Masentunutko?

Olen kolmekympppinen 2 lapsen äiti. Tuntuu, että mikään ei kiinnosta eikä koskaan jaksa mitään. Päivät on aina samaa; aamulla lapsi hoitoon, toinen kouluun, töihin, töistä kotiin, pakolliset kotityöt silloin jos jaksaa. Mitään ylimääräistä ei jaksaisi tehdä. Lisäksi ongelmia juovan ja valehtelevan avokin kanssa.
3432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

väsynyt. Ekaksi heitä se valehteleva ja juova avokki pihalle ja aloita uusi elämä lasten kanssa. Joskus juopon kanssa eläneenä tiedän minkälaista se on. Eipä silti, tiedän monia jotka ovat hyvinkin väsyneitä työpäivän jälkeen, itseni mukaan lukien, voi varmaan johtua pitkästä pimeästä syksystä, varmaan helpottaa kunhan alkaa kunnon talvi.

Äänestä

Olen 35v kolmen lapsen äiti.Mulla kans alkoi ehkä jo noin pari vuotta sitten tuntumaan samalta..Töihin-kotiin,ruuat,siivot ja sitä rataa elämä pyöri.Ensin alkoi fyys. vaivoja olemaan ja kun en vieläkään ymmärtänyt pysähtyä aloin saamaan paniikkikohtauxen tyylisiä reaktioita.Lopuksi töihin meno alkoi ahdistamaan niin pahasti,että jouduin viimmein menemään lääkärille.Loppuvuosi saikkua ja seronil lääkitys alkuunsa ensiavuksi.Suosittelisin sinuakin nyt pysähtymään ja miettimään kunnolla milloin ja mikä sai elämänilosi katoamaan.Ennen kuin joudut syvemmälle depixessäsi.Ja tarvittaessa hakeudu ajoissa lekurille..kyllä me masennuksemme voitamme!

Äänestä

Sitähän se arki on, mutta tuo väsymys pitää hoitaa. Ensin katsot, että saat tarpeelliset vitamiinit ja hivenet. Ja nopeasti lääkäriin, voi olla että aivosi välittäjäaineet eivät toimi, eivätkä rupea toimimaankaan tuossa tilassa.
Kun ehkä lääkkeiden vaikutus on positiivinen parin viikon jälkeen ja jaksat jo tiettyjä asioita, pohdit liittosi tilaa, ehkä haluat kokeilla parisuhdeterapiaa, pistää miehesi joko tai tilanteeseen. Jos on oikea alkoholisti, niin mikään mahti maailmassa ei tuo raittiutta, vain hänen oma halunsa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aina väsyttää kirjoitti:

Olen kolmekympppinen 2 lapsen äiti. Tuntuu, että mikään ei kiinnosta eikä koskaan jaksa mitään. Päivät on aina samaa; aamulla lapsi hoitoon, toinen kouluun, töihin, töistä kotiin, pakolliset kotityöt silloin jos jaksaa. Mitään ylimääräistä ei jaksaisi tehdä. Lisäksi ongelmia juovan ja valehtelevan avokin kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu