mikäs on imu ja pako venttiilin "tehtävä"???
imu/pako venttiili
3
1817
Vastaukset
- öljynkiertoon
Imuventtiili imee öljyä kämpikammiosta ja pakoventtiili suihkuttaa sen pakoputkeen.
- Erkko
Noh, eihän kaikki kaikkea tiedä. Kannattaa aina kysyä, jos vaikka tulisi järkevä vastaus. Tätä on hieman vaikea selittää.
Venttiilin tehtävä on sulkea ja avata aukkoja määrätyssä tahdissa ja ajoituksessa. Pakoventtiili avaa pakoaukkoa ja imuventtiili avaa imuaukkoa. Näillä ohjataan polttoaineen kulkua. Polttoaine tulee imuakkoa pitkin sylinteriin imutahdin aikana, kun imuventtiili on auki pakoventtiili kiinni. Mäntä menee AKK (alakuolokohta) ja venttiilit sulkeutuvat. Puristustahdin aikana venttiilit ovat suljettuina ja mäntä puristaa polttoaineen. Hieman ennen YKK:ta (yläkuolokohta) polttoaine syttyy (bensiinimoottorissa kipinän avustuksella, ja dieselissä paineen ja kuumuuden takia) ja lyö männän alaspäin. Kun mäntä saavuttaa jälleen AKK:n ja lähtee nousemaan kohti YKK:ta, pakoventtiili aukeaa ja päästää pakokaasun pois sylinteristä. YKK:ssa pakoventtiili sulkeutuu ja imuventtiili aukeaa. Uusi kierros alkaa.
Selvittikö?- Hans
Venttiilit ohjaavat kaasujen virtausta.
Imuventtiilillä ohjataan bensiinimoottorissa imuilman virtausta, johon potttoainesumu on sekoittunut. Pakoventtiilillä pakokaaujen poistoa.
Dieselmoottorissa ilmuventtiilillä ohjataan vain ilmuilmanvirtausta, polttoaine ruiskutetaan puristustahdin lopussa sylinteriin kuumenneeseen ilmaan, jolloin polttoainesumu hapettuu voimakkaasti, eli palaa. Useissa nykyaikaisissa moottoreissa venttiilien ajoitusta voidaan hieman muutella, jolloin venttiilien aukioloaikoja voidaan pidentää moottorin kuormitusksen tai kierrosluvun mukaan (eli vanos-systeemi)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292905- 1191195
- 58941
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6937- 66905
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26877Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65834Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37830Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu157811Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75764