Minkälaisia kokemuksia teillä vatsan kasvamisesta? Tiedän, että se on yksilöllistä, mutta mielenkiinnosta haluan tiedustella. Itse olen rv 16 ja tuntuu, että vatsa on kasvanut ihan hurjasti, ainaki omin silmin katsottuna. Painoa on tullut raskauden aikana lisää 2kg, joten tuskin vatsan kasvaminen lihoamisesta johtuu ja muutenkin lihoan ensiksi muualta kuin vatsasta. Onko tämä ehkä turvotusta tms., vai voiko raskaus jo tässä vaiheessa näkyä?
mahan kasvaminen
ensimmäinen raskaus
41285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla kasvoi maha aivan yhtäkkii ja nyt huomaa,raskausviikkoja on 18 3 ja myös 2 kiloa tullut painoa lisää.Kyllä se minullakin noilla viikoilla kasvoi hurjasti ja olen tosi hoikkaa tyyppiä elikkä normaalia on ja samoissa mitossa ollaan suurinpiirtein!onnellista odotusta!
olen kuullut anopilta jo kommentin.iltaisin maha on monta senttiä isompi kuin aamulla,mutta taitaa se jonkin verran näkyä kyllä.luulin että se pyöristyisi navan alapuolelta enemmänkin eka.mulla pyöreys on navan ympäristössä.rasvakaitale siinä on ollut jo pitkään muutenkin:)
no mulla ainakin oli jo noilla viikoilla ihan ehta vauvapömppö... esim. rv17 sf-mitta oli jo 18cm... alkuun se tietty pyöristy siihen malliin kun ois ollut useestikin ruoka-aikaan kotona mutta ei mullakaan ollut painoa tullu lisää noihin 17viikkoon kun 2kg..
nyt sit vedellään rv26 ja sf yli 26 (rv24)ja ensimmäistä odotellaan...
kyllä kiristää ja paljon sivuilta..maha ei tunnu mahtuvan kylkiluiden sissää istuessa joten sattuu kylkiin..selkä on toosi kipee..napa pullottaa melkee ulkona..ennen raskautta 52kg ja nyt 57kg..eli 5kg tullu..puoliväli jess =)
mulla aamulla maha on ihan pieni..iltaa kohen turpoo ihan hirveeks jalkapalloks..maha on ns.poikamaha..työntyy eteenpäin..pissalla käyn koko ajan tunnin välein riippumatta juonko paljon..