Uusi koira perheeseen?

Heli

Hei!
Onko kellään kokemusta että olisi ottanut 3vuotiaan koiran perheeseen? Mite sopeutuu?
Meillä on poika villakoira joka on 1v9kk. Tädilläni on kingcharlespanieli joka on 3v. Hän on tullut allergiseksi joten joutuu laittaa koiran pois. Haluaisimme ottaa koiran koska se on tullut koiramme kans hyvin toimeen mutta tottuukohan se enää meihin?
koska on ikää. Kummatkin koirat on leikattu ja molemmat poikia tuleekohan poika koirat yhdessä toimeen? Kirjotelkaa jos on kokemusta kiitos etukäteen!

6

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koirakko

      Spanielin karva on jännää, minunkin lapseni sai pienenä oireita nimenomaan tämän rotuisesta. Hieno, silkkinen turkki jne.
      Uroskoirat saavat laumajärjestyksen yleensä selväksi kerralla. Leikatut kai sama asia?

    • Hyvin sopeutuikin. Jussi tuli kolme vuotiaana meille. Kun olin hakemassa sitä niin kotimatkalla pikkaisen ajattelin mitä tulemaan pitää. Jussi oli komea ja on vieläkin, meillä niitä uroksia vanhempia kyllä oli silloin vielä kotona neljä. ei mitään ongelmaa eikä vieläkään. Ei tappelun tappelua tullut. Jussi oli heti kuin kotonaan.

    • ...kotiini (siis vanhempieni luo)tuli jo viisivuotias pomeranian, kun setäni joutui siitä luopumaan. Hyvin on lapsiperheeseen sopeutunut vaikka setäni luona ei ollut pikkulapsia, ja kovasti äitiini on jo kiintynyt, vaikka oli niin sedän koira. Eli niiltä osin uskoisin ainakin hyvin sopeutuvan =)

    • Tiara*

      tottuu.. otto-poika vaihtoi kotia jatkuvaan kunnes kahden vuoden iässä pääsi lopulliseen kotiinsa. alku oli hieman hankalaa kun otto ei uskaltanut asettua ja pelkäsi että joutuu taas muuttamaan. hetki meni ja otto oli kuin kotonaan. tottui kaikkeen ja eli siitä vielä mahtavat 12 vuotta keskuudessamme! :) viime kesänä sitten nukkui pois..

    • Sari-PETS

      Annatte sille aikaa sopeutua uuteen perheeseen ja varaudutte itse panostamaan sen sopeutumiseen.
      3 vuotias ei ole edes vanha vielä.
      Koiran arki rutiinit kannattaa säilyttää varsinkin alkuun kutakuinkin samoina kuin aikaisemmassa perheessä.
      Rutiinit luo turvallisuutta myös koiralle.

    • wuffis

      Itse olen ottanut myöskin aikuisen koiran, viisivuotiaan eikä mitään ongelmia ole ollut. Ja teillä viellä nuo koirat ovat tuttuja keskenään ja leikattuja niin ei voisi paremmin olla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      28
      2673
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1034
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      891
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      865
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      837
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      817
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      800
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      64
      777
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      714
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      708
    Aihe