viestisi on siirretty maailmanmenoa palstalle.
nimim. aa.
Gohar
18641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Aftonbladetin artikkeli kuvaa elämää ruotsalaisessa moskeijassa. Se on tosin äärilaitaa, mutta ei irroitettua muusta moskeijan toiminnasta.
.............
Bellevuemoskén i Göteborg... är känd för sin extrema tolkning av islam.
Ber i samma moské
Han medger att han har träffat 18-åringen:
- Jag vet vem han är. Han ber i samma moské som jag.
.................
Onko niin, että sinä et salli ihmisten tietää mitä moskeijassa tapahtuu? Pitääkö se siirtää pois islam palstalta, mitä kerrotaan moskeijasta?
Sanon suoraan, että tilanne ei parane salailemalla. Asioita pitää uskaltaa katsoa sellaisina kuin ne on.
käsitellä joka ainoaa pahaa pappia?
Kyllä pappien tekemiset kuuluvat kristinuskopalstalle.
Ehdottomasti pitää.
juorulehtien palstoille. Jos sinnekään. Joka ainoaan uskontokuntaan kuuluu omat mätämunansa. Myös joka ainoassa ideologiassa on sellaisia. Piisaa niitä uskonnottomissakin.
Joten jos leimaamaan lähdetään, suurin piirtein kaikki uskontokunnat, ideologiat ja uskonnottomat voidaan leimata mätämuniensa perusteella. Eli koko ihmiskunta.
>>suurin piirtein kaikki uskontokunnat, ideologiat ja uskonnottomat voidaan leimata mätämuniensa perusteella. Eli koko ihmiskunta.
Roskaa. Kirjoittelet aivan roskaa. Joku järjestys vielä pitää olla. Siihen meillä on oikeus, ja siitä pidetään kiinni.
pitää olla. Siitä pidetään kiinni.
Mutta mahtaako järjestystä parantaa, jos suurin piirtein kaikki uskontokunnat, ideologiat ja uskonnottomat leimataan mätämuniensa perusteella? Eli koko ihmiskunta leimataan? - Se on mielenkiintoinen kysymys.
Etkö ole sitä vielä tehnyt?
Vain vertailun vuoksi.
Maailmassa on toki epäjärjestystä.
on se vaikuttavin osa ns. mätämunia.
Kristinuskon piiriin kuuluvat nykyiset "mätämunat" tuomitaan opillisin perustein kristinuskon piirissä(kin). Islaamin piiriin kuuluvia nykyisiä "mätämunia" ei tuomita opillisin perustein islaamin piirissä.
Käytännön esimerkki: Joka tietää, esittäköön edes yhden fatwan tai muslimioppineen muun lausunnon, joka on esitetty jossain muslimienemmistöisessä maassa ja jossa vaaditaan Usama bin Lädinin vangitsemista ja alqaaidan toiminnan lopettamista. Edes yksi.
enemmistö minkään uskontokunnan piirissä. Enkä oikeastaan tunne yhtään uskontokuntaa, jonka vaikuttavin osa olisi ollut mätämunia.
Mutta jos ajattelemme maailmanhistorian kauheuksia, kyllä niitä suuresti vaikuttavia mätämunia löytyy kaikista uskontokunnista.
Tiedätkö, mihin uskontokuntaan kuuluvat mätämunat ovat vaikuttaneet eniten maailmanhistoriaan mätämunamaisella tavalla?
johon ei ole mitään lisättävää, paitsi että mätämunien sijasta voisimme etsiä yhtä innokkaasti tuoreita munia muista uskonnoista. Rakentaa siltoja yli uskontojen pyhien vesien.
>Tiedätkö, mihin uskontokuntaan kuuluvat mätämunat ovat vaikuttaneet eniten maailmanhistoriaan mätämunamaisella tavalla?>
Toistat vanhaa kysymystä. Oikea vastaushan on jo kaikkien tiedossa, eli kovapintaiset humanistit, jotka ovat aina valmiita puolustelemaan mitä tahansa kastijakoa puolustelevaa väkivaltaan pohjavaa järjestelmää.
Koita keksiä jotain uutta.
....
Mutta muualla. hyvin harvoin tällä palstalla. Kun joku on yrittänyt, hän on saanut heti peräänsä kuoron, joka todistelee, ettei tällaista siltaa voi rakentaa. Niin ikävää se on.
Ilmeisesti tarkoitit viestisi kommentissa ketjussa yhtä kohtaa ylemmäs. Samaa siitä ihmettelin minäkin.
Panin sen sinne, kun se ei siellä ollut.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000012007433