Öljynkulutus

öljymies

Mistähän kaikista mahdollisista asioista saattaa johtua se, että moottori kuluttaa paljon öljyä? -97 Astra, ajettu 125000... Tehnyt jo pidemmän aikaa. Onko tästä mitään haittaa, vai pitääkö vain silloin tällöin lisäillä öljyä?

7

4572

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hihhuli

      Onko 1,6 16V? Jos on, niin venttiilinvarrenkumit irti. Polttaa venttiilit jossain vaiheessa.

      • haitta tulee lompakollesi. Jos paljon kuluttaa, hajuhaitta perässä ajavalle.


    • muistan

      että tuonikäisissä astroissa oli mäntävikoja, jonka vuoksi kuluttivat jo uutena paljon öljyä, mutta niitä takuuseen myös korjattiin!

    • sitten

      on tuo paljon, ja miten katot öljyt?

    • hpniemi

      Jos otat öljykorkin pois ja pidät autoa käynnissä, voit demota, josko se huohottaa (tulee ilmaa ulos) öljyaukosta. Jos näin on, niin koneesi on sen verran väljentynyt (sylinteri / männänrenkaat), että painetta karkaa kampikammioon ja se kuluttaa myös öljyä koska a) öljyä haihtuu huohotuksen vuoksi ja b) sitä nousee palotilaan ja palaa pois.

    • moninaiset

      Esille ovat jo tulleet venttiilivarren tiivistekumit, mitkä vuosien saatossa alkavat falskata auton merkistä riippumatta. Eri merkeillä eri lailla.
      Männän alimmainen eli öljyrengas saattaa kulua tai pikeentyä kiinni,mikä aiheuttaa ohivuotoa eli öljyä jää sylinterin seinämiin ja sitä kautta öljy karkaa palotilaan josta palaneena pakoputkesta ulos. siitä se sininen savu.
      Kampiakselin tiiviste (stefa) saattaa vuotaa ja öljyä tippuu auton alle.
      Näistä ei pidä häkeltyä sillä ne ovat kuluneen moottorin ominaisuuksia.
      Kun 30 vuotta sitten aloitin autolla, niin huolestuin smasta ongelmasta. Paikallisen kesoilin kokeneet asentajat rauhoittelivat sanomalla että "öljy on halpaa korjausainetta" Tämä on edelleen erinomainen neuvo, sillä jonkinlaisen koneremontin hinnalla ostaa tolkuttoman määrän öljyä.
      Eräs syy sinun autosi kulutukseen on tietysti se merkki siinä maskin keskellä eli Opel ei ole satsannut riittäväst laatuun ja pitkän iän luotettavuuteen vaan kone on tehty halvalla tai käytetty halpojen alihankkijoiden osia (sutta).
      Vertailun vuoksi meidän 270 tkm kaupunkiajoa ajettu masa ei kuluta öljynvaihtovälillä kuin nimeksi, eli muutama milli öljyn pinta alenee.
      Siis anna vain atollesi "hanaa" ja anna öljyn kulua.

    • juttu..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe