Hei!
Onko kellään kokemusta että olisi ottanut 3vuotiaan koiran perheeseen? Mite sopeutuu?
Meillä on poika villakoira joka on 1v9kk. Tädilläni on kingcharlespanieli joka on 3v. Hän on tullut allergiseksi joten joutuu laittaa koiran pois. Haluaisimme ottaa koiran koska se on tullut koiramme kans hyvin toimeen mutta tottuukohan se enää meihin?
koska on ikää. Kummatkin koirat on leikattu ja molemmat poikia tuleekohan poika koirat yhdessä toimeen? Kirjotelkaa jos on kokemusta kiitos etukäteen!
Uusi koira perheeseen?
6
380
Vastaukset
- Koirakko
Spanielin karva on jännää, minunkin lapseni sai pienenä oireita nimenomaan tämän rotuisesta. Hieno, silkkinen turkki jne.
Uroskoirat saavat laumajärjestyksen yleensä selväksi kerralla. Leikatut kai sama asia? Hyvin sopeutuikin. Jussi tuli kolme vuotiaana meille. Kun olin hakemassa sitä niin kotimatkalla pikkaisen ajattelin mitä tulemaan pitää. Jussi oli komea ja on vieläkin, meillä niitä uroksia vanhempia kyllä oli silloin vielä kotona neljä. ei mitään ongelmaa eikä vieläkään. Ei tappelun tappelua tullut. Jussi oli heti kuin kotonaan.
...kotiini (siis vanhempieni luo)tuli jo viisivuotias pomeranian, kun setäni joutui siitä luopumaan. Hyvin on lapsiperheeseen sopeutunut vaikka setäni luona ei ollut pikkulapsia, ja kovasti äitiini on jo kiintynyt, vaikka oli niin sedän koira. Eli niiltä osin uskoisin ainakin hyvin sopeutuvan =)
- Tiara*
tottuu.. otto-poika vaihtoi kotia jatkuvaan kunnes kahden vuoden iässä pääsi lopulliseen kotiinsa. alku oli hieman hankalaa kun otto ei uskaltanut asettua ja pelkäsi että joutuu taas muuttamaan. hetki meni ja otto oli kuin kotonaan. tottui kaikkeen ja eli siitä vielä mahtavat 12 vuotta keskuudessamme! :) viime kesänä sitten nukkui pois..
- Sari-PETS
Annatte sille aikaa sopeutua uuteen perheeseen ja varaudutte itse panostamaan sen sopeutumiseen.
3 vuotias ei ole edes vanha vielä.
Koiran arki rutiinit kannattaa säilyttää varsinkin alkuun kutakuinkin samoina kuin aikaisemmassa perheessä.
Rutiinit luo turvallisuutta myös koiralle. - wuffis
Itse olen ottanut myöskin aikuisen koiran, viisivuotiaan eikä mitään ongelmia ole ollut. Ja teillä viellä nuo koirat ovat tuttuja keskenään ja leikattuja niin ei voisi paremmin olla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2024810Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2183653Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1233018Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562972Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis552913Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat142482Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642452Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html82358Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien792286En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132095