Mitä tarkoittaa tuo L-automaattisulakkeessa? Tiedän että niitä on eri käyttötarkoituksen mukaan
b,c,k jne. mutta en löytänyt netistä juuri tuon L-tyypin käyttötarkoitusta.
b,c,k jne. mutta en löytänyt netistä juuri tuon L-tyypin käyttötarkoitusta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
muistelisin et olis hidas, mutta en ole ihan varma!
Keskihidas eli ei pamahda niin helpolla
Kiitti tiedosta, eli K on varmaan siitä vielä "hitaampi".
...meneeköhän nuo noissa automaattisulakkeissa sittenkin A-B-C-D ?
A on herkin ja D hitain?
Kertokaas nyt joku sähkäri!
nimi eikä sulake... helpompi löytää netistä speksejä. B-käyrällinen on melkein sama kuin vanha L-käyrä, C-käyrä on tarkoitettu lähinnä induktiiviseen tai kapasitiiviseen kuormaan, jolloin kytkentähetkellä virrankulutus on suuri. Eli C-käyrä on hitaampi kuin B-käyrä.
Luulin et se on johdonsuoja-automaatti, olenhan sent'ään touhunnut niitten kanssa noin kymmenen vuotta, no aina oppii uutta
On se kiva et kikillä on ollut jo 7-vuotiaana kunnon lelut...
8 vuotiaana kun muut lapset piirteli vapaa-aikana niin mä tein jo releistä ja induktiivisista antureista ja moottreista mitä hienompia automaattiolaitteita
Kiki ei ole vieläkään oppinut vaan kirjoittaa pelkkää palturia kun ei ymmärrä sähköstä mitään.Suuret on luulot kuin rahattomalla auton ostajalla.
Liki liippaa A-.ta ei tosin näkynyt.L vastaa nopeata.K-tyyppi on vanhoja merkintöjä,voi löytyä vielä jostain vanhoista asennuksista.
B-nopea (valaistus ym),C-hidas(moottorit ym)D-erittäin hidas harvoin käytetty(laite joka vaatii pitkän käyntiin lähdön tms)
Eli hitsauskoneen taakse vaatii varmaan tuon C-tyypin L:n tilalle. Ainakin valmistaja suositteli hidasta sulaketta.