Ehkäisyn ajattelu ja omatunto

En siis ole se Niko-isä eikä mulla ole lapsia. Haluan jatkaa asiattomuuksien takia poistettua ketjua, joka käsitteli uskovaisen isän ehkäisyajatuksia ja tällaisten ajatuksien luvallisuutta. Minulle asia jäi epäselväksi. Siis onko normaalia, että uskovainen, monen lapsen isä miettii ehkäisyä sisimmässään? Vai onko tämä sellainen ajatus, joka ei kuulu uskovaisen isän mieleen ollenkaan?

PS. Sheriffi siivoa provot ajoissa äläkä poista koko ketjua, kiitos.
61100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulla ei ainakaan ota eteen kun ajattelen että vaimo tulee taas raskaaksi.

Äänestä
  • Tuon on jo selvää ehkäisyä kun raskaaksi tulon pelko on viennyt halut? Mikä niissä lapsissa niin pelottaa? Synnytyskö, raskaus vai mahdolliset yö valvomiset tai jopa imetys? Voimien puute? pelko ettei jaksa kaikkia lapsia rakkaudella hoitamaan?

    Nyt vain kipi, kapi lääkäriin hakemaan pilleri reseptiä, että saat pelit ja vehkeet toimimaan ja pystyt lisääntymään:)

    Äänestä

Kyllä siinä hommassa ajatukset liikkuvat ihan muussa kuin ehkäisyssä. Ja meillä on vaimo se, joka pillerit popsii. Pysyy kuulemma ihokin samalla hyvänä.

Äänestä

Vastaan tähän ensin kommentilla siitä "Niko-isän" avauksesta, joka oli mielestäni hyvin tarkoitushakuinen ja epäuskottava. Oli selvää, että kirjoittaja halusi paitsi mustamaalata keskustelupalstaa syyttämällä palstan kirjoituksia ajatuksistaan, myös tuoda esiin kantansa ehkäisyn syntisyydestä tavalla, joka ei vaikuttanut rehelliseltä.

Olen itse uskovainen, naimaton tosin, joten kantani ei ole koskaan joutunut oikeaan "testiin". Suhtaudun ehkäisyyn kuitenkin kielteisesti, niin kuin vl-liike on aina suhtautunut. Koen lapset Jumalan lahjana ja jos joskus omia lapsia saan, otan suureksi kunniatehtäväkseni rakastaa heitä ja pitää heistä mahdollisimman hyvää huolta - tuli heitä sitten yksi tai yksitoista.

Tiedän kuitenkin uskovaisia, jotka ovat näiden ongelmien kanssa painineet. Nämä kysymykset ovat hyvin kipeitä, moniulotteisia ja ennen kaikkea omantunnonkysymyksiä jokaiselle uskovaiselle. Tämän vuoksi sitä tuntee suurta arkuutta ylipäätään sanoa ajatuksiaan ääneen, mutta hyvään henkeen olen saanut muutaman kerran käydä tästä keskustelua.

Ehkäisyn ajattelussa ei siis ole mitään tavatonta, joten sen vuoksi ei tarvitse kenenkään "aitoutta" epäillä. Tästä huolimatta pidin itse "Niko-isän" kirjoitusta huonona pilana. En siis aiheensa, vaan sen käsittelyn ristiriitaisuuksien vuoksi.

Äänestä

...on perin normaalia kyseenalaistaa ja ajatella lähes kaikessa Jumalan tahdon vastaisesti, vaikka ei haluaisikaan, vain siksi, koska on vain ihminen, lihaa ja verta.

Äänestä

Jos kerrot toiselle vl:lle, että tällaisia ajatuksia sinulla on ollut, niin sinulle vl sanoo, että tällaiset epäilykset saat syntinä uskoa anteeksi.

Tällaisen asian ääneen sanominen on kuitenkin osoitus, että näin ajatteleva on joutunut kiusaukseen (syntiin) ja hänen pitää tehdä asiasta parannus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimimerkki kirjoitti:

En siis ole se Niko-isä eikä mulla ole lapsia. Haluan jatkaa asiattomuuksien takia poistettua ketjua, joka käsitteli uskovaisen isän ehkäisyajatuksia ja tällaisten ajatuksien luvallisuutta. Minulle asia jäi epäselväksi. Siis onko normaalia, että uskovainen, monen lapsen isä miettii ehkäisyä sisimmässään? Vai onko tämä sellainen ajatus, joka ei kuulu uskovaisen isän mieleen ollenkaan?

PS. Sheriffi siivoa provot ajoissa äläkä poista koko ketjua, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu