Osaisiko joku perustella miksi ammattikorkeakoulujen tekniikan ja liikenteen alan opettajien palkat ovat selkeästi paremmat kuin muilla amk:n opettajilla? Tekniikan ja liikenteen lehtorin alkupalkka väh. 3300 €, kuin muilla aloilla n. 2500 €!
Onko tekniikan ja liikenteen alalle niin vaikea löytää kelvollisia opettajia vai halutaanko kovalla palkalla saada mukaan mahdollisimman paljon erityisen päteviä hakijoita?
Onko tekniikan ja liikenteen alalle niin vaikea löytää kelvollisia opettajia vai halutaanko kovalla palkalla saada mukaan mahdollisimman paljon erityisen päteviä hakijoita?
Vastaukset 4
Vanhimmat
on teku-nimekkeen aika jouduttu hankkimaan opettajat rahalla teollisuudesta. Insitti DI:t eivät ole lähteneet pikku rahalla koulun puolelle.
Tänä päivänä tekniikan puolella on niin kovat vaatimukset opettajalle, että siitä pitää myös maksaa.
kuin AMKissa muuten? Eli riittääkö tekniikan ja liikenteen alueelle ylempi korkeakoulututkinto opettajaopinnot vai pitääkö olla lisensiaatti?
Tekniikan opettajista on AMK:ssa valitettavasti sanottava se, että he ovat niitä kaikkein muutosvastarintaisimpia ja niitä, jotka eivät halua oppia uutta työssään tai työhönsä liittyen. Eli vanhoista etuuksista pidetään kyllä kiinni, mutta jos pitäisi edes seurata sitä omaa alaansa (mitä on opettamassa) alkaa valitus. Tuo alastaan jälkeen jääminen on muuten asia, jonka valitettavasti myös opiskelijat ovat monessa paikassa havainneet.
nyt tuo TEKUN: lehtoreitten haluttomuus kehittyä näkyy myös hakijoissa; niitä ei ole! Tuotekehitys on mennyt muilla oppialoilla ohi vasemmalta jo pitkäaika sitten ja TEKU:ssa on kingi edelleen se joka laskee nopeiten. Ei tarvita muuta. Hyvä TEKU,
paikat täyteen vaikka torilta hakemalla.