Valopolttimon kiinnitin ei irtoa

Tässä on tää uudempi lampputyyppi, joita on 88-91 vuosimalleissa. Se kaukovalopolttimon kiinnitin on jumissa. Se pitäis ilmeisesti lähteä pyöräyttämällä, kuten lähivaloilla. Mitenkähän sen polttimon sais irti?
3277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eikös noissa kaukovaloissa ole H1 polttimo. Meikäläisellä oli sama ongelma ja syy on kuumuus. Polttimon kuumuus on sulattanut umpiossa olevan kiinnitimmen tiivisteen kiinni ja auki ei lähtenyt. Otin koko polttimon irti ja irroitin vääntämällä auki. Umpio ei mennyt rikki ja pääsin vaihtamaan lampun. Uusi punainen kumieriste piti laittaa.

Äänestä
  • ...tuollaisen vian luulis takuun korvaavan, se kuulostaa tyyppi vialta, joten käyppä kysymässä maahantuojalta, ei se mitään maksa kysyä, omitusita olis, jos samaa vikaa löytyy muiltakin bemarin omistajilta... Auton alkup. omistajalla varmasti sama vika.... aina kandee kysyy!

    Äänestä

auttoi ainakin vanhemman mallin (E28) lampun avaamisessa. Talkkarilta sai lainaksi pikkupullon lukkoöljyä, ja sen kun aamuyhdeksältä ujutteli kanittavaan saumaan, niin jo iltapäivällä irtosi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


e30-88 kirjoitti:

Tässä on tää uudempi lampputyyppi, joita on 88-91 vuosimalleissa. Se kaukovalopolttimon kiinnitin on jumissa. Se pitäis ilmeisesti lähteä pyöräyttämällä, kuten lähivaloilla. Mitenkähän sen polttimon sais irti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu