Vieläkö pionin voi

tepi

siirtää mikäli ilmat lämpiävät ja maa ei ole jäässä vai voiko homman tehdä aikaisin keväällä vai mikä olisi viisainta?

4

2364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mammales

      Ei missään takauksessa, pioni ei muutenkaan tykkää siirtelystä. Jos pakko tee se ensi syksynä.

    • Liisi

      Siirrä elokuun lopulla, jotta ehtii juurtua, mutta tappava aurinko ei enää porota ja yöt viilenevät.
      Tee kaikkesi siirron eteen. Lue ensin kaikki asiantuntijoiden tekstit, joissa niissäkin voi olla pieniä eroja. Varaa multa ym ja seulo se, varaa höystöt, monivuotislannoite, kaikki, kaikki, mitä oikea puutarhuri neuvoo.
      Älä usko "arkipäivän asiantuntijan" (joka ei ole siirtänyt pionia) neuvoja. Pionisi menestyy kymmeniä vuosia, kun viitsit nähdä vaivaa apumiehesi kanssa.

      Perkaa pois kaikki monivuotisrikkaruohojen juuret. Valmistele uusi paikka ( yli 1/2 m syvä multa, pohjalle hiekkaa)jo siirtoa edeltävinä päivinä.
      Kun jaat vuosikymmeniä vanhan pionin, varaudu siihen, että maasta nousee tosi iso, yli 1/2 m korkea "turnipsi" poikasineen. Ota pois kaikki ylimääräiset monivuotiset juuret, ettei uudessa pionipenkissä ala juolavehnä juhlia. Varmista, ettei juurakko pääse kuivumaan noston jälkeen.
      Istutussyvyys on tarkka, jos haluat pionisi kukkivan.

      Jouduin mestariksi 90 vuotiaan anopin pionia jakamaan ja siirtämään. Hän oli kukittanut sitä jo 45 vuotta samassa paikassa ja piti tärkeänä, että kukoistus jatkuisi uudessakin paikassa. UH, mikä kova haaste miniälle. Olen onneksi perfektionisti ja luin Arno Kasvin, Pentti Alangon ym ym ohjeet ja kirjat. Merkkasin pahvin palalle asioita ja pidin työmaalla mukana. Mitään ei unohtunut. Nyt vielä muistan luujauho, sarvilastu jne. Tuskanhiki siinä hommassa kyllä tuli.
      Kuinkas kävikään kukkimisen kanssa seuraavana kesänä, kun kirjat povasivat kukintataukoa. Siinä se kukki anopin pioni entistä paremmin ja on jo kukkinut monta vuotta aurinkoisessa paikassaan. Ei tullut miniälle kasvojen menetystä !
      Vuosi sitten vein mökille saman suloisen kasvin ja saapa nähdä, miten menee. Jänis kulkee alkukesästä, pitänee keksiä hajusteita ja esteitä.

      • Monta mökillä

        Olen alkanut kerätä pioneja mökille. Siellä ne ovat oman onnensa nojassa koko talven.
        Nehän alkavat työntää punaisia kärkiä heti kun lumi sulaa. Ihan pahaa tekee ajatella, että jänikset kävisivät niitä järsimässä!
        En ole tiennyt, että niitä pioni kiinnostaa.


    • kaneli

      Pioneilla on tosi nirso maine, siis eivät pidä ollenkaan siirtelystä. Kannattaa tosiaan lukea ohjeet ja istuttaa huolella hyvään paikkaan. Minä siirsin viime keväänä pakon edessä (vanha mummola meni myyntiin) tillipionin ja se kukki viime kesänä uudella paikallaan ja nyt näyttäisi selvinneen talvesta, pukkaa uusia versoja talomme eteläseinustalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      630
      2408
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      29
      1187
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1138
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      10
      1036
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      935
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      885
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      93
      795
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      29
      673
    Aihe