Uusi koira perheeseen?

Hei!
Onko kellään kokemusta että olisi ottanut 3vuotiaan koiran perheeseen? Mite sopeutuu?
Meillä on poika villakoira joka on 1v9kk. Tädilläni on kingcharlespanieli joka on 3v. Hän on tullut allergiseksi joten joutuu laittaa koiran pois. Haluaisimme ottaa koiran koska se on tullut koiramme kans hyvin toimeen mutta tottuukohan se enää meihin?
koska on ikää. Kummatkin koirat on leikattu ja molemmat poikia tuleekohan poika koirat yhdessä toimeen? Kirjotelkaa jos on kokemusta kiitos etukäteen!
6405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Spanielin karva on jännää, minunkin lapseni sai pienenä oireita nimenomaan tämän rotuisesta. Hieno, silkkinen turkki jne.
Uroskoirat saavat laumajärjestyksen yleensä selväksi kerralla. Leikatut kai sama asia?

Äänestä

Hyvin sopeutuikin. Jussi tuli kolme vuotiaana meille. Kun olin hakemassa sitä niin kotimatkalla pikkaisen ajattelin mitä tulemaan pitää. Jussi oli komea ja on vieläkin, meillä niitä uroksia vanhempia kyllä oli silloin vielä kotona neljä. ei mitään ongelmaa eikä vieläkään. Ei tappelun tappelua tullut. Jussi oli heti kuin kotonaan.

Äänestä

...kotiini (siis vanhempieni luo)tuli jo viisivuotias pomeranian, kun setäni joutui siitä luopumaan. Hyvin on lapsiperheeseen sopeutunut vaikka setäni luona ei ollut pikkulapsia, ja kovasti äitiini on jo kiintynyt, vaikka oli niin sedän koira. Eli niiltä osin uskoisin ainakin hyvin sopeutuvan =)

Äänestä

tottuu.. otto-poika vaihtoi kotia jatkuvaan kunnes kahden vuoden iässä pääsi lopulliseen kotiinsa. alku oli hieman hankalaa kun otto ei uskaltanut asettua ja pelkäsi että joutuu taas muuttamaan. hetki meni ja otto oli kuin kotonaan. tottui kaikkeen ja eli siitä vielä mahtavat 12 vuotta keskuudessamme! :) viime kesänä sitten nukkui pois..

Äänestä

Annatte sille aikaa sopeutua uuteen perheeseen ja varaudutte itse panostamaan sen sopeutumiseen.
3 vuotias ei ole edes vanha vielä.
Koiran arki rutiinit kannattaa säilyttää varsinkin alkuun kutakuinkin samoina kuin aikaisemmassa perheessä.
Rutiinit luo turvallisuutta myös koiralle.

Äänestä

Itse olen ottanut myöskin aikuisen koiran, viisivuotiaan eikä mitään ongelmia ole ollut. Ja teillä viellä nuo koirat ovat tuttuja keskenään ja leikattuja niin ei voisi paremmin olla!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heli kirjoitti:

Hei!
Onko kellään kokemusta että olisi ottanut 3vuotiaan koiran perheeseen? Mite sopeutuu?
Meillä on poika villakoira joka on 1v9kk. Tädilläni on kingcharlespanieli joka on 3v. Hän on tullut allergiseksi joten joutuu laittaa koiran pois. Haluaisimme ottaa koiran koska se on tullut koiramme kans hyvin toimeen mutta tottuukohan se enää meihin?
koska on ikää. Kummatkin koirat on leikattu ja molemmat poikia tuleekohan poika koirat yhdessä toimeen? Kirjotelkaa jos on kokemusta kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu