Onko kellään kyseisessä autossa ollut hämminkiä kansitiivisteen kanssa. Omistan tuollaisen 256000 ajetun -99 vuosimallin Peugeotin ja ongelmana on jäähdytinnesteen häipyminen. On jo uusi jäähdytin ja vesipumppu, eikä mistään ulospäin vuotoa näy. Olen kurkkinut myös auton alta öljynvaihdon yhteydessä ja kuiva on. Ajettaessa ajoittain sisään tulee jäähdytinnesteen tuoksua, mutta kojetaulun altakaan ei mistään kosteutta löydy, eikä ikkunat huurru. Joten ainoa nesteen katoamisen mahdollisuus taitaa sitten olla kannentiiviste, vai olisiko muita mahdollisuuksia. Nestettä häipyy noin litra/1000 km.
Neste häipyy
406 1.9TD
5711
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...
Kannessa toden näköisesti hiushalkein. Uusi kansi ja silleen kustannus noin 2000€. Itellä vuosisitten sama homma autossani. Höyryääkö pakoputkessa enempi kuin ennen. Öljystä ei heri huomaa, mutta hetkenpäästä kyllä löytyy roppaa.
Olisko ihan kansi halki, eikö selviä pelkällä tiivisteellä kuten Volkkareissa? Vesihöyryä ei putkesta tule mielestäni normaalia enempää, mutta onhan vuoto vielä aika lieväkin. Öljyntäyttökorkkiin kertyy hieman sitä valkoista limaa, mutta se kait pösölle normaalia, puhdasta en vielä ole nähnyt. Sisälämppärin kennoa en ole tarkemmin tutkinut, mutta vuoto pitäis kait huurtaa ikkunat.
ikkunoita, jos vuotaa siitä alumiiniputkien liitoksesta! Jos siitä vuotaa niin sen näkee kyllä kurkkaamalla siitä kaasupolkimen vierestä ja kokeilemalla sormella onko nestettä liitoksessa ja sen korjaus vaatii vain O-renkaiden vaihdon.
vielä tarkasti, onko syylärin alaosassa oleva eräänlainen "kouru" kuiva, eli siis se, josta pillit lähtevät nousemaan ylöspäin. Veikkaisin pienen pientä vuotoa tuossa syylärin pohjaosassa, johon kaikki tiesuola kerääntyy. Pitäisi olla märkä heti ajon jälkeen ja tuo haju tulee sitten autoon raittiin ilman mukana.