Ylpeys maksaa paljon monelle nykyihmiselle.
Se on sitä että pidetään kulissit korkealla,
mutta Sielu kärsii sitäkin enemmän.
1. osta huomispäivän tuotteita.
yhtäkään pilaantunutta ei ole tullut vastaan.
Tuotteen säilyvyys riippuu lämpötilasta.
laita mittari jääkaappiin ja säädä se
neljään asteeseen. Esim. jugurtti säilyy
tässä lämpötilassa jopa kuukauden yli
päiväyksen, maitokin viikon yli päiväyksen.
haistamalla ja maistamalla voi todeta
tuotteen käyttökelpois uuden.
2. Osta aina kilo/litra/kappalehinnan mukaan.
ne ovat yksikköhintoja, jotka kertovat
tuotteen todellisen hinnan.
3. parempi vähän käytetty laadukas, kuin
uusi huonolaatuinen. Kirpputorivaatteet
voi pestä omakseen koneessa, ja niiden
pitäminen ei heikennä elämisen laatua,
pikemminkin päinvastoin.
4. Anniskelupaikassa alkoholi maksaa noin
100 euroa/litra. Muutenkin kannattaa jo
oman terveytensä takia luopua sekä
alkoholista että tupakasta.
5. Valitse halvin kännykkäliittymä, äläkä
ota siihen vastaajaa. Soita vain asia.
6. Ostaessasi vältä ns. trendimerkkejä, esim.
valio, Lu, oululainen, fazer, oolannin ym.
Osta korvaavia tuotemerkkejä. Ne ovat
huomattavasti halvempia, esim. coop x-tra,
rainbow, pirkka, euroshopper, daily, kartanon,
milbona.
7. autoilevan kannattaa ajaa kaikki asiat
samalla reissulla.
8. Naisen ei kannata ostaa meikkejä. Kauneus on
aina katsojan silmässä.
9. Jos Lidl on lähellä niin osta sieltä.
Nyrkkisääntö: Monesta pienestä säästöstä
kertyy yksi iso säästö.
Pitkäkyntinen hienostorouva saa uppoamaan
jo pelkästään vessapaperiin paljon rahaa.
Tässäpä sitä jo tulikin alkajaisiksi.
Jos olet ylpeä ihminen, sinun on vaikea
säästää.
Parhaat säästövinkit
16
4683
Vastaukset
- Jeps
Vinkkiin 5: kannattaa muistaa myös tuotteiden valmistaja ja valmistusmaa vaikka halpaa hakisikin - tue suomalaista työtä, älä ylikansallisia jättejä ja globalisaatiota.
- pöhölökustaa
10. Nainen, älä turhaan jakele rahojasi
kampaamoihin, äläkä ärsytä päänahkaasi
kaikenmaailman väreillä, permanenteilla
ym. fööneillä! Luonnonkauniit, pitkät
hiukset ovat kaikkein seksikkäimmät.- minä vain
Ai fööneillä? Pitäiskö sitä letti märkänä kulkea koko päivän? Kyllä se on jo ihan terveyden kannalta hiukset kuivattava, ei liity mihinkään ulkonäköasioihin. Ja hiuksia on kuitenkin syytä joskus leikata, eikä sitä itse pysty tekemään. Eri asia on kuinka usein käy kampaajalla ja tukeeko ylihinnoiteltua kampaamoa vai leikkauttaako kotinurkilla parilla kympillä. Jotain järkeä.
- tukka kunnossa aina
minä vain kirjoitti:
Ai fööneillä? Pitäiskö sitä letti märkänä kulkea koko päivän? Kyllä se on jo ihan terveyden kannalta hiukset kuivattava, ei liity mihinkään ulkonäköasioihin. Ja hiuksia on kuitenkin syytä joskus leikata, eikä sitä itse pysty tekemään. Eri asia on kuinka usein käy kampaajalla ja tukeeko ylihinnoiteltua kampaamoa vai leikkauttaako kotinurkilla parilla kympillä. Jotain järkeä.
Vinkkinä, jos paikkakunnallasi on ammattikoulu, oppilastyönä kampaamopalvelut tosi edullisia.
- Kierrä kaukaa
Jos Lidl on lähellä, kierrä kaukaa. Riistofirmaa tukemalla tuet omaa riistoasi.
Osta elintarvikkeet ym. rehellisistä kaupoista, älä tue orjatyöllisyyttä, osta oikeita tavaroita hintoja vertaillen.- niin osta ihmeessä
kun nyt kyseessä on pelkkä säästö.
Meillä on Lidlin lähellä toisen ketjun kauppa.
Jos ostan viikonlopun ostokset Lidlistä
menee 40..50 euroa.
Jos tuosta toisesta suht samat ostokset
menee 70...90 euroa.
Moneen kertaan koettu juttu. - tai ässä on kaukana
käy siellä ilman moottirajoneuvoja ja osta paljon kerralla keskitä ässään ja elä osta lildlistä ellei oo vieressä osta aina tarkoukset ja kierrä loppuunmyynnit
- Sentinvenyttäjä
Pienituloisena on ilo hyödyntää Lidliä. Siellä ovat täysin samat tuotteet samanlaisissa pakkauksissa paljon halvempia kuin esim. tien toisella puolella olevassa K-kaupassa.
- oli tuttuja
Sentinvenyttäjä kirjoitti:
Pienituloisena on ilo hyödyntää Lidliä. Siellä ovat täysin samat tuotteet samanlaisissa pakkauksissa paljon halvempia kuin esim. tien toisella puolella olevassa K-kaupassa.
vaan mitä ovat milbona ja kartano ja mikä ketju niitä myy?
- Lidl
oli tuttuja kirjoitti:
vaan mitä ovat milbona ja kartano ja mikä ketju niitä myy?
Milbonan maitotuotteet löydät Lidlistä
- kysymys sulle:
mitä teen sillä rahamäärällä jonka säästän vihjeitäsi noudattaen? Ai että oikein Lidlistä ruoatkin vielä, kas kun ei roska pöntöstä?
Vai saako nämä ohjeet noudattamalal ostettua vaikka 3000 euron taulu tv:n ja taas uutta makaronia hakemaan lidlistä ja keripukki tulee
ja aviovaimo lähtee?- Dyy Kari
Jep, roskiksista saat hyvää ruokaa. Sillä rahamäärällä minkä säästät teet mitä haluat; yleensä kysymys on siitä että sitä rahaa ei ole. Joten painu juppi vittuun.
- winwin
säästät enemmän kun puoliso lähtee, jos et etsi uutta säästyy taas rahaa
- jatketaan listaa
10. Osta vain se, mitä oikeasti tarvitset. Erota toisistaan haluaminen ja tarvitseminen
11. Älä heitä ruokaa roskikseen, vaan opettele hyödyntämään jämiä esim. tekemällä pyttipannua ym. ruokia, joihin voi laittaa edellisen päivän jämiä.
12. Hyödynnä luonnon antimia.
13. Budjetoi eli varaa tietty summa rahaa esim. ruokaan ja pysy siinä
14. Laita joka kuukausi palkkapäivänä pieni summa rahaa toiselle tilille säästämistä varten. Nyrkkisääntö on, että jokaisesta palkasta pitäisi pystyä laittamaan säästöön noin 10 % nettopalkasta.
15. Opettele hyödyntämään ilmaisia harrastusmahdollisuuksia esim. kirjasto, hyötyliikunta, kotijumppa.
16. Käytettävät liikkumismuodot tärkeysjärjestyksessä (jos on mahdollista): kävely > pyöräily > julkinen liikenne > kimppakyyti > oma auto.
17. Joskus liiallinen säästäminen kostautuu myöhemmin esim. huonoselkäiselle kuntosaliharjoittelu voi pitkällä aikavälillä olla hyvä investointi. Samoin hampaita ei kannata jättää hoitamatta, vaan käydä tarkastuksissa säännöllisesti. Samoin omaan koulutukseen ja ammattitaidon ylläpitoon kannattaa investoida vaikkapa kielitaitoa aikuislukiossa opiskelemalla. Myös mielenterveysnäkökulma kannattaa pitää mielessä, jolloin vaikkapa "turha" viikoittainen maalauskurssi työväenopistossa onkin pitkällä aikavälillä jaksamista ja mielenterveyttä parantava asia.
Alkuperäisen kirjoittajan listasta kommentoisin omalta osaltani:
1. Pyri syömään ruoat viimeistä käyttöpäivää noudattaen. Muista hyödyntää pakastinta.
6. Suosi suomalaista. Joskus halpa ei ole kuitenkaan niin laadukasta kuin kalliimpi kotimainen.
8. Harva on niin luonnonkaunis, ettäkö se riittäisi. Monessa työpaikassa vaaditaan kuitenkin asiakaspalvelutaitoa ym., jolloin ulkonäkö on osa sitä asiakkaan huomioimista. Kannattaa kuitenkin etsiä ihotyypille ja itselle sopivat tuotteet ja pysytellä niissä, jotta kaapit ei notku puolikäytettyjä tuotteita.
9. Lidlissäkään kaikki ei ole halpaa. Hintatietoinen kannattaa olla. Lidliä on myös syytetty työntekijöiden palkkojen polkemisesta, joten joskus paikallinen kauppa onkin se paras vaihtoehto. Ei pidä unohtaa myöskään lähiruokaa esim. paikallisia leipomoita ja pienyrittäjiä. - ihan vain säästän
Parhaita säästövinkkejä?
Myin auton ja ostin asunnon.
Auton kuluilla melkein maksan lainan lyhnnyksen, yhtiövastike ja korot ovat lähes samaa luokkaa, kuin omavastuu olisi vuokrassa.
Sain asunto-osekkeen maksettua yhdessätoista vuodessa.
En tupakoi, enkä käytä alkoholia.
Pidän kirjaa kaikista menoista.
Lopetin kaikki lehtitilaukset, mitä en netissä saa luettua sitä en tarvitse.
En hanki mitään muuta kuin sen, mitä ilman ei sitten voi olla.
Kirjastoa käytän paljon. - nuukaeukko
bonusohjelma.fi kautta ostokset netissä 0.5% -15% edullisemmin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan653442Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan282990- 1212366
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281452- 121424
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631346Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131098- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39932Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13822