi halvempina.

    Nettisivulla olevista lehtijutuista toimintaperiaate käy hyvin ilmi.

    Äänestä

...joitakin kavereita, jotka ovat moottorivenepuolella tehneet vähän samaa. Ostavat vähän kehnoon kuntoon päässeen veneen, kunnostavat ja puunaavat ja myyvät eteenpäin jonkinmoisella voitolla. Onnistuisiko sama sitten purkkaripuolella, en tiedä. Ensimmäinen kysymys on tietysti, olisiko markkinoita sellaisella hintatasolla, jolla hommasta jotain käteen jäisi (tietämäni moottorivenhojen korjailijat ovat touhunneet lähinnä max 10-15 vuotta vanhojen parissa).

Äänestä

Yxpila Boat Yard, kunnostaa vanhoja Swaneja. Niille joilla on pätäkkää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sailor49 kirjoitti:

Ruotsissa ovat eräät firmat keskittyneet vanhojen, hyväksi tunnettujen pursien peruskunnostukseen. Ks. esim:

http://www.marieholm.nu/ghab/start.htm

Olisiko tässä ideaa myös Suomessa? Ei kaikilla uusipurjehtijoilla ole rahoja Bavarioiden ja muiden uuspursien hankintaan. Eikä varsinkaan ylläpitoon.

Kuitenkin aitoa purjehdusnautintoa voi kokea pienemmällä ja vaatimattomallakin purrella, kunhan vain rakenteet ja varusteet ovat kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu