Kumotkaa teoriani

Husband

Minulla on teoria, joka on vaarassa muuttua pakkomielteeksi. Väitän, että henkilöillä, joilla on ns pienet suonet (= Eivät näy ihon pinnalle, vaikeita löytää verikoetilanteissa, rannepulssin tunnustelu vaikeaa...) verenpainearvot ovat todellista korkeampia. Mittasin vertailuksi itseltäni paineen kotimittarilla paidanhihan päältä ja tulos "tuki" äskeistä ajatusta.Jossain on julkaistukin havainto, että lihavien ihmisten mitattuihin verenpainearvoihin ei olisi suoraan luottamista.
Yllä esitetty on mielestäni tärkeää siksi, että pienisuoninen ihminen voi joutua lääkityksi syystä, joka on tavallaan luonnollinen eikä tauti.Lääkkeen seurauksena esim käsien ja jalkaterien verihuolto voisi vaikeutua ja iho siellä kylmetä kun sydäntä estetään puskemasta verta ääreisosiin.
Kun olen vain maallikko, haluaisin myös tietää mikä merkitys on näillä tilanteilla:
a.Yläpaine koholla, alapaine normaali tai alhainen
b.Ylä- ja alapaineen ero pieni,esim molemmat alhaiset)
c. Pulssi tihentynyt, molemmat paineet alhaiset.

5

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • = pulssipaine
      • tuo pulssipaine

        kiitti,
        olipa valaisevaa ja mielenkiintoista lukea tuo juttu minkä osoitteen olit laittanut.


    • karbidi

      pelkän verenpaineen mittauksen vuoksi lääkkeitä määrätä. Kyllä tutkitaan tarkemmin. Esim. rasitus-EKG!

      • Husband

        Rasitus-EKG tä ei ole tehty vaan lääkitys alkoi pelkän painemittauksen ja sydänfilmin perusteella (lisälyönnit).Sydäntä on myös seurattu holtermittauksella. Pointti tässä on se, että lääkitys aiheuttaa vaivaa ja epäilen mittauksen periaatetta.


      • Husband
        Husband kirjoitti:

        Rasitus-EKG tä ei ole tehty vaan lääkitys alkoi pelkän painemittauksen ja sydänfilmin perusteella (lisälyönnit).Sydäntä on myös seurattu holtermittauksella. Pointti tässä on se, että lääkitys aiheuttaa vaivaa ja epäilen mittauksen periaatetta.

        Unohdin varsinaisessa viestissäni kertoa, että beetasalpaajalääkitykseen päädyttiin rytmin sähköisen korjauksen jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      182
      13660
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4950
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      155
      3728
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2863
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1801
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1707
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe