vauhtipyörä lukitaan tapilla ,nokka-akseli lukitaan tapilla reikä TU moottorissa noin kello 1.00, remmin väriviiva asetetaan kampiakselin rattaan merkkiin, mut nokka-akselin rattaassa merkki ei osu kohdalle????,onkohan siihen vaihdettu xu moottorin ratas jossa lukitus reikä noin klo 7.00,
309 1.4 i-90
pesoo
12768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
sitä konetta vielä kierroksen, niin eikös se silloin ole nokka-akselin reikä siinä 1.00 kohdalla
kyllä kampiakselin ja nokka-pyörän saa lukittua yläkuolokohtaan ohjekirjan mukaisesti, mutta hihnassa olevat merkit ei hihnapyörien merkkien kohdalle (moottori ollut auki remmi lensi päältä ei päässyt merkkaan vanhan remmin paikaa)
Tulee mieleen että tarjoatko sitä hihnaa "väärinpäin" siihen paikalleen...
Silloinhan tuo hihnan merkkien jako ei satu oikein mitenkään kohdilleen.
nuolet näyttää pyörimissuunnan, mutta olisiko väärä hihna kun varaosaliike kysyi hampaiden lukumäärää on kuulemma kahta eri silloin hihnan pituus muutuu ???
Ainakin motonet kertoo seuraavaa:
309 1,4 90--92 (108-hampainen)
309 1,4 92--93 (101-hampainen)
-ÄLÄ pyöritä konetta jos syl.kansi on irroitettu.
ainakin jollain fanerilevyllä(suikalekin) tms kiinnitettynä kannenpulteillä on oltava ettei pyöritettäessä sylinteriputket pääse nousemaan vähääkään ylöspäin.
Niiden putkien alaosan tiiviste irtaantuu ja silloin se ei pidä jäähdytysnestettä enään vaan menee öljynjoukkoon.
siin on jo kansi ja vermeet kiinni kun saa jakohommat kuntoon niin???
nimittäin,jos hammastus on erikokoinen vain ja sillä olisi se ero hampaiden määrässä!
Silloin ei pitäisi istua edes väärä hihna paikalleen, mutta en tiedä onko se noin tuli vain ajatus mieleen siitä!
tää on 108 mut en tiedä miten merkkit ja hammastus kun ei ole toista hihnaa
kun vauhtipyörä lukitaan on 1 ja 4 sylinterin mäntä ylhäällä onko mahdollista että hammaspyörä nokka-akselissa siirtynyt paikaltaan
oppikirja neuvo että asetetaan sylinterin 1 mäntä yläkuolokohtaan ja nokka-akseli sylinterin 1 työtahdin alkuun imuventtiili avautuu 4 astetta ennen yläkuolokohtaa niin sitten on kohdallaan ??
nyt auto käyntikunnossa tolla aste mittauksella sai
toimiin kiitokset osalistuneille