Jääkaapin energiasäästö

Terve,

Onko jollain kokemuksia siitä, jos yöpakkasella viilentää kylmäkalleja tai muuta lämpöä varaavia esineitä ulkona ja laittaa niitä päiväksi jääkaappiin.

Jotkut väittää, että jääkaapin energiakulut puolittuvat sillä...?
2362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei kun sinne jääkaappiin pitäisi laittaa lämmintä tavaraa, niin kokonaisenergiakustannukset pienenisivät.

Eli kaupasta lämmintä kaljaa jääkaappiin, niin sähkölasku pienenee, sähkölämmitteisessä talossa.

Äänestä

Olisko parempi wanhanajan kylmäkaappi. Siis kaappi nurkassa ja siitä ilmareiät ulos. Talvella voisit pistää jääkaappisi kokonaan sammuksiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pihi kirjoitti:

Terve,

Onko jollain kokemuksia siitä, jos yöpakkasella viilentää kylmäkalleja tai muuta lämpöä varaavia esineitä ulkona ja laittaa niitä päiväksi jääkaappiin.

Jotkut väittää, että jääkaapin energiakulut puolittuvat sillä...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu