Voisiko joku selittää miksi suomessa pitäisi tuottaa sokeria? Eihän ole mitään järkeä tuottaa näissä olosuhteissa tuottetta jonka valmistus tehdas seisoo yli puolet vuodesta.
Tuodaan se sokeri laivalla, sieltä missä sen valmistus on tehokasta. Täällä suomessa kannattaa tehdä hyödyllistä työtä!
Tuodaan se sokeri laivalla, sieltä missä sen valmistus on tehokasta. Täällä suomessa kannattaa tehdä hyödyllistä työtä!
Vastaukset 17
Vanhimmat
Suomessa tuotettu sokeri työllistää suomalaisia ja siitä saatu raha jää pyörimään Suomeen jos sokeri ostetaan ulkoa niin rahat menee ulos ja lisäksi tulee työttömyys korvaukset.
Ei maailma enään toimi tuollaisilla sosialisti valtioon kuuluvilla sisämarkkinoilla, että rahaa pyöritetään vaan kotimaassa. Pitäisikö kuitenkin tehdä jotain työtä, eikä jäädä työttömäksi?
Jos tuomme kaiken ruoan niin se maksaa samanverran rahaa tälle kansantaloudelle mitä metsäteollisuuden myynti kokonaisuutena on. Meillä ei ole siis rahaa ruokkia suomalaisia ostamalla ruoka ulkomailta. Tai sitten pitää jättää jotain muuta ostamatta. Autot, raakaöljy, tms.
Se sokerin tuottamisen kannattavuus täällä on samalla tasolla kuin muuallakin euroopassa. Samoin tuin se Ranskassa ja Saksassa tapahtuu. Onkin aika outoa ettei kotimainen duunari ole ollenkaan huolissaan siitä, että nyt siis siirretään tuotantoa keskieurooppaan jossa se maksetaan osaltaan myös Suomalaisen duunarin verovaroilla. Minusta olisi hyväksyttävämpää, että niillä Suom. duunarin verovaroilla pidettäisiin yllä näitä työpaikkoja täällä suomessa.
Kysymys on itseasiassa sama jos kysyisi, että "Onko mitään järkeä tuottaa suomalaisella duunarilla yhtään mitään, laivalla voisi tuoda kiinalaisia tänne tekemään kaiken paljon halvemmella"
Kysymys on siitä kannattako tuottaa ruokaa näin hankalaissa luonnonolosuhteissa mitkä suomessa ovat? Suomessa löytyy kyllä tuotannonaloja jotka kannattavat,kunhan lopetamma epätaloudellisen ruokatuotannon.
Kyllä täällä voi ihan täysin tuottaa sokeria, viljellä maata ym.
Ei täällä suomessa ole oikeastaan hankalat olosuhteet kuin Oulun pohjoispuolella. Talvi tekee vain hyvää, kun monet kasvitaudit ja tuholaiset eivät selviä talven yli--->Ei tarvitse myrkyttää peltoja niin paljon
Nii se talvi eletään tuilla!
Keski-Euroopassakaan pellot jatkuvasti kasva sielläkin on talvi välissä vaikka hiukan lyhyempi kuin täällä. Muuten täällä ainakin ollaan talvella metsänhoitotöissä mutta voin kyllä viedä parin duunarin työpaikan jos tuo valitus ei lopu.
tarkentaisitko mitä on tuo Hyödyllinen työ? Suomalaisista suurin osa on jo palveluammateissa, siis karrikoiden leikkavat toistensa tukkaa. Olisiko sinusta hyödyllisempää jos maataloustuottajatkin liittyisivät joukkoon leikkaamaan toistensa tukkaa?
Hyödyllinen työ on sellaista josta yksilö saa elantonsa ja kansakunta kansatuloa. Maataloudessa toteutuu vain tuo yksilön osuus. Ei kaikkien tarvitse alkaa partureiksi. Lopetetaan elintarvikkeiden tuotannon ja teollisuuden tukeminen ja käytetään säästyneet rahat sähkö- ja metalli- sekä puuteollisuuden kehittämiseen. Näin vaikeissa olosuhteissa on typerää ajatella, että olisi järkevää kasvattaa ruokaa suomessa.
Miten sähkö-ja metalli- sekä puuteollisuus kannattaisi Suomessa?
Kun samaan aikaan sähkö- ja metalli ja puu/paperiteollisuus siirtyy halpatyövoimamaihin.Eli siellä missä palkat 100 euroa /kuukausi
Kannattaa ajatella hieman pidemmälle ja katsoa miten Suomen teollisuus tekee tänä PÄIVÄNÄ.
Ps. Uskotko suomalaisten laskevan palkkoja tai luopuvan pitkistä vapaapäivistänsä vapaaehtoisesti?
ei Suomessa kannata yhtään mikään, jos noin ajatellaan, ei edes hiihtäminen! myös sähkö- ja metalli- sekä puutöitä tehdään muualla, esim virossa paljon halvemmalla. Ja tosiaankin Virossa hiihtäminenkin on paljon halvempaa!!!!! Suomessa ei kannata asua, on liian kylmä. Suomessa ei kannata lisääntyä, lasten tekeminen on muualla halvempaa jne jne. kerropa yksikin mikä olisi täällä "kannattavaa", niin minä kerron ettei ole!!!!!
lopuksi ... näin vaikeissa olosuhteissa ei ole sinunkaan järkevää elää ja asua, joten muuta pois!
Proffakin on samaa mieltä suomalaisten palkka tasosta ja pitkistä lomista.
Teollisuus elää mailmanlaajuisessa kaupassa jossa suurin kulu erä on palkat.
Suomalaista lainsäädäntöä on muutettava virolaiselle tai puolalaiselle tasolle näin saamme turvata suomalaiset työpaikat.
eiköhän olisi parempi muuttaa toisinpäin?. Parempi sinullekin olisi ottaa oppia Henry Fordin viisauksista! Tai oikeastaan mitään ei "tarvitse" muuttaa, koska kysyntä ja tarjonta tasaa tilanteen automaattisesti pitkässä juoksussa.
Mitä suomessa voitaisiin tehdä kannattavasti?
Ps. tämä sokerin vähentäminen tarkoittaa lisää maksuja suomalaisille veronmaksajille (netto maksuja Eu kassaan)
tuet.
Sokerijuurikas on tähän asti saanut pienimmän tuen mitä kasveille suomessa maksetaan se kun on tuottanut tuloa viljelijälle ja teollisuudelle sekä myös elintarviketyöläisille sekä kuljetukseen.
pitää vastata.