Kokeilkaapa tojon huollon luotettavuutta, itse olen kokeillut esim. lasin pesu nestettä aina lisätty/veloitettu vaikka olen täyttänyt juuri ennen huoltoon vientiä, vai vuotaako säiliö aina ennen huoltoa?? Saavat mahtumaan aina vähintään litran, ei iso kustannus kerraksi mutta se huijauksen maku ikävä, ei ainakaan lisää luottamusta, onkohan ne muutkin huolto laskun summat tehdystä työstä/tarvikkeista? OK.
tojon huollot
aki
122457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ei se paljon auta, että kavereiden kanssa jupiset tai vain tänne kirjoittelet. Tee valitus asiasta ensin huoltopäällikölle ja sitten kirjallisesti maahantuojalle. On olemassa myös kuluttaja-asiamiehiä yms. Eihän tuo summa yhdeltä asiakkaalta suuri ole mutta puroista se jokikin syntyy.
Homma toimii siten että ensimmäiseksi huollossa testataan lasinpesusuuttimien ruiskutusalue. Pissapoikaa säätäessä kuluu se litra nestettä. seuraavaksi kurkataan onko nesteitä tarpeeksi ja kappas, lasinpesunestettähän sopii lisätä. Näin se homma toimii.
katsottuna pihlajamarjatasolta. Muuten, miten paljon Avensiksen huollot maksavat 100 tkm:iin mennessä? Olisi vähän mielessä kokeilla Avensista omassa käytössä. Mitä vikoja on odotettavissa tuohon kilometrilukemaan mennessä?
Takuu. Se riittää yleensä tavalliselle autoilijalle, joten "vioista" ei pitäisi olla mitään harmia noilla kilometreillä. Lamputkin vaihtuu takuuseen...
kun se ihan itsestään korjaantuukin takuuaikana, muut autot pitää kyllä viedä korjaamolle ja niillä ei pääse silloin ajamaan.
Että sentään joku ymmärtää miten homma on. Nostan hattua moiselle nerolle. *nostaa hattua*
Eikös lamppujen polttimot ole kuluvia osia ja yleensä kuluvat osat (jarrupalat, pakoputket yms.) eivät kuulu takuun piiriin. Mulla ei ole ennen ollut Toyotaa (mutta ihan kohta on) ja ainakaan muilla merkeillä lamppujen vaihdot ei mene takuuseen.
Mun vm. 2003 Mazdassa lamput meni loppuun (ja vielä sattumalta kummatkin samoihin aikoihin) noin 25 000 km kohdalla ja ei ne tosiaakaan kuulunut takuuseen. Samoin ei kuulunut noin 40 000 km kohdalla lattiamaton kiinnityksen rikkoutuminen (=kuluminen). Ei siihen takuuhun, vaikka kolme vuotta onkin, voi luottaa kaikissa asioissa.
... määräaikaishuollot suunnilleen maksavat yhteensä ? Onko olemassa tietoa, kuinka paljon keskimäärin kuluvia osia (jarrupalat, jarrulevyt jne,) takuuaikana joutuu vaihdattamaan, ja mitä mahtaa maksaa? Väittävät koiranleuat, että jokainen auto myydään vähintään kahdesti. - Kerran myymälän ja toisen kerran huollon puolella :-)
Ja täällä tietenkin pojat laittaa vielä lisää vettä myllyyn, mutta pojat on poikia, tai pitäisikö sanoa lapset. :)
Omassa Corollassani meni ensimmäinen lamppu jotain 29tkm kohdalla ja vaihtoivat huollossa molemmat polttimot uusiin takuuseen. Vähän itsekkin kuuntelin suu auki, mutta ei kai tuossa tilanteessa voi muuta kuin kiittää ja kumartaa. Tuo on hyvää palvelua.
Minusta tuo Ainakin Corollan huoltaminen on ollut suht edullista, hinnat on pyörineen 100-150e luokissa. Viimeinen 60tkm huolto oli tosin yllätys, sillä huollon hinta oli noussut luokkaan 240e. No tämä tietää sitä, että seuraavalla kerralla kilpailutan kolmea paikkaa huollosta.
Luulisi että pienellä taistelulla olisit varmaan saanut tuon lattiamatto homman takuuseen, sillä kyllähän senkin pitäisi olla mitoitettu pidempää käyttöä varten. No monesti me asiakkaat ollaan liiankin kilttejä.
Oman kokemuksen mukaan hyvin tyypillistä riippumatta merkistä. Ainoa keino välttää "laskutus" on sanoa kotteroa viedessä, ettei pesunesteitä lisätä.
En voi yhtyä tähän näkemykseen, sillä minulta kysyttiin, "haluatko että pissapoika täytetää"?
En halunnut ja silloin ei tietenkään laskussa ollut mitään veloitusta.
Tojon tiskillä on iso kyltti "tuntiveloitus 63,90 €" eli 64 € kun se pienkorjaamolla on paljon halvempi (esim. AD-ketjulla 44 €) Kun lisäksi saadaa öljyille ja osille järkyttävä hinta niin katetta syntyy mukavasti.
Eihän tojo ole edes pahin , käy vaikka MB tai Volvo-korjaamolla niin heräät todellisuuteen.