Lataus

oikuttaa

Fiesta 1.4cl -89.Muutaman kilsan ajon jälkeen kaikki valot kirkastuu älyttömästi,ja sitten välillä ne himmenee ja latausvalo hehkuu .Miten korjaan,kun olen niin köyhäkin?

4

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säädin.

      Lataussäätimessä taitaa olla vikaa. Eli laturi auki ja hiilet ja säädin uusiksi. Motonetissä nuo osat maksaa näköjään laturin merkistä riippuen 10-30 e välillä. Uusi samalla myös laakerit kun laturi on irti. Voihan tietysti olla jossain huono kosketus, eli laturi ei saa tietoa akun tilasta (jännitteestä) mutta luulisin säätimen olevan palasina. Lämmetessään äityy lataamaan liikaa. Mittaa latausjännite kylmänä. Pitäisi olla 14,5 V kantturoilla, jos alle 14V niin akku ei lataudu kunnolla, ja jos hirveästi yli niin polttimot ym. sähkölaitteet rasittuu liikaa.

      • Minämies

        Muistaakseni fiestassa on boschin laturi jossa säädin on laturin päässä/ulkopuolella ja sen saa irti ilman laturin purkamista tai irti ottoa..


      • Minämies kirjoitti:

        Muistaakseni fiestassa on boschin laturi jossa säädin on laturin päässä/ulkopuolella ja sen saa irti ilman laturin purkamista tai irti ottoa..

        taas viisasta porukkaa Essolla.
        Et Sinä sitä mitenkään korjaa, kun täältä joudut kyselemään. Pitäisi osata ensin edes perustiedot.
        Vie suosiolla korjaamolle tai kaverille, joka tietää edes auton sähköjärjestemien PERIAATTEET!


    • Jamppa1

      on erimerkkisiä latureita, Lucas, Bosch, Motorola ainakin. Yleisin ja paras on Bosch, joka näyttää kutakuinkin tältä:

      http://suzette.jc-coleman.com/pictures/alternator2.jpg

      Se musta palikka joka on takapuolella kiinni yleensä kahdella tasapääruuvilla on jännitteensäätäjä ja siinä samassa on hiilet. Maksaa jotain kympin tarvikkeena ja on ihan "plug and play" -tasoa vaihtaa. Siitäpä itse lähtisin liikkeelle. Jos on joku muu kuin boschin laturi niin vie pajalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      410
      1189
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1096
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      842
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      785
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      99
      698
    6. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      16
      682
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      71
      664
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      661
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      26
      653
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      59
      628
    Aihe