Octavia Combi

Kumman ottaisitte: Octavia Combi 1.9 TDI DSG:n vai Combi 2.0 FSI automaatin? Molemmat Elegance-varustelulla. Autojen myyntihinnat ovat samat. Käyttökustannuksilla ei ole minulle merkitystä (vapaa autoetu).
113530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Bensa-automaatin. Onhan se bensakoneella mukavuus eri luokkaa ja lämpiääkin.

Äänestä
  • bensakoneen mukavuus eri luokkaa?? näin puhuu taas joku joka ei ole diesel vehjettä ajanut tällä vuosituhannella..

    Äänestä

  • etkä asiaa kirjoitti:

    bensakoneen mukavuus eri luokkaa?? näin puhuu taas joku joka ei ole diesel vehjettä ajanut tällä vuosituhannella..

    on mielestäni paljon parempi bensakoneella.

    Äänestä

Valitse mieluummin 2.0 tdi vaikka Ambiente varustuksella jos et saa sitä 2000€ tingityä lisää.

Äänestä

Onhan nuo hieman erityyppisiä autoja. 1.9TDI on varmaan parhaimmillaan maantiellä mutta kaupunkiajoon ja lyhyisiin pyrähdyksiin ottaisin mieluumin bensan jo pelkästään pienemmän melutason,paremman kiihtyvyyden paikaltaan lähdettäessä ja nopeamman lämpenemisen vuoksi. Itse ajelen nyt 2.0 bensalla ja vuodenvaihteessa vaihtuu alle 2.0TDI DSG. Automaateista ei ole vielä kokemuksia, joten sitä en osaa kommentoida.

Äänestä
  • Itse ajelen otsikon mukaisella autolla.
    Lämpenee ihan ok tosin ei nyt hirveän kylmä ole edes ollut vielä. Diesel ei vaikuta melutasoon, ei kuulu moottorin ääntä kuin tyhjäkäynnillä.
    Kiihtyvyys kestää vertailun sekä paikalta että 80-120km/h.
    Kulutuskin pyörii siinä 5-6.5l välillä.
    Herkästi en enää luovu 2.0 diesel DSG yhdistelmästä.

    Äänestä

Eipä tuo pahasti pieleen mene valitset sitten kumman tahansa. Oma mieltymykseni on kyllä tuo automaatti joka mielestäni edustaa tämänpäivän viimeisintä hienoutta autoilussa, jos vain tuon TDI koneisen saisi automaattina olisi se jotain jolle ei voisi tässä kohden sanoa ei.

Eli 2.0 FSI automaatti tekee autoilusta nautittavaa.

Äänestä
  • DSG sepä on juuri se automaatti, ja vielä mielestäni aika hyvä toteutus sellaisesta.

    Äänestä

  • että puheena oleva kirjoitti:

    DSG sepä on juuri se automaatti, ja vielä mielestäni aika hyvä toteutus sellaisesta.

    Kärryltä onko diesel mootorin yhteyteenkin Skodalla tarjolla automaatti?

    Äänestä

  • vilho kirjoitti:

    Kärryltä onko diesel mootorin yhteyteenkin Skodalla tarjolla automaatti?

    on saatavana sekä 1.9 että 2.0 dieseliin. Kannattaa tutstua aiheeseen.

    Äänestä

  • tuo DSG kirjoitti:

    on saatavana sekä 1.9 että 2.0 dieseliin. Kannattaa tutstua aiheeseen.

    Kyllä sitten ottaisin ilman muuta tuon DSG:n ilman muuta, onhan diesel koneisen vääntö jotain ja sen käynti alue sehän on niin nöyrä värkki. Täytyypä päivittää tietojaan, miten minä en tuota ole hoksannut.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


asdf kirjoitti:

Kumman ottaisitte: Octavia Combi 1.9 TDI DSG:n vai Combi 2.0 FSI automaatin? Molemmat Elegance-varustelulla. Autojen myyntihinnat ovat samat. Käyttökustannuksilla ei ole minulle merkitystä (vapaa autoetu).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu