Hei!
Onko kellään kokemusta että olisi ottanut 3vuotiaan koiran perheeseen? Mite sopeutuu?
Meillä on poika villakoira joka on 1v9kk. Tädilläni on kingcharlespanieli joka on 3v. Hän on tullut allergiseksi joten joutuu laittaa koiran pois. Haluaisimme ottaa koiran koska se on tullut koiramme kans hyvin toimeen mutta tottuukohan se enää meihin?
koska on ikää. Kummatkin koirat on leikattu ja molemmat poikia tuleekohan poika koirat yhdessä toimeen? Kirjotelkaa jos on kokemusta kiitos etukäteen!
Uusi koira perheeseen?
6
405
Vastaukset 6
- Koirakko
Spanielin karva on jännää, minunkin lapseni sai pienenä oireita nimenomaan tämän rotuisesta. Hieno, silkkinen turkki jne.
Uroskoirat saavat laumajärjestyksen yleensä selväksi kerralla. Leikatut kai sama asia? Hyvin sopeutuikin. Jussi tuli kolme vuotiaana meille. Kun olin hakemassa sitä niin kotimatkalla pikkaisen ajattelin mitä tulemaan pitää. Jussi oli komea ja on vieläkin, meillä niitä uroksia vanhempia kyllä oli silloin vielä kotona neljä. ei mitään ongelmaa eikä vieläkään. Ei tappelun tappelua tullut. Jussi oli heti kuin kotonaan.
...kotiini (siis vanhempieni luo)tuli jo viisivuotias pomeranian, kun setäni joutui siitä luopumaan. Hyvin on lapsiperheeseen sopeutunut vaikka setäni luona ei ollut pikkulapsia, ja kovasti äitiini on jo kiintynyt, vaikka oli niin sedän koira. Eli niiltä osin uskoisin ainakin hyvin sopeutuvan =)
- Tiara*
tottuu.. otto-poika vaihtoi kotia jatkuvaan kunnes kahden vuoden iässä pääsi lopulliseen kotiinsa. alku oli hieman hankalaa kun otto ei uskaltanut asettua ja pelkäsi että joutuu taas muuttamaan. hetki meni ja otto oli kuin kotonaan. tottui kaikkeen ja eli siitä vielä mahtavat 12 vuotta keskuudessamme! :) viime kesänä sitten nukkui pois..
- Sari-PETS
Annatte sille aikaa sopeutua uuteen perheeseen ja varaudutte itse panostamaan sen sopeutumiseen.
3 vuotias ei ole edes vanha vielä.
Koiran arki rutiinit kannattaa säilyttää varsinkin alkuun kutakuinkin samoina kuin aikaisemmassa perheessä.
Rutiinit luo turvallisuutta myös koiralle. - wuffis
Itse olen ottanut myöskin aikuisen koiran, viisivuotiaan eikä mitään ongelmia ole ollut. Ja teillä viellä nuo koirat ovat tuttuja keskenään ja leikattuja niin ei voisi paremmin olla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361760Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38576- 63548
- 30546
- 46540
- 66536
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25520