noniin latasin gimpin koneelle mutta taidanpa olla sen verran sokea että en löydä siitä kloonaus työkalua? onko siinä semmoista?
kiitos
kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Se on sen leimasimen näköinen työkalu. Kun panet hiiren sen päälle tulee teksti 'Maalaa käytäen kuviota tai kuvan osia'. Pikanäppäin C.
vika ei ole taaskaan Gimpin, että se on sen näköinen leimasin koska Photoshopissa on saman lainen.
kiitoksia TODELLA paljon :) olen siirtymässä pikku hiljaa ps9 ajasta photoshoppiin ja orukat suosittelu ekaks gimppiä :)
tomi
saisiko ton gimpin suomenkieliseksi?
se olisi mukavaa :)
kiitos
Tämä on minulle suuri mysteeri. Mistä te onnistutte lataamaan Gimpin, joka ei olisi suomeksi, vai onko teidän käyttis, joku muu kuin suomen kielinen? Käsitykseni on, että jos käyttöjärjestelmä on suomeksi, Gimp on suomeksi, jos se on englanti, Gimp on englanniksi. Siis oletuksena!
Oletan, että sinulla on Windows ja Gimpin uusin vakaa versio (GTK 2 versio 2.6.9 ja Gimp versio 2.2.9)
Mutta kyllähän Gimpin saa mille kielle vaan käyttöjärjestelmän kielestä riippumatta.
XP:ssä näin: Käynnistä -> Kaikki ohjelmat -> GTK Runtime Environment -> Select language.
Current user's language (nkyisen käyttäjän kieli): valitse halauamasi kielivja OK.
tai
All user's language (kaikkien käyttäjien kieli): valitse haluamasi kieli ja OK.
Ja käynnistä Gimp uudelleen!
no otsikko kertoo jo, tässä kuva jotta ymmärrät paremmin.
http://img485.imageshack.us/my.php?image=screen00017dh.jpg
ja jos saisi helppiä vieä kun mul on noi mun asetukset iha sekasi koko ohjelmas kun pikkveli (12 wee) yritti piirtää,nii sai kaikki sekasi.
[url=http://imageshack.us][img=http://img485.imageshack.us/img485/3509/screen00017dh.jpg][/url]
http://img258.imageshack.us/my.php?image=screen00014za.jpg
Hyvin kummalliselta näyttää.
Latasitko Gimpin tältä sivulta:
http://gimp-win.sourceforge.net/stable.html
ja näiden ohjeiden mukaan:
http://www.edu.haapavesi.fi/~moversti/gimp/asennus/
Kuten näistä kuvista huomaat Gimpin pitäisi olla suomeksi.
Josko poistat edellisen asennuksen kokonaan, käynnistät koneen uudelleen ja asennat ohjeiden mukaan. Kokeile.
teenpäs siellei että kun pääsen koulusta niin asennan gimpin uudelleen ohjeidesi mukaan ja katsotaan mitä tapahtuu :)