hei!

Hei kaikille odottajille!
Mie juuri tuossa vartti sitten tein testin ja plussaahan se näytti (tosin aika haalea viiva). nyt päässä pyöriikin miljoona kysymystä =). Pitääkö mennä raskaus vahvistamaan terveyskeskukseen? voinko tanssia raskauden aikana tansseja joissa hieman joutuu hyppimään? koska neuvolaan ekaa kertaa? milloin teillä on alkanut vatsa näkymään niin että muutkin huomaa? kiitoksia kaikille vastanneille ja onnea odotukseen!
6728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ensiks Onnea!
Tk:ssa ei tartte käydä varmistamassa. Soita Ä-neuvolaan ja kerro mikä on tilanne, saat ajan sieltä. Oman olon mukaan voi tanssia.
Minulla vatsa alkoi näkyä jossain rv 17, turvotusta oli tietysti aluksi.
Kannattaa muuten käydä tekayn sivuilla, siellä voi seurata omaa raskautta. Ihan mielenkiintoista tietää mitä tapahtuu milloinkin.
Onnea odotukselle!

Äänestä

-ei ainakaan mun tarttenut vahvistaa raskautta neuvolassa mitenkään, uskoivat testiin...
-voit harrastaa liikuntaa niin kuin ennenkin jos hyvältä tuntuu...
-eka neuvola... viimestään viikolla 10.
-itse olen viikolla 14, jos en nyt oikein isoja vaatteita päälle laita, niin vatsa näkyy eli pömpöttää jo jonkun verran... mutta on kuitenkin vielä aika pieni... löysillä vaatteilla olis helppo vielä piilotella jos ei haluis muitten tietää...
-onnellista odotusaikaa!!

Äänestä

kiitos jo vastanneille. ei minua muuten tuo vattan kasvu huoleta muttakun helmikuussa häätyisi mahtua vanhojentanssipukuun =) ja tanssiaki vielä. Saa nähä miten käy =)

Äänestä

Onneksi olkoon jo näin varhaisessa vaiheessa.
Soitto neuvolaan ja kerro että testi tulos oli se mikä oli...Raskauden alussa kannattaa hiukan varoa pomppivia lajeja, mutta varsinkin viimeisen kolmanneksen ajaksi lopettaa kokonaa. Näin lääkäri ainakin minulle sanoi että ei mitäään pomppivia juttuja enää, itse tykkään ratsastuksesta joten senyt jäi. Minulla alkoi vatsa näkymään todella varhaisessa vaiheessa, ei ollut vasta kuin toinen kuukausi käynnissä ja vatsasta jo huomasi että sieltä tulokas tulossa. Nyt maha on niin iso että kävelen kuin pingviini ja laskettuun aikaan on vielä 3kk...

Äänestä
  • Onnea teille ja turvallista odotus aikaa. Itse tein positiivisen testin sunnuntaina ja olo on vieläkin sellanen, ettei voi uskoa todeksi.

    Äänestä

  • huh huh kirjoitti:

    Onnea teille ja turvallista odotus aikaa. Itse tein positiivisen testin sunnuntaina ja olo on vieläkin sellanen, ettei voi uskoa todeksi.

    kiitos =). mullaki vähän tuntuu epätodelliselta. toisaalta vähän pelottaa ja toisaalta kauhean innoissaan. ei oikein tiä että kelle pitäis kertoa ja kenen kans vois jutella, tuota ikääkään ei kovin hirveästi vielä ole, mutta pääasia että lapsi on toivottu =) onnea myös teille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuori tuleva äiti? kirjoitti:

Hei kaikille odottajille!
Mie juuri tuossa vartti sitten tein testin ja plussaahan se näytti (tosin aika haalea viiva). nyt päässä pyöriikin miljoona kysymystä =). Pitääkö mennä raskaus vahvistamaan terveyskeskukseen? voinko tanssia raskauden aikana tansseja joissa hieman joutuu hyppimään? koska neuvolaan ekaa kertaa? milloin teillä on alkanut vatsa näkymään niin että muutkin huomaa? kiitoksia kaikille vastanneille ja onnea odotukseen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu