WC-pönttö haisee

paha haju

WC-pöntön sisältä tulee paha haju siis sieltä mihin ne tarpeet tehdään. Haju tulee vaikka kuinka pesee, hinkkaa ja desinfioi. Nousisko viemäristä jotain hajuja, vai mikä on vialla?

4

4841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöntön

      pohjalla aina vettä?

      • paha haju

        Eli on vettä... päivittäisessä käytössä pönttö on. Pönttö on uusittu muutama vuosi sitten ja on pultattu kiinni ja laitettu silikonit lattian rajaan, joten irti ei viitsi lähteä repimään.


      • Haisuli
        paha haju kirjoitti:

        Eli on vettä... päivittäisessä käytössä pönttö on. Pönttö on uusittu muutama vuosi sitten ja on pultattu kiinni ja laitettu silikonit lattian rajaan, joten irti ei viitsi lähteä repimään.

        Itse olen huomannut täysin samanlaisen vian. Eli jo vuorokauden sisään alkaa viemärin haju tulla esille pöntöstä vaikka sitä on pesty hikihatussa. Tuulettumaan se ei sieltä kyllä pääse siitä olen ihan varma koska tuuletusputki syytää höyryä pihalle niin mahottomasti. Talo on uusi noin 2v vanha. Jos pöntön luukku on kiinni ja menee 12h päästä nostamaan sen niin haju pöllähtää ihan saletisti sieltä sisältä eikä liitoskohdasta. Mikä lie pöpö asustaa pöntön vesilukossa.


    • putkari2

      Voisikohan se haju tulla wc-pöntön ja viemärin yhtymäkohdasta. Sielä se vika usein on eli joko mansetin tiiviste on huonosti tai jos on yhdistetty vanhaan valurautaviemäriin niin kitit/silikonit ovat halkeilleet ja rapisseet pois. Jos haju tosiaan tulee pöntöstä missä on vettä niin paljon ettei viemäri pääse tuulettumaan sen kautta taitaa kyseessä olla korkeampia voimia (en keksi mitään selitystä).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      196
      6929
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      48
      2609
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2189
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1493
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      135
      1484
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1150
    7. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      35
      1081
    8. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1077
    9. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      16
      1049
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      971
    Aihe