työterveys, terkkari vai yksityinen?

minne siis

Mihin kannattaisi mennä unettomuutensa kanssa: työterveyslääkäriin, terveyskeskukseen vai yksityiselle - vai erityisesti unettomuuden hoitoon keskittyneelle klinikalle (jos sellaisia on)? Ja onko psykiatri tarpeen, vai "riittääkö" yleislääkäri?

Ja minkä tyyppisiä lääkkeitä kannattaa vaivaansa pyytää, vai kannattaako pyytää mitään ja antaa lääkärin tehdä ehdotuksensa?

2

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoitsu

      Voit mennä kumpaan vaan, työterveyshuoltoon tai terveyskeskukseen (tietysti yksityiselle myös). Yleislääkärin vastaanotolle meno riittänee. Kehottaisin keskustelemaan lääkärin kanssa ongelmasta, eikä vain suinpäin pyytämään mitään tiettyä lääkettä. Mistä unettomuus johtuu? Kuinka kauan sitä on kestänyt? Hoito riippuu näistä seikoista.

    • ex-uneton

      yksityistä, nimenomaan unettomuuteen erikoistunutta neurologia tai psykiatria.
      Samoin unitutkimukset voisivat olla tarpeen.

      Itse olen käynyt unettomuuteni tiimoilta M.Partasen ja J.Alihangan vastaanotolla sekä unitutkimuksessa.

      En lähtisi selvittämään unettomuutta tk- tai työterv.lääkärin kanssa, (en myöskään yleislääkärin.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2027
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1091
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      889
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      774
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      761
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      15
      747
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      696
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      214
      683
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      674
    Aihe