Haihtuvi nuoruus
niin kuin vierivä virta.
Langat jo harmaat
lyö elon kultainen pirta.
Turhaan, oi turhaan
Tartun ma hetkehen kiini;
riemua ei suo
rattoisa seura, ei viini.
(Eino Leino: Elegia.)
Lähestyn 50:ntä. En ikimaailmassa kuvitellut jonkun runon pistävän ajattelemaan,niikuin tämä pisti.
Nuoruuden hullu aistillisuuden tavoittelu on taakse jäänyttä,elämästä tulee tosiasioiden tunnustamista. Mitäköhän kivaa ikääntyminen tuo tullessaan?????Kai se muutakin tuo kuin sairauksia.Kertokaa!!!!
Vanhuus,,,,,,
13
636
Vastaukset
- Pirre*
jotta vikapalstalta kyselet..:)
on nelikymppiseltäki menny,mutta eihän viiskympinen ole mikään vanhus.ei se elämä ole (toivottavasti) vielä lähimainkaan loppusuoralla...minusta tuo 50v on ihana ikä ku lapset on jo isoja,mutta ite on vielä vireä tekemään vaikka mitä :)
- tukutu
puhu vanhuudesta, kun 50 täytät. Mammani on 87 v ja joutui taas vaivojen takia sairaalaan. Tuolla osastolla käytyäni tunnen itseni nuoreksi, vaikka pitäisi eri ikäryhmäpalstallakin tässä kirjoittaa. Mutta pointtini on, että 50 -ikäisenä ihminen ei ole vanhus, ei todella. Ikärasismiahan nykymaailmassa on vaikka kuinka, miltä on vaikea välttyä, mutta kannattaa ajatella asioita ja lähteä lenkille, jos alkaa liikaa nupissa hiertää. Etkä tarvi rollaattoria lenkkikaveriksi ja muistat lähtöosoitteen, mihin palata ;)
- tuffe
80 vuotiaan silmissä viiskymppinen ei varmaan ole mikään vanhus :)
Muuten luulen että ikä tuo sisäistä rauhaa. Viisautta ja elämänkokemusta. Kun ulkokuori rappeutuu, sisus jalostuu. Saa varmaan olla huolissaan terveydestään toisella tavalla, mutta toisaalta sairastelun myötä osaa arvostaa elämää eri lailla.
Itse pelkään sitä päivää kun huomaa että joka aamu alkaa pillerillä :/
- ja viisaus
Itse en niinkään tarkoittanut vanhuutta vaan jonkin ajanjakson päättymistä.
Mutta vanha on vanha eikä muuksi muutu.
Uuskieli on tarkoitettu hämäämään kääntämällä asiat päälaelleen.
Höljäkkäläinen kuoli aikaisemmin Nurmeksen sairaalassa. Nyt sairasta ei viedä kuolemaan sinne päinkään, vaan ”Ylä- Karjalan terveyskeskuskuntainliiton terveyskeskuksen vuodeosastolle”. Uuskielessä hän suorittaa kuolemistoimenpiteensä epäilemättä paljon terveellisemmin. Jos joku hoitaa häntä, ei hoito suinkaan ole kuolevan ihmisen hoitoa vaan ”terminaalihoitoa”. Kun kuolema vihdoin tulee, ei ihmistä saa sanoa kuolleeksi vaan ”exitukseksi”.
Vanhoja ihmisiä ei uuskielessä saa kutsua vanhoiksi vaan ”seniori- ikäiseksi”, ”kypsissä kymmenissä” oleviksi, ” kultaisessa iässä ” oleviksi, tai ”Harmaiksi Panttereiksi”. Jos joku on pelkästään vanha niin hävetköön.
Joutavien uudissanojen tuloa ei voi estää, mutta niistä voi ainakin tehdä pilkkaa. Samoin pitää pilkata moisten sanojen keksijöitä aina kun vain voi. Käyttää tällaisia sanoja ei tarvitse. - EIIenAnna
Minusta on ihanaa lähestyä viittäkymppiä,
Minusta on ihanaa odottaa loppuelämää.
Minusta on ihanaa olla elänyt tämä elämä.
M I N U N E L Ä M Ä N I,
tulkoon mitä tulee,
helmikuussa 2006 45v.ihana asenne tähän elämään...noinhan sitä pitäis ajatella,vaan ei sitä aina tahdo muistaa...:(
- EIIenAnna
mii-su kirjoitti:
ihana asenne tähän elämään...noinhan sitä pitäis ajatella,vaan ei sitä aina tahdo muistaa...:(
Loppujen lopuksi elämä on hauska paikka,
Välillä tuntuu ettei ole kuin ylämäkeä,
ja sekin tervattu höyhenillä,,,,
kunnes sitten taas jokin tai joku saa aikaan
ilon, riemun, tyytyväisyyden ja kiitoksen - sama kui ylin
Sul on hieno asenne,itsekin ajattelen aika tavalla samoin .
Tää on hieno paikka kun löytää aina uusia ajatuksia.
Pieni runo
Olet aamu johon herään
olet päivä jota elän
olet ilta jota rakastan
olet unelma jota haluan
syyskuussa 2006 48v EIIenAnna kirjoitti:
Loppujen lopuksi elämä on hauska paikka,
Välillä tuntuu ettei ole kuin ylämäkeä,
ja sekin tervattu höyhenillä,,,,
kunnes sitten taas jokin tai joku saa aikaan
ilon, riemun, tyytyväisyyden ja kiitoksenopettelen tuota asennetta...kun on monia murheita ollut,on pakko ottaa ilo irti niistä pienistä asioista ja kyllä osaa sitten arvostaakkin niitä hyviä hetkiä....nii,on vaan aina ajateltava,että huonomminkin voisi olla..:)
- EIIenAnna
mii-su kirjoitti:
opettelen tuota asennetta...kun on monia murheita ollut,on pakko ottaa ilo irti niistä pienistä asioista ja kyllä osaa sitten arvostaakkin niitä hyviä hetkiä....nii,on vaan aina ajateltava,että huonomminkin voisi olla..:)
waiwaa minuakin ajoittain,
syvissä vesissä mennään silloin tällöin,
mutta se on vain sallittava,
kipu on koettawa,
katsottawa silmästä silmään,
Elämä on tässä ja nyt,
Uskotaan, luotetaan ja Rakastetaan - EIIenAnna
sama kui ylin kirjoitti:
Sul on hieno asenne,itsekin ajattelen aika tavalla samoin .
Tää on hieno paikka kun löytää aina uusia ajatuksia.
Pieni runo
Olet aamu johon herään
olet päivä jota elän
olet ilta jota rakastan
olet unelma jota haluan
syyskuussa 2006 48vNiin tämä on erittäin hyvä paikka,
Tämä Keskustelupalsta-systeemi
ja
Ihmiset sätissä ;D
Ihania Helmiä,, Ilon Kyyneleiden Pisaroita :D
Paljosta Olen kiitollinen täälläkin :D
Ps. Minä olen menettänyt elämässäni niin paljon Rakasta ja Tärkeää, jotta tiedän mitä on oikeesti elää. Pienet asiat, kauniit timantit ovat tärkeintä; muistojen vaaliminen hellää ja herkkää; asioiden sanominen vain niin kauhian vaikiaa. :D :D
- bluepoem
tosi mukavaa,,, joskus musta tuntuu että vain ne jotka ei oo eläny,,luulee että aina voi olla nuori. Nuoruus on raskasta pitkänpäälle (ainakin minun nuoruus oli hyvä kun loppu)
Minusta ainenkin on kiva vanheta,, en ole huomannut ikärasismia ja muutenkin elän ihan yhtä hvyin kuin nuorena,, vaikka tunnenkin olevani vanha ja paljon rauhallisemmin.
Mitä viisauteen tulee ja sen rinnastamista vanhenemiseen, niin tuleepa mieleeni sanonta.
"viisaus on varavaisuutta jota toisissa sanomme arkuudeksi"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 493747
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h603709Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062841Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv522579Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211679Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151639- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061317- 1801261