530DA TÄRISTÄÄ

Vm 2001/-02 530DA Touring,ajettu 190tkm, alkaa toisinaan täristää/vemputtaa 40-70kmh nopeudessa. Myös kesärenkaat olivat kuluneet toispuoleisesti. Mitää erityistä väljää ei näy. Tietääkö joku tyypillisen vian ko murheeseen. Tunnettu vika on helppo korjata. Kiitos !
122666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tsekkaa ilmanpaineet ensiksi,jos ei auta,niin vie renkaat tasapainotukseen.Siis nämä jos vika on renkaissa.Voi olla myös jokin kumi kulunut,mutta noin uudesta vempeleestä sitä en oikein usko.

Äänestä

Piimerit tutise ja tärise?

Äänestä
  • Nehän on mulkunjatkeita. Miten sellaiset autot muka voisi aina täristää? Ei kai niin huonosta minkään jatkeeksi olisi?

    Äänestä

  • ..taitaa selata nettiautoo kuumeisesti että olisko varaa bimmeriläiseen...vidhu kun corollasta vaan ei saa vaihdossa mittää?

    Äänestä

Kannattaa varmaan tarkistuttaa pyöränkulmat jos kerran renkaat ovat kuluneet toispuoleisesti.

Äänestä

Moi !

1) renkaiden tasapainotus
2) kuluneet jarrulevyt

Molemmat ongelmat itse kokenut, ilmaantuvat varsin nopeasti, ehkäpä vain 5000 kilometrin ajolla nolla-viasta todella ikävään tärinään.

Näistä melkeinpä veikkaisin syyn löytyvän. Renkaat voivat olla niin kuluneita ettei niitä saa enäöän kunnolla tasapainoon.

Pitäisi kulkea kuin juna kun kaikki on kunnossa.

Eli ei kun auto huoltoon.

--

Äänestä

Tuolla on ollut keskusteluja aiheesta aiemminkin, mutta mikäli autossasi on alumiinivanteet (eivätkä alkuperäiset) lienee keskireikä liian iso.

Ja toinen vaihtoehto on, että tasapainotus on mennyt vannetöiden jälkeen pieleen ihan puhtaasti yhdellä reilummalla kaasunpainalluksella. Tällöin vanne pyörii rengasta enemmän eli vanne luistaa liisterin ollessa vielä märkää. Tapahtuu helposti 530D:llä - kokemusta on.

Äänestä

Kun kaikki muut tasapainotukset, vanteet ja renkaat on tarkastettu, niin vaihda takakelkan kumihelat. Syy niissä.

Äänestä

Kiitos noista asiallisista mielipiteistä. Tilasin tänään uudet renkaat ja katson mitä sitten tasapainoisempana tapahtuu. Tarviiko jotain kumipuslaa vaihtaa vai ei.

Äänestä

Ja resepti oli uudet kumit. Halppiskumit roskiin ja Michelinit tilalle.

Äänestä
  • ...että niin.

    Äänestä

  • wöli kirjoitti:

    ...että niin.

    Michelin Pilot Sport on paras rengas e39:n alustaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Endurorepa kirjoitti:

Vm 2001/-02 530DA Touring,ajettu 190tkm, alkaa toisinaan täristää/vemputtaa 40-70kmh nopeudessa. Myös kesärenkaat olivat kuluneet toispuoleisesti. Mitää erityistä väljää ei näy. Tietääkö joku tyypillisen vian ko murheeseen. Tunnettu vika on helppo korjata. Kiitos !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu