Eli miten kyseinen loru menee: "Anni tanni talleroinen...." =) ???
Loru: Anni tanni talleroinen..?
13
16770
Vastaukset
- 3:n äiti
Anni Tanni talleroinen
punaposki pulleroinen
tuli ulos, oven sulki
yli pihanurmen kulki
pikku kellariin.
Anni Tanni talleroinen
punaposki pulleroinen
haki kellarista voita,
maitoa ja perunoita
pikku kipposiin.- palleroinen
Tämä oli mun melkein ekassa lukukirjassa kansakoulussa! Tykkäsin kovasti, ja kuvituskin taisi olla Maija Karman. Mutta oliko tuossa lorussa vielä lisää säkeistöjä...?
- ekaluokkalainen vm60
Minulla on myös tuo punakantinen aapinen ja juuri etsin sen sivulta kyseisen lorun. Se menee näin:
Anni-Tanni talleroinen,
punaposki pulleroinen
tuli ulos, oven sulki,
pihanurmen yli kulki
pikku kellariin.
Anni-Tanni talleroinen,
punaposki pulleroinen
haki kellarista voita,
maitoa ja perunoita
pikku kipposiin
Loru on muutoin sama, kuin 3:n äidin laittama laulu, vain yhdestä kohtaa sanajärjestys on erilainen: "pihanurmen yli kulki"
- ekaluokkalainen 1960
Oli vuosi 1960 kun aloitin ekan luokan kansakoulua. Sain punaisen aapisen jossa komeili kannessa aapiskukko.
Siihen aikaan läksyt luettiin ulkoa niin hyvin että jotain vieläkin osataan.
Kyllä loru jatkuu vielä samaan tyyliin, mutta minäkään en enään muista kun nuo kaksi säkeistöä.- Kirjasta
Moi!
Äitini luki pienenä minulle tuota samaa lorua omasta aapisestaan. Kävin tuossa kuukausi-pari sitten Suomalaisessa Kirjakaupassa ja kappas vaan... Samaisesta aapisesta on tehty uusintapainos joka löytyy nyt omasta kirjahyllystäni ja odottelee masussa kasvavaa vaavia.
Eli kirja on: Lasten Oma Aapinen ja Anni-Tanni löytyy sivulta 95. Sitä saa varmaan muistakin kirjakaupoista kuin Suomalaisesta.
Mukavia laulu ja runohetkiä!! :))) - mummeliini
Minäkin aloitin koulun tuona vuonna ja osaan vieläkin ulkoa nuo kaksi säkeistöä. Olen lukenut sitä lapsilleni ja nyt lapsenlapsille. Aina yhtä kiva.
Muistatteko sellaista runoa:
Oli kerran pikku Malla
pikku Mallan sukat oli aina makkaralla.
Hahhaahaa katsokaa Mallan kahta makkaraa
naureskeli veli.
Malla meni sukkakauppaan
sukkanauhat osti
niillä Malla sukkansa ylös asti nosti.
Hahahahhaa katsokaa sirosääri prinsessaa
tuumiskeli veli
- mummi
Anni tanni talleroinen, punaposki pulleroinen, tuli ulos, oven sulki, pihanurmen poikki kulki,trallalalalla lal lal laa, pikku kellariinsa!
- M-L
Malla meni kangaskauppaan, sukkanauhat osti.....
Hah-hah-haa katsokaa sirosääriprinsessaa, ihmetteli veli. - Äitipuoli
Anni tanni talleroinen'
punaperse pulleroinen, paskansi ulos, sulkijalihas sulki, pihanurmen poikki kulki,trallalalalla lal lal laa, pikku kellariinsa!- Anonyymi
Miksi kaikki pitää pilata?
- greryer
Kaunis tämä viimeinen versio
- Anonyymi
Aika hyvä toi loru
- Anonyymi
Aapisen loru, muistan yli 60vuoden takaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701083
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132847- 84783
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55529Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37521Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464