kyllä tänä syksynä on jaksettu jauhaa useassa eri ohjelmassa siitä kuinka väärin kohdelluksi biologiset vanhemmat ovatkaan tulleet kun heidän lapset on otettu väkisin heidän täydellisestä elämästään pois ja sijoitettu muualle todella kauheisiin perheisiin.
Katkeruuden ymmärtää, mutta se ei ole todellakaan sijaisperheiden SYY että lapset ovat huostassa.
Syyt jotka tähän ovat johtaneet ovat lähtöisin itse biovanhemmista, mutta aina helpompi on etsiä syyllisiä muista kun itsestään.
Ohjelma oli käsittämättömän lapsellinen ja yksinkertainen. Kuka katsojista pääsi perille siitä, miten hyvin esimerkiksi ko. isällä oikeasti menee ja mitkä ovat heidän tämän päiväiset ongelmansa?? Ei se riitä että on kaunis koti ja kulissit kunnossa, vaikka kuinka uskossa olisi. Kun uusioperheessä on jo noinkin monta lasta ja yksi niistäkin vain toisen niin kuinka tämä huostassa oleva lapsi voisi vielä täydentää heidän "onneaan", entä jos tämä ko. lapsi tulee kaikkine ongelmineen ja rikkoo heidän idyllinsä tekemällä elämästä todella vaikean. Ja kuinka nämä ko. vanhemmat uskovat kestävänsä sen, että lapsi onkin kiintynyt jo sijaisperheeseen ja kaipaa heitä?? Kun hän palautuksen jälkeen itkee ja kertoo kaipauksetaan jaksaako vanhempi olla lapselle hyvä enää??
En tiedä, mutta totuus huostaanotoista on aivan toisenlainen kun se annetaan ymmärtää tässäkin ohjelmassa.
oli surkee dokumentti sunnuntaina
6
568
Vastaukset
- Lasten ON PAKKO
kiinnittyä huonoonkin sijaisperheeseen vaikka henki menisi. Se on totuus!
- sinun mielikuvasi
koska syyt ovat edelleenkin muiden.
- Jää jo eläkkeelle,
sinun mielikuvasi kirjoitti:
koska syyt ovat edelleenkin muiden.
sillä tähän asti ohjelmissa on ollut yksipuolista näkemystä vain sos.viranomaisen puolelta.
Paatoksellista lasten "etujen" ajamista...
Kun asioita käsitellään vihdoin julkisesti myös näin päin, alkaa rauhalliselta vaikuttavassa Muumilaaksossa mörinä.
Ko. ohjelmassa olleen alueen sos.viranomaisethan kieltäytyivät osallistumasta ohjelman tekoon.
On se vaan jännä juttu, kuinka esim. Porvoon sosiaaliviranomaiset julkisesti eräässä ohjelmassa kertoivat, kuinka "aikaa tukitoimiin ei riitä" sen enempää kuin sijaisperheiden valvontaankaan.
Omituista on, että moisen ikuisuuksia tiedossa olleen ajan puutteen (lue välinpitämättömyys sijoitettujen lasten hyvinvoinnin seurannassa) myöntämisen jälkeen sossut ovat kuitenkin valmiit puoltamaan erinäisiä laitoksia, vaikkevat valvomaan siis kykene...
Kuttula on tästä oiva esimerkki.
Niin, vaitiolovelvollisuuteen tunnutaan vedottavan aina siinä vaiheessa, kun pitäisi kyetä keskustelemaan asioista aikuisten tavoin.
Sinäkin varmaan lasten etua ajavana olet sitä mieltä, ettei lastensuojelua voi kehittää, ellei virheitä oteta opiksi? - menee biovanhempien
Jää jo eläkkeelle, kirjoitti:
sillä tähän asti ohjelmissa on ollut yksipuolista näkemystä vain sos.viranomaisen puolelta.
Paatoksellista lasten "etujen" ajamista...
Kun asioita käsitellään vihdoin julkisesti myös näin päin, alkaa rauhalliselta vaikuttavassa Muumilaaksossa mörinä.
Ko. ohjelmassa olleen alueen sos.viranomaisethan kieltäytyivät osallistumasta ohjelman tekoon.
On se vaan jännä juttu, kuinka esim. Porvoon sosiaaliviranomaiset julkisesti eräässä ohjelmassa kertoivat, kuinka "aikaa tukitoimiin ei riitä" sen enempää kuin sijaisperheiden valvontaankaan.
Omituista on, että moisen ikuisuuksia tiedossa olleen ajan puutteen (lue välinpitämättömyys sijoitettujen lasten hyvinvoinnin seurannassa) myöntämisen jälkeen sossut ovat kuitenkin valmiit puoltamaan erinäisiä laitoksia, vaikkevat valvomaan siis kykene...
Kuttula on tästä oiva esimerkki.
Niin, vaitiolovelvollisuuteen tunnutaan vedottavan aina siinä vaiheessa, kun pitäisi kyetä keskustelemaan asioista aikuisten tavoin.
Sinäkin varmaan lasten etua ajavana olet sitä mieltä, ettei lastensuojelua voi kehittää, ellei virheitä oteta opiksi?jaakaamiseen. Ei nuo ole mitään puolustavia esimerkkiä oli sitten Kuttula tai Juttula. aika pitäisi käyttää biovanhempien arvon lahtaamiseen.
Eihän sitä nyt voi vaatia että sos. viranomaiset tulevat kertomaan niitä kauhujuttuja kun lapsi joudutaan huostaanottamaan. Kenen mieliksi se sitten olisi. Hyväksyisitkö sinä sen että kertoisin noin julkisesti sinun elämäsi tarinan ja siinä sivussa vielä viattoman lapsesi alistaisin häpeänuhriksi. Mieti mitä haluat ja sano sitten kenen opiksi se olisi. - ne raiskaus ja
menee biovanhempien kirjoitti:
jaakaamiseen. Ei nuo ole mitään puolustavia esimerkkiä oli sitten Kuttula tai Juttula. aika pitäisi käyttää biovanhempien arvon lahtaamiseen.
Eihän sitä nyt voi vaatia että sos. viranomaiset tulevat kertomaan niitä kauhujuttuja kun lapsi joudutaan huostaanottamaan. Kenen mieliksi se sitten olisi. Hyväksyisitkö sinä sen että kertoisin noin julkisesti sinun elämäsi tarinan ja siinä sivussa vielä viattoman lapsesi alistaisin häpeänuhriksi. Mieti mitä haluat ja sano sitten kenen opiksi se olisi.hyväksikäyttö tapaukset, sekä taloudelliset että seksuaaliset, mitä tapahtuu sijaisperheissä. Ja kuinka lasten itsetunto lyödään alas. Eihän sossut sellaista myönnä. Lapsihan on "PELASTETTU" vanhemmiltaan kunnon sijaisperheisiin!
- Kummeli
Minäkin jäin miettimään sitä, miten tasapainoista dokumentissa esiintyneiden biovanhempien elämät oikeasti ovat.
Minä kuitenkin uskon, että ongelmista voi selvitä ja ihmiset voivat todella muuttua. Teen terapiatyötä ja näen ihmisten muuttuvan. Monia asiakkaitani olen tavannut esimerkiksi 10 vuoden päästä ja edelleen heillä on elämä ollut raiteillaan. Myös julkisuudessa on ollut monia ihmisiä, joiden elämä on oikeasti muuttunut erilaiseksi. Esimerkkinä esimerkiksi edesmennyt Veikko Hursti.
Dokumentissa puhuttiin KOHTUULLISESTA VANHEMMUUDESTA. Siitä mielestäni koko huostaanottoasiassa on kyse. Lapsia ei saa kohdella väärin eikä laiminlyödä. Tulisi kuitenkin miettiä sitä, mitä tämä kohtuullinen vanhemmuus tarkoittaa. Sosiaalityöntekijöillä on vaarana katsoa asiakkaitaan omasta akateemisesti koulutetusta ja keskituloisesta näkökulmastaan. Eivät kaikki halua semmoista elämää.
Toisekseen huostaanottojen kohdalla tulee miettiä sitä, mitä lapsi menettää kasvaessaan sijoitettuja. Yhteyden verisukulaisiin, joilla on suvun historia ja samoja piirteitä. Kenties lapsi menettää yhteydet sisaruksiinsa. Lapsi menettää mahdollisuuden olla ns. tavallinen omien vanhempiensa kanssa elävä lapsi. Jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673