Neon Genesis Evangelion

Niin...että millainen on toi Neon Genesis Evangelion kun en oo päässyt kattomaan ikinä..sanokaa mielipiteitä.Onko kattomisen arvoinen vai täys paska??
11923
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

vitun hyvä

Äänestä
  • Tarkenna toi "vitun hyvä"...millainen...mistä kertoo...jne. jne.

    Äänestä

Tästä löytyy juttua: http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=49

Ensimmäiset 16 jaksoa ovat ihan katsottavia, vaikkakin angstin määrä ylittää jopa meikäläisen sietokyvyn (siis mun mielestä FF8:ssa on 'sillee pikkasen angstia'). Loppu meneekin sitten pipariksi mahdottomuuksiin paisuvalla pohdiskelullaan, johon varmaan psykologilla jos toisellakin olisi jotain sanottavaa...:D Mutta hyviä hetkiäkin löytyy runsaasti mm. huumorin ja romantiikan muodossa âla Misato Katsuragi, joten ei sitä katsomattakaan kannata jättää.

Samankaltainen teemaltaan; kohuttu/kehuttu sarja, nimeltään RahXephon on samantyylinen, joskin aikuisemilla hahmoilla ja tuhdisti eheämmällä juonella toteutettu, joka pysyy loppuun asti kasassa ja jättää juuri sopivan verran matskua katsojan pohdittavaksi. Lisäksi musiikki on tunnelmallista ja piirrosjälki on paljon komeampaa ja sulavampaa. Jos jotain huonoa täytyy sanoa niin tekijä on itse kova NGE-fani ja plagionnin maku tuntuu vahvasti jos on katsonut NGE:n ensin, mutta kun lopputulos ylittää näinkin reilusti alkuperäisteoksen, niin voineeko tässä muuta todeta kuin että joskus käy näinkin päin.

http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=849

Äänestä
  • Kiitos tiedosta....lopetan tähän!!!

    Äänestä

  • Rahxephon on paskaa verrattuna nge:hen. Eikä Rahxephonkaan mikään huono ole, päinvastoin, se on erittäin hyvä.

    Äänestä

Tulihan se tuijotettua, kun subilta näyttivät. Minä en erityisemmin pitänyt, viimeiset jaksot menivät hieman yli hilseen, lienen tavallista tyhmempää sorttia. Onhan sarjassa tietysti hyvätkin kohtansa, taistelut Enkeleitä vastaan varsinkin oli hienoja.

Äänestä

hei hemmo se on aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiivan mahtava. Jos et kattonu osta anttilasta dvd:llä

Äänestä

Animen turmiolliset syöverit houkuttelevat kurimukseensa nuorisomme, ja tästä saastasta löytyy vielä jumalanpilkkaakin. TV-kanava SubTV on nimittäin alkanut esittämään "Neon Genesis Evangelion" -sarjaa, jossa pääasiassa alaikäiset, alati seksiä ajattelevat päähenkilöt pyörivät "Kuolleen meren kirjakääröjen" ennustamassa "lopunajan taistelussa" suuria taistelukoneita käyttäen.


Älä kato hei siin on jumalan pilkkaa .. Se on siis ihan perseestä ..

Äänestä

On parempaakin nähty.. paljon!

Äänestä

Neon Genesis Evangelion on mahtava anime sarja ja todellakin katsomisen arvoinen

Äänestä
  • Hahhaa! Nyt ne viimein tulivat järkiinsä. Evangelionista tehdään uusittu versio neljän elokuvan sarjana. Sarjan nimi on Rebuild of Evangelion. Se keskittyy enemmän toimintaan, kuin siihen aivoja umpisolmuun vääntävään pskykologiseen mietiskelyyn, ja on muuten sama tarina, joskin PALJON paremmin visuaalisesti toteutettu. Tosin loppu on luvattu tehdä kokonaan uusiksi. Katsokaa Youtubessa trailereita!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Älyvapaa kirjoitti:

Niin...että millainen on toi Neon Genesis Evangelion kun en oo päässyt kattomaan ikinä..sanokaa mielipiteitä.Onko kattomisen arvoinen vai täys paska??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu